نقد و بررسی کتاب «دشمن شدید» - خیبر

در نشست علمی نقد کتاب «دشمن شدید» درمؤسسه امام رضا(ع):

نقد و بررسی کتاب «دشمن شدید»

۲۴ آذر ۱۳۹۷ ۱۲:۴۴

کتاب «دشمن شدید»، تاریخ انبیا را بررسی می‌کند. تمرکز و رویکرد کتاب نیز بر بحث صهیونیسم و یهود است؛ چرا که اینان، گروهی بودند که حتی در برابر حضرت موسی(ع) نیز ایستادند. البته منظور ما از یهود، پیروان راستین حضرت موسی(ع) نیستند، بلکه گروهی هستند که حتی در برنامه‌های حضرت موسی(ع) نیز خدشه کردند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین پیامبری که در قرآن از آن بسیار یاد می‌شود، حضرت ابراهیم(ع) است که فرزندان ایشان حضرت اسحاق(ع) و حضرت اسماعیل(ع) بوده‌اند. حضرت یعقوب(ع) پسر حضرت اسحاق(ع) است که به ایشان اسرائیل نیز می‌گویند. بنی اسرائیل نیز به فرزندان حضرت یعقوب(ع) گفته می‌شود که به مصر می‌آیند و از این‌جا تاریخ شکل و نمود خاص خود را بیشتر پیدا می‌کند.

به گزارش پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، کتاب دشمن شدید نخستین جلد از مجموعه چند جلدی با همین نام است که در سال‌های اخیر توسط استاد مهدی طائب با رویکرد دشمن شناسی تاریخی و مباحث بصیرت افزا و رصد جریان حق و باطل تدوین شده است. نام این اثر برگرفته از آیه «لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِّلَّذِينَ آمَنُوا الْيَهُودَ وَالَّذِينَ أَشْرَ‌كُوا» اخذ شد است. در روز دوشنبه ۹۷/۹/۱۹ جلسه نقد و بررسی کتاب «دشمن شدید» با حضور مولف کتاب حجت الاسلام و المسلمین استاد مهدی طائب و دکتر محمد حسین رجبی دوانی منتقد اثر و جمعی از محققین و کارشناسان و طلاب حوزه علمیه در موسسه امام رضا علیه السلام برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین استاد مهدی طائب در معرفی کتاب «دشمن شدید» اظهار کرد: کتاب دشمن شدید حاصل مباحثی است که به طلاب وفضلا در حوزه علمیه ارائه شد و توسط مؤسسه مطالعات و بررسی‌های راهبردی بعثت به چاپ رسیده است. نام کتاب برگرفته از آیه «لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِّلَّذِينَ آمَنُوا الْيَهُودَ وَالَّذِينَ أَشْرَ‌كُوا» است. خداوند در این آیه به مسلمانان نسبت به فتنه یهودیان هشدار می‌دهد. حتی قرآن می‌گوید: «دشمنی یهود از مشرکان برای مسلمانان بیشتر است.»

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه در ابتدا با بیان اجمالی از مباحث مطرح شده در این کتاب و با اشاره به شواهدی که در آیات قرآن کریم به آن اشاره شده، به برخی از دشمنی‌های و آثار مخرّب یهود در طول تاریخ اسلام اشاره کرد و افزود؛ حضور یهود در تحولات و حوادث صدر اسلام دارای آثاری بود از جمله خانه‌نشین کردن اهل بیت علیهم السلام و همراه کردن نخبگان جامعه آن زمان و مخالفت با ولایت و خاندان وحی و بهره گیری از آنها.

در ادامه این نشست، محمدحسین رجبی دوانی پژوهشگر تاریخ اسلام، جریان شناسی سیاسی صدر اسلام را بسیار حائز اهمیت دانست و افزود؛ شناخت درست و صحیح جریان‌ها، باعث آسان شدن تحلیل مسائل و موجب بصیرت افزایی می‌شود.

ایشان در ادامه ضمن تأکید بر اینکه یهودیان در صدر اسلام از دشمنان برجسته اسلام و پیامبر اکرم(ص) بودند، افزود؛ علیرغم دشمنی یهود با اسلام، برای اثبات نسبت دادن ریشه‌ی همه فجایع حوادث صدر اسلام به آنها نیازمند اسناد قوی و دارای ارزش علمی هستیم.

رجبی دوانی در ادامه این نشست ضمن اشاره به بخش‌هایی دیگر از این اثر افزود؛ یکی از انتقادهای اساسی به این نظریه عدم وجود شواهد و اسناد تاریخی است و تنها احادیثی که قطع و یقین نسبت به آنها داشته باشیم ملاک است و نمی‌توانیم در مورد حوادثی که در قرآن و احادیث مطلبی راجع به آنها سندی نداریم، اکتفا کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=16374

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *