نقش اسرائیل در مذاکرات ترامپ و رهبر کره شمالی - خیبر

نقش اسرائیل در مذاکرات ترامپ و رهبر کره شمالی

۰۸ فروردین ۱۳۹۸ ۱۹:۱۷

با توجه به اینکه کره شمالی تهدید بسیار بزرگی برای اسرائیل به شمار می‌رود و او را به رسمیت نمی‌شناسد و همچنین حاضر به خلع سلاح‌ها نشده بود، می‌توان متوجه شد ترامپ به عنوان عروسک خیمه شب بازی صهیونیسم جهانی سعی نمود امنیت را برای اسرائیل به ارمغان آورده و در دورانی که نتانیاهو نیز به انتخابات نزدیک می‌شود، این توافق هدیه‌ای برای امتیاز بیشتر نتانیاهو در انتخابات باشد. همچنین کره شمالی اگر همچنان وابسته به آمریکا نباشد، برای اسرائیل می‌تواند خطر فراوانی داشته باشد.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر – دونالد ترامپ یا به طور کلی آمریکا و رهبر کره شمالی (کیم جونگ اون) سالهاست با جنگ لفظی به تهدید یکدیگر می‌پردازند و تنش بین آنها حتی روی دیگر کشورها تاثیرات روانی و فکری فراوانی داشته است. رهبر کره شمالی، کشور خود را به سمت بمب اتم برده و آمریکا تحریم‌های فراوانی را به سمت کره شمالی گسیل کرده است.

پس از سال‌ها، چندی پیش در ژوئن ۲۰۱۸ میلادی (خردادماه ۱۳۹۷ هجری شمسی) رهبر کره شمالی و ترامپ تصمیم گرفتند در دیداری که در سنگاپور انجام شد به بحث و گفتگو در مورد تحریم‌ها و نیروگاه‌های هسته‌ای کره شمالی بپردازند. همچنین فوریه ۲۰۱۹ یا اسفند ماه ۱۳۹۷ شمسی، در دیدار دوم که در ویتنام انجام شد، رهبر دو کشور بار دیگر به بحث و گفتگو پرداختند اما هر دو مذاکره بدون نتایج قابل توجه به پایان رسید که در این یادداشت تحلیلی بر این مذاکرات شده است.

پرده اول: تهدیدهای بین کره شمالی و اسرائیل

بلاشک هسته‌ای بودن هر کشور و رژیمی تهدیدی برای دیگر کشورها محسوب می‌شود. سالهاست آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، انگلیس، کره شمالی، هند، پاکستان، رژیم صهیونیستی و دیگرانی که بمب هسته‌ای تولید و نگهداری می‌کنند تهدیدی برای دیگر کشورها شده‌اند و متاسفانه قاتل‌های دنیا و کسانی که از بمب اتم استفاده کرده‌اند (نظیر آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم علیه ژاپن) امروز به پلیس‌ها و روسای کلانتری در دنیا یعنی همان شورای امنیت سازمان ملل تبدیل شده‌اند تا امنیت دنیا را تامین کنند. اما با این حال کره شمالی که سالهاست به کشوری هسته‌ای تبدیل شده است از آن استفاده نکرده و جهت بازدارندگی از حملات آمریکا کشور خود را به این سلاح مجهز کرده است. جمهوری اسلامی نیز به فتوای حضرت آیت الله خامنه‌ای، تولید، خرید و نگهداری بمب هسته‌ای را حرام اعلام کرده است و سازمان انرژی اتمی نیز بر این حقیقت مهر تایید زده است.

همانطور که گفته شد کره شمالی به رهبری کیم جونگ اون سالهاست بمب هسته‌ای تولید و نگهداری کرده است و گاها نیز در آزمایش‌های موشکی درصد پایینی از آن را برای رعب و وحشت علیه دشمنان خود استفاده نموده است.

چندی پیش در تنشی لفظی که بین اسرائیل و کره شمالی به وجود آمد، اسرائیل مورد تهدید کره شمالی قرار گرفت. ابتدا اسرائیل در مورد کره شمالی به اظهار نظر پرداخت. «آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسرائیل سیاست رهبر کره شمالی را در جهت ضربه زدن به امنیت کل منطقه و ثبات جهانی خوانده است و او را رهبر تندروی جامعه‌ای بنیادگر نامیده است.»[۱] کره شمالی نیز اظهارات اسرائیلی‌ها را بی پاسخ نگذاشت. «روسیا الیوم به نقل از وزارت امور خارجه کره شمالی گزارش داد وزیر اطلاعات اسرائیل با حرف‌های خود به ساحت رهبر بزرگ ما اهانت کرده است. در این بیانیه، با اشاره به دستیابی رژیم صهیونیستی به سلاح هسته‌ای با حمایت مستقیم آمریکا، آمده است: صحبت از اظهارات غیر مسئولانه و اتهاماتی است که با ارزش‌های حکومت ما تناقض دارد. اسرائیل در خاورمیانه یک مزاحم به حساب می‌آید، که چند منطقه از کشورهای عربی را اشغال کرده و دست به جنایات غیر انسانی می‌زند. دیدگاه کره شمالی مبتنی بر عدالت و صلح است لذا معتقدیم که مبارزه فلسطینی‌ها مبارزات بر حقی برای آزادسازی کشور و تأسیس حکومت مخصوص خودشان است.»[۲] کره شمالی در تهدید بسیار تند خود علیه رژیم صهیونیستی گفت:


«اسرائیل قبل از اینکه بخواهد کلمه‌ای درباره کیم جونگ اون بگوید باید دو بار فکر کند، و الا مجازات ما سخت خواهد بود و ما به احدی رحم نخواهیم کرد.»[۳]


همچنین کیم‌جونگ اون در یک سخنرانی، تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.[۴]


در ادامه تنش‌های کره شمالی و اسرائیل، سفیر کره شمالی در سازمان ملل گفت: «به دنبال اشغال سرزمین اعراب در سال ۱۹۴۸، با وجود تصویب تعدادی قطعنامه شورای امنیت و پیشنهادهای مختلف همچون طرح صلح عربی، مشکل خاورمیانه همچنان باقی است. آمریکا و اسرائیل باید به تلاش‌های جامعه بین المللی برای حل مساله خاورمیانه همچون فلسطین، براساس قوانین بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت برای بهره مندی مردم فلسطین و عرب و همچنین حضور همراه با درستی و جدیت در فرایند صلح، توجه کنند. اسرائیل به اشغال فلسطین پایان دهد.»[۵]


بنابراین همانطور که مشخص است علاوه بر تنش‌هایی که بین آمریکا و کره شمالی وجود دارد، تنش‌هایی نیز بین اسرائیل و کره شمالی وجود داشته که باعث شده است یکدیگر را تهدید کنند.

پرده دوم: دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی در سنگاپور

ژوئن ۲۰۱۸ میلادی اولین دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی برای حل مشکلات به وجود آمده بین کره شمالی و دیگر ملت‌ها اتفاق افتاد. این دیدار که در سنگاپور انجام شد، به توافق نامه‌ای منجر شد که در نهایت به اجرا در نیامد.

ترامپ در مورد این دیدار گفت: «من به ماموریت صلح می‌روم. قلب میلیون‌ها نفر با قلب من همراه است. میلیون‌ها نفر از سراسر جهان. باید به غیراتمی ساختن برسیم. باید در مدت کوتاهی، کره شمالی کشوری فوق العاده شود. ما از همکاری کره شمالی قدردانی می‌کنیم. آنها به خوبی با ما همکاری کردند. تا این جا همه چیز خوب پیش رفته است. باید دید چه رخ می‌دهد.»[۶]

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، وزیر خارجه روسیه، نخست وزیر ژاپن، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزیر خارجه انگلیس، صدر اعظم آلمان، رئیس جمهور کره جنوبی، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و … نیز از این دیدار استقبال کردند.

هدف این دیدار برای کره شمالی لغو همه تحریم‌ها بود و هدف آمریکا خلع کامل سلاح‌های هسته ای کره شمالی بود. بنیامین نتانیاهو نیز به نقل از صدای اسرائیل در مورد این دیدار گفت: «سیاست دونالد ترامپ مژده‌ای برای اسرائیل است. او از این دیدار اظهار خوش بینی کرد.»[۷] به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ این رژیم در اظهارنظری کوتاه گفت: «تعهد رهبر کره شمالی در خلع سلاح اتمی نمونه‌ای خوب برای کشورها و ملت‌های دیگر است.»[۸]


در نهایت این دیدار به تفاهم نامه‌ای رسید که به شرح زیر است:

    آمریکا و جمهوری دمکراتیک خلق کره، مطابق تمایل مردم دو کشور برای صلح و شکوفایی، به برقرار روابط جدید آمریکا-جمهوری دمکراتیک خلق کره متعهد می‌شوند.

    آمریکا و جمهوری دمکراتیک خلق کره مشترکاً تلاش می‌کنند تا یک سیستم بادوام و باثبات صلح در شبه‌جزیره کره برقرار کنند.

    در تأیید مجدد اعلامیه پانمونجوم در ۲۷ آوریل ۲۰۱۸, جمهوری دمکراتیک خلق کره متعهد به کار بسوی غیراتمی شدن کامل شبه‌جزیره کره می‌شود.

    آمریکا و جمهوری دمکراتیک خلق کره به بازیافت باقی‌مانده اجساد زندانیان یا مفقودین جنگی، منجمله بازگرداندن فوری آن‌هایی که تا بحال شناسایی شده‌اند، متعهد می‌گردند.[۹]

در نهایت اکثر این توافقات به انجام نرسید و دیدار تفاهم نامه ناکام ماند و فقط برخی از اجساد آمریکایی‌ها برگشت داده شد.


پرده سوم: دیدار ترامپ و کیم جونگ اون در ویتنام

روز چهارشنبه ۱ اوت (۱۰ مرداد ۱۳۹۷) دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار یک پست توییتری از دیدار مجدد با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی ابراز شادمانی کرد.[۱۰] به گفته تحلیل‌گران دیدار سنگاپور دستاوردی به جز وعده‌های مبهم از سوی دو طرف نداشت. برای همین دو طرف تصمیم گرفتند یک بار دیگر در ویتنام رو در روی هم بنشینند تا ماموریت عقب افتاده را کامل کنند. این دیدار نهایتا در اسفند ۱۳۹۷ انجام شد. سیاست ترامپ در این دیدار فشار حداکثری و گرفتن همه امتیازهای کره شمالی بود. در این دیدار ترامپ خلع کامل هسته‌ای کره شمالی را خواسته بود و رهبر کره شمالی نیز لغو همه تحریم‌ها را درخواست کرده بود. ترامپ گفته است کیم جونگ اون خواهان برداشته شدن همه تحریم‌ها بود اما ما نمی‌توانستیم چنین کاری بکنیم.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به خبرنگاران گفت در صورتی که او آماده خلع سلاح اتمی کشورش نبود در نشست با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در هانوی ویتنام حضور نمی‌یافت.[۱۱] کره‌شمالی خواهان کاسته شدن از فشار اقتصادی و کمک به توسعه اقتصادی خود است. آمریکا می‌گوید تا زمانی که خلع سلاح هسته‌ای پیونگ یانگ به طور کامل انجام نشود،‌ تحریم‌ها سرجایشان خواهند ماند. ترامپ وزیر خارجه آمریکا را به خاطر تلاش برای مذاکره با کره شمالی سرزنش کرد و این کار را وقت تلف کردن خواند.[۱۲]

ترامپ در کنفرانس خبری در ویتنام روشن کرد که از نظر او بدون توافق بودن، بهتر از یک توافق بد است. او گفت می‌توانست با رهبر کره شمالی یک توافق داشته باشد اما شخصا راضی نبود و معتقد است که بدون توافق، بهتر از یک توافق بد است.[۱۳] در نهایت این دیدار ناکام و شکست خورد و نیمه تمام باقی ماند.

پرده آخر یا نتیجه گیری: امنیت برای اسرائیل

از همه اتفاقاتی که در یک سال گذشته بین کره شمالی و اسرائیل و آمریکا گذشته است می‌توان به این نتیجه رسید که تنش‌های فراوانی بین کره شمالی و اسرائیل و آمریکا بوده است. از طرفی متحدین آمریکا مانند ژاپن و کره جنوبی نیز از گزند کره شمالی نیز در امان نبوده‌اند و خواهان کمک بیشتر از آمریکا شده‌اند.

اسرائیل و درخواست تحریم کره‌شمالی

اسرائیل نیز در سازمان ملل و در نشست‌های مختلف خواهان تحریم بیشتر کره شمالی به علت هسته‌ای بودن این کشور شده بود و لغو آنها را در صورت خلع سلاح هسته‌ای درخواست کرده بود. ترامپ ماه‌های اخیر، با دیدارهایی که با رهبر کره شمالی برقرار نمود، سعی کرد با فشار حداکثری، تهدید، از بالا به پایین مذاکره نمودن و دست برتر را داشتن و همچنین تحریم‌های شدید و شکننده در گذشته، کره شمالی را مجبور به تسلیم نماید اما این اتفاق نیفتاد.

ترامپ عروسک خیمه شب بازی صهیونیسم جهانی

با توجه به اینکه کره شمالی تهدید بسیار بزرگی برای اسرائیل به شمار می‌رود و او را به رسمیت نمی‌شناسد و همچنین حاضر به خلع سلاح‌ها نشده بود، می‌توان متوجه شد ترامپ به عنوان عروسک خیمه شب بازی صهیونیسم جهانی سعی نمود امنیت را برای اسرائیل به ارمغان آورده و در دورانی که نتانیاهو نیز به انتخابات نزدیک می‌شود، این توافق هدیه‌ای برای امتیاز بیشتر نتانیاهو در انتخابات باشد. همچنین کره شمالی اگر همچنان وابسته به آمریکا نباشد، برای اسرائیل می‌تواند خطر فراوانی داشته باشد.

کره‌شمالی دوست ایران و دشمن اسرائیل

اسرائیلی‌ها نیز از اتحاد تهران و کره شمالی نیز اظهار نگرانی کرده و ترس آنها نیز بیشتر از قبل شده بود. جروزالم پست در این مورد نوشته است: «نباید فراموش کرد کره شمالی دوست ایران است و در زمینه هسته‌ای با یکدیگر تبادلات علمی دارند. هرچند کره شمالی در نقطه‌ای دیگر در جهان واقع شده اما می‌تواند به طور غیرمستقیم به سود ایران کار کند و یک تهدید جدی برای تل‌آویو باشد.»[۱۴]

ترامپ مأمور امنیت اسرائیل است

ترامپ در تمام مذاکراتی که با رهبر کره شمالی داشت به فکر امنیت اسرائیل بود و چون نتوانست امنیت اسرائیل را با مذاکرات تامین کند از توافق بیرون رفت و ویتنام را ترک نمود.

صهیونیسم جهانی تلاش دارد همه تهدیدها را علیه اسرائیل از بین ببرد به همین دلیل نمی‌توانست یک توافق بد را قبول کند از این رو ترامپ اعلام نمود توافق نکند بهتر از توافقی است که بد باشد. این توافق بد همان عدم تامین امنیت برای اسرائیل بود. مُدل مذاکراتی «از بالا به پایین» یا Top down مدل مذاکراتی ترامپ بوده و رهبر کره شمالی نیز این مورد را نپذیرفته و اعلام نمود تا رفع کامل تحریم‌ها به خلع سلاح دست نمی‌زند.

بنا بر آنچه بیان شد تنها راه توافق بین آمریکا و کره شمالی حفظ امنیت اسرائیل است و تا این مورد برای اسرائیل تامین نشود، صهیونیسم جهانی اجازه توافق آمریکا با کره شمالی را نخواهد داد.

 

 

سعید ابوالقاضی

[۱]. https://ir.sputniknews.com/world/201704302455383/

[۲]. http://yon.ir/rQ0OP

[۳] . https://ir.sputniknews.com/world/201704302455383/

  https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3324354 .[4]

  http://www.irna.ir/fa/News/82808347 .[5]

 https://ir.voanews.com/a/us-trump-north-korea/4432294.html.[6]

[۷] .  http://yon.ir/cVODC

[۸] . http://yon.ir/25IyJ

[۹] . https://fa.euronews.com/2018/06/12/live-updates-singapore-one-on-one-meeting-kim-jong-un-donald-trump

[۱۰] . https://www.dw.com/fa-ir/world/a-44927547

[۱۱] . http://www.bbc.com/persian/world-47398386

[۱۲] . https://p.dw.com/p/2l4Q9

[۱۳] . https://ir.voanews.com/a/trump-north-korea-hanoi/4807391.html

[۱۴] . https://www.yjc.ir/00PDsN

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=19952

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *