نتانیاهو برای نجات جان خود توصیه سردار سلامی را جدی بگیرد - خیبر

نتانیاهو برای نجات جان خود توصیه سردار سلامی را جدی بگیرد

۱۶ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۱۱

به نتانیاهو پیشنهاد می‌کنیم که توصیه ژنرال سلامی را جدی بگیرد؛ چرا که این مرد شوخی نمی‌کند و زمان تکبر و زورگویی اسرائیل رو به پایان است.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون پژوهی خیبر، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب در جدیدترین سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی‌الیوم» نوشت: سردار «حسین سلامی» جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جمعه گذشته در رزمایش اقتدار نیروهای بسیج ایران در شهر اصفهان، «توصیه‌ای» به «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل کرد و از او خواست شنا کردن در دریای مدیترانه را یاد بگیرد چرا که طی چند روز آینده راهی به‌جز فرار از طریق دریا ندارد.

چند ماه قبل نیز «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان توصیه‌ای مشابه آن را مطرح کرد ولی نه برای نتانیاهو؛ بلکه برای تمامی اسرائیلی‌ها. او از آنها خواست برای حفظ جان‌شان، «از طریق دریا» به کشورهایی که از آنجا آمده‌اند، فرار کنند؛ چرا که اگر موشک‌های حزب‌الله برای بمباران شهرهای اسرائیلی شلیک شوند دیگر فرصتی برای نجات‌دادن‌شان پیدا نمی‌کنند.

سلامی هرگز «توصیه‌های» مفت و تصادفی مطرح نمی‌کند. این شخص در جایگاهی است که می‌داند چه می‌گوید. او سخنانش را با دقت بسیار انتخاب می‌کند و پیام‌هایی به طرف‌هایی خاص و در وقت مناسب ارسال می‌کند تا به نتایج مطلوب دست یابد. این مسئله بزرگ‌تر از آن است که بتوان در چارچوب جنگ روانی تعریفش کرد.

سران اسرائیل طی هفته‌های اخیر تهدید به جنگ  علیه لبنان و به‌طور خاص حزب‌الله راآغاز کرده است. این رویکرد را اولین بار، نتانیاهو اواخر ماه سپتامبر در تریبون سازمان ملل اعلام کرد. او تصاویری از سه انبار و کارخانه موشک‌سازی را نشان  داد و گفت که حزب‌الله آنها را در ضاحیه جنوبی و نزدیک فرودگاه بیروت برپا کرده است. کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل از ارسال هزاران پیام از طریق «واتس‌آپ» به لبنانی‌ها در بیروت خبر داد که از آنها خواسته شده است هشیار و محتاط باشند؛ چرا که به‌دلیل واقع‌شدن خانه‌هایشان در نزدیکی این انبارها، جان‌شان در خطر است.

جبران باسیل وزیر خارجه لبنان یک هیئت متشکل از ۶۷ سفیر و دیپلمات از جمله سفیر روسیه را برای بازدید از اماکنی، که نتانیاهو مشخص کرده است، از جمله استادیوم فوتبال و نیز مدرسه‌ای در نزدیکی سفارت اسپانیا در ضاحیه جنوبی، سرپرستی کرد تا آنها خودشان درباره دروغ بودن این ادعاها به یقین برسند. باسیل گفت این، اسرائیل است که جان لبنانی‌ها را تهدید می‌کند، این رژیم طی سال‌های اخیر ۱۴۱۷ بار حریم هوایی این کشور را نقض کرده است.

این سؤال مطرح می‌شود: اگر نتانیاهو از صحت اطلاعات خود درباره رآکتورهای هسته‌ای محرمانه ایران، و کارخانه‌های موشکی متعلق به حزب‌الله مطمئن است پس چرا به بمباران آنها اقدام نمی‌کند، همان‌گونه که بیش از ۲۰۰ حمله هوایی علیه اهداف ایرانی در سوریه طی کمتر از ۱۸ ماه اخیر صورت داده است؟

پاسخ این سؤال را می‌توان این‌گونه خلاصه کرد: «هراس» از حزب‌الله و موشک‌های آن است که موجب می‌شود نتانیاهو میلیون‌ها بار پیش از دستور دادن به هواپیماهایش برای بمباران لبنان و نابود کردن ضاحیه جنوبی، شهرها و روستاهای جنوبی، فکر کند، همان‌گونه که بارها نیز در گذشته چنین کاری کرده است.

سلامی در سخنرانی ذکرشده در بالا، دقیقاً گفت: «حزب‌الله لبنان، همپیمان ایران، به‌تنهایی قادر است اسرائیل را نابود کند. اسرائیلی‌ها در تراز تهدید ما نیستند. حزب‌الله برای نابود کردن آنها کافی‌ست.

ژنرال‌های بازنشسته اسرائیلی بارها هشدار داده‌اند که «گنبدهای آهنین» اسرائیل هرگز نمی‌توانند با هزاران موشکی، که حزب‌الله می‌تواند آنها را در یک مرحله به «حیفا»، «یافا»، «تل‌آویو» و «نهاریا» و نیز «عکّا»، «ایلات» و «دیمونا» شلیک کند، مقابله کنند.

در پایان می‌گوییم که در سایه توازن وحشتی که حزب‌الله و نیروی موشکی استراتژیک ایران، و نیز بازیابی قوای ارتش سوریه و سیطره دوباره آن بر بیش از ۹۰ درصد از خاک این کشور، عامل ایجاد آن شده‌اند، به نتانیاهو پیشنهاد می‌کنیم که توصیه ژنرال سلامی را جدی بگیرد؛ چرا که این مرد شوخی نمی‌کند و زمان تکبر و زورگویی اسرائیل رو به پایان است. اگر نتانیاهو غیر از این، فکر می‌کند پس باید شانس خود را امتحان کند.

 

عبدالباری عطوان: آیا نتانیاهو توصیه سردار سلامی را جدی می‎گیرد و شنا کردن در دریای مدیترانه را فرا می‌گیرد تا جان خود را نجات دهد؟ چرا نتانیاهو تهدیداتش را درباره حمله به تاسیسات هسته‎ای محرمانه ایران و انبارهای موشک حزب الله عملی نمی‌کند؟+نظرات کاربر

 

کاربران مختلف جهان عرب در واکنش به مقاله جدید عبدالباری عطوان کامنت هایی داشته اند که خواندن برخی از آنها خالی از لطف نیست:

هشام در کامنتی نوشته است:

(نتانیاهو) باید حتما شناکردن در دریای مدیترانه را در کمترین زمان ممکن فرابگیرد، چون دوران شکست ها به پایان رسیده است.

ابوالعرب در کامنتی تاکید کرده است:

پروژه نژادپرستانه صهیونیستی که مبتنی بر توسعه شهرک سازی است در حال کشیدن آخر نفس های خودش است، این پروژه دیگر توانایی مواجهه با دشمنانش و شکست دادن آنها را ندارد، آنها از لحاظ روحیه جنگی دچار ضعف شده و بسیاری از نیروهای آنها به کشورهای غربی و موطن اصلی خود رفته اند…

معالی الباشا در کامنتی نوشته است:

آقای عطوان؛ اگر اعراب و در صدر آنها عربستان سعودی سکوت و مماشات نمی کردند، تاریخ مصرف اسرائیل تاکنون به پایان رسیده بود.

عربستان سعودی اگر میلیاردها دلار هزینه برای تخریب کشورهای عربی و اسلامی را صرف نابودی اسرائیل کرده بود، آرزوی اعراب از سالها پیش محقق شده بود.

ایران بخش کمی از بودجه و تسلیحات نظامی خود را صرف کمک به گروههای مقاومت فلسطین و لبنان کرده است و ببینید چه دستاوردهایی داشته است، آنها اسرائیل را به ببر کاغذی تبدیل کرده اند…

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=12924

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *