نقش رژیم صهیونیستی در اتفاقات اخیر ونزوئلا - خیبر

یادداشت

نقش رژیم صهیونیستی در اتفاقات اخیر ونزوئلا

۱۷ فروردین ۱۳۹۸ ۰۶:۳۹

با توجه به اینکه فاش شده است در ۱۰ سال اخیر گفتگوهایی بین برخی مقامات اسرائیل و ونزوئلا از طریق آمریکا انجام شده است. همچنین خوان گوایدو رئیس جمهور خود خوانده ونزوئلا به آمریکا و برزیل و کلمبیا سفر مخفیانه داشته است؛ آن هم کشوری مانند آمریکا که اسیر صهیونیسم جهانی بوده و برزیل که دوست صیمیمی صهیونیست‌ها و یک نژادپرست پوپولیست است و همچنین کلمبیا که مخالف و عامل تروریستی علیه هوگو چاوز بوده است. از طرفی اسرائیل که از سرسخت ترین مخالفان هوگو چاوز و مادورو در این سال‌ها بوده از گوایدو حمایت کرده است. از همه این موارد می‌توان نتیجه گرفت، اسرائیل نقش مستقیم در بحران سیاسی اخیر ونزوئلا از طریق خوان گوایدو و همچنین بحران اقتصادی و بی ارزش کردن پول این کشور را از طریق آمریکا، ایفا کرده است.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر؛ کشور ونزوئلا یا جمهوری بولیواری ونزوئلا یکی از کشورهای آمریکای جنوبی است که به صورت فدرالی اداره می‌شود.

رئیس جمهور کنونی آن نیکلاس مادورو[۱] متولد کاراکاس پایتخت این کشور است. مادورو از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳ و در زمان هوگو چاوز، وزیر امور خارجه این کشور بود و در سال ۲۰۱۳ با آوردن ۵۱ درصد رای مردم، به پست ریاست جمهوری رسید. او بار دیگر در سال ۲۰۱۸ پیروز انتخابات شد، اما اوایل سال ۲۰۱۹ توسط مجمع ملی و خوان گوایدو[۲] ریاست جمهوری وی به چالش کشیده شد و او را به رسمیت نشناختند.

خوان گوایدو رئیس مجمع ملی ادعا کرد که خودش رئیس جمهور موقت ونزوئلا است و با به وجود آمدن اعتراضات مردمی در ونزوئلا، برخی کشورها نیز از او حمایت کردند. در این بین آمریکا و رژیم اسرائیل نیز حمایت خود را اعلام کردند. قبل از این نیز روابط ونزوئلا و اسرائیل در زمان هوگو چاوز[۳] قطع شده بود و به دشمنی علیه یکدیگر می‌پرداختند.

هدف این یادداشت، بررسی نقش اسرائیل در اتفاقات اخیر ونزوئلا است که به آن می‌پردازیم.

پرده اول: آغاز روابط ونزوئلا و اسرائیل

از ابتدا کشور ونزوئلا در سازمان ملل، به اسرائیل به عنوان یک کشور تازه تاسیس یافته، رای داد. نماینده ونزوئلا در ۱۹۴۷ یعنی اوایل اشغالگری رژیم قدس، این دولت را به رسمیت شناخت و روابط آنها به خاطر رای مثبت به این موضوع از همان زمان شروع شد.

سال ۱۹۵۹ اولین نماینده ونزوئلا به اسرائیل وارد شد. در سال ۱۹۶۲، روابط ارتقا یافت، به طوری که سفرا به طور کامل مبادله شدند. در جنگ ۱۹۶۷ میان اسرائیل و کشورهای عربی مصر، سوریه و اردن، بسیاری از یهودیان ونزوئلا به کمک اسرائیل شتافتند، حتی پس از مدتی قراردادهای نظامی بین اسرائیل و ونزوئلا بسته شد و قرار بر این شد جنگنده‌هایی نیز به ونزوئلا فروخته شود. روابط ونزوئلا و اسرائیل تا زمان هوگو چاوز به خوبی پیش رفت.

پرده دوم: تیرگی روابط ونزوئلا و اسرائیل

سال ۲۰۰۲ وقتی که هوگو چاوز به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا مشغول به کار بود، کودتایی علیه وی به انجام رسید که پدرو کارمونا[۴] آن را رهبری می‌کرد. او یک تاجر انگلیسی بود که بعد از کودتای نافرجام به کلمبیا پناهنده شد.[۵]

پدرو کارمونا

پدرو کارمونا

 

این کودتا به مدت ۴۸ ساعت به طول انجامید که در نهایت شکست خورد و در این ۴۸ ساعت کارمونا به عنوان رئیس جمهور موقت سوگند یاد کرد. برخی کشورها مانند آمریکا از وی حمایت کردند. هوگو چاوز آمریکا را مسئول این کودتا دانست.[۶]

بعد از این کودتا که گروهی نیز دست داشتن اسرائیل و موساد را در آن بعید نمی‌دانستند، منجر به تیرگی روابط ونزوئلا و اسرائیل شد.

پایگاه خبری العهد لبنان در مقاله‌ای در مورد این موضوع نوشت:

«هنگامی‌که کودتا در ونزوئلا با شکست مواجه شد و هوگو چاوز به قدرت بازگشت، پاکسازی‌ها آغاز شد. نیروهای امنیتی در منزل شخصی به نام پرز ریکاو لباس‌های متعلق به افسرانی را کشف کردند که اداره کننده کودتا بودند. ریکاو از تاجران خرید اسلحه اسرائیلی در آمریکای لاتین بود. بعدها مشخص شد که «پدرو کارمونا» که در سال ۲۰۰۲ از سوی کودتاچیان به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شده، وکیل ریکاو در امر تجارت اسلحه بوده است. در اولین تصویری که پس از کودتا از کارمونا و محافظ شخصی‌اش منتشر شد، محافظ شخصی کارمونا به سلاح‌های ساخت اسرائیل مجهز بود؛ سلاح‌هایی که به یگان‌های موساد اختصاص دارد.»[۷]

نزدیکی دولت هوگو چاوز به جمهوری اسلامی در زمان محمود احمدی نژاد و همچنین نزدیکی به فلسطین، از دیگر عواملی بود که باعث شد رابطه ونزوئلا و اسرائیل به تیرگی برود. اسرائیل نیز بعدها ادعا کرد که «گزارش‌هایی وجود دارند مبنی بر آن که ونزوئلا در حال تامین اورانیوم برای برنامه هسته‌ای ایران است.»[۸]

پرده سوم: قطع روابط اسرائیل و ونزوئلا

تیرگی روابط اسرائیل و ونزوئلا تا جایی پیش رفت که در جنگ ۲۰۰۶ اسرائیل علیه لبنان، ونزوئلا نماینده خود را از اسرائیل به کشور خود فراخواند و در مقابل اسرائیل نیز نماینده خود را از پایتخت ونزوئلا فراخواند.

در جریان جنگ اسرائیل علیه غزه که در سال ۲۰۰۸ – ۲۰۰۹ به انجام رسید، دولت ونزوئلا تمام روابط سیاسی و اقتصادی خود را به نشانه اعتراض به این جنگ با اسرائیل قطع کرد. در ادامه جنگ‌های اسرائیل با لبنانی‌ها و فلسطینی‌ها روابط این دو کشور کاملا قطع شد. «هوگو چاوز این رژیم را که در نسل‌کشی مردم فلسطین دست دارد، رژیمی خونریز و اشغالگر خواند و سفیر اسرائیل را از ونزوئلا اخراج کرد.» براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی العالم به نقل از رادیو بی.بی.سی، وی تاکید کرد: شیمون پرز، رئیس اسرائیل باید به جرم حمله ارتش به نوار غزه، به دادگاه جنایی بین‌المللی در لاهه تحویل و محاکمه شود.

هوگو چاوز در محضر رهبر انقلاب

هوگو چاوز در محضر رهبر انقلاب

 

چاوز گفت که ونزوئلا تلاش می‌کند مواد غذایی و پزشکی برای ساکنان نوار غزه ارسال کند. سندیکای یکی از دانشگاه‌های کانادا نیز اعلام کرد که در اعتراض به حمله نظامی رژیم صهیونیستی به نوارغزه قصد دارد اسراییلی‌ها را از درس دادن و سخنرانی در دانشگاه‌های کانادا منع کند.»[۹]

اسرائیل نیز دیپلمات‌های ونزوئلا را اخراج کرد. آنها اعلام کردند که «این اقدام دولت اسرائیل به دنبال فرمان هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا برای قطع روابط با اسرائیل صورت می‌گیرد.»[۱۰]

در جنگ ۲۲ روزه غزه، هوگوچاوز از فلسطین حمایت کرد. مادورو نیز که وزیر امور خارجه ونزوئلا بود، با ریاض المالکی وزیر خارجه دولت انتصابی رئیس تشکیلات خودگران فلسطین، تاسیس روابط دیپلماتیمک و افتتاح دفتری به همین منظور را در پایتخت‌های دو طرف مورد تاکید قرار دادند. همچنین در جریان کشتار فلسطینی‌ها توسط رژیم اشغالگر قدس، به نقل از پرس تی وی؛ «مردم خشمگین ونزوئلا و مهاجران فلسطینی با تظاهرات در خیایان‌های کاراکاس و در حالی که پرچم‌های فلسطین را تکان می‌دادند و بر طبل می‌کوبیدند، همبستگی خود با مردم غزه را اعلام کردند.»[۱۱]

ترور هوگو چاوز

بدین ترتیب و بعد از کشمکش‌های فراوان، اسرائیل و ونزوئلا تمام روابط خود را با یکدیگر قطع کرده و به دشمنی علیه یکدیگر پرداختند. سرانجام هوگو چاوز در سال ۲۰۱۳ بر اثر سرطان در گذشت. برخی مدعی هستند که او توسط آمریکا ترور بیولوژیک شده است. زیرا در تمام مدت ریاست جمهوری هوگو چاوز، دشمنی او علیه استکبار و اسرائیل و آمریکا مشهود و مشهور بود. او نفت خود را نیز به آمریکا نفروخت و خواستار محکومیت اسرائیل و آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی به خاطر جنایات این دولت‌ها شده بود. در نهایت، در سن ۵۸ سالگی درگذشت.

خانم «اوا گالینگر»[۱۲]، روزنامه نگار[۱۳] اهل نیویورک، گفته است: «هوگو چاوز، قوی‌ترین‌ها را به مبارزه طلبید و حاضر به تسلیم نبود. من معتقدم که یک احتمال بسیار قوی این است که رئیس‌جمهور چاوز، ترور شده باشد. نشانه‌ها و مستندهای زیادی علیه او در طول دوران ریاست‌جمهوری چاوز وجود دارد. مهم‌ترین این نشانه‌ها کودتای ۱۱ آوریل ۲۰۰۲ بود؛ که در آن کودتا به‌مدت ۴۸ ساعت ربوده شد.

بعد از این نیز، تلاش‌های دیگری علیه چاوز و دولت او وجود داشت. از جمله در سال ۲۰۰۴ که ده‌ها تن از نیروهای شبه‌ نظامی کلمبیایی تنها چند روز پیش از این‌که قرار بود به کاخ ریاست‌جمهوری حمله کرده و چاوز را به قتل برسانند، در یک مزرعه در خارج از کاراکاس – که متعلق به یکی از مخالفان چاوز به‌نام «رابرت آلونسو» بود – دست‌گیر شدند.

طرح‌های کم‌تر شناخته‌شده‌ای نیز برای ترور چاوز در طول سفر او برای شرکت در مجمع‌عمومی سازمان‌ملل‌متحد در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۶ در شهر نیویورک وجود داشته است. طبق اطلاعات به‌دست‌آمده توسط سرویس‌های امنیتی چاوز، سطوح بالایی از اشعه در صندلی که چاوز در یک دانشگاه مشهور محلی روی آن نشسته بود، تشخیص داده شد.

تنها پنج ماه قبل از آن در فوریه ۲۰۱۰، زمانی‌که رئیس‌جمهور چاوز در نزدیکی مرز کلمبیا حضور داشت، نیروهای امنیتی یک تک‌تیرانداز را در کم‌تر از نیم مایلی محل حضور چاوز دست‌گیر کردند.»[۱۴]

همه این موارد نشان می‌دهد که در طول مدت ریاست جمهوری چاوز، آمریکا و متحدانش و همچنین مخالفین چاوز تلاش کرده‌اند که او را ترور کنند. بنابراین بعید نیست مرگ چاوز به خاطر ترور بیولوژیکی آمریکا بوده باشد.

پرده چهارم: بحران های ونزوئلا در زمان نیکلاس مادورو

نیکلاس مادورو که وزیر امور خارجه در زمان هوگو چاوز بوده است، سال ۲۰۱۳ بعد از مرگ چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا شد و سیاست‌های چاوز را نیز ادامه داد. او سال ۲۰۱۸ بار دیگر رئیس جمهور شد و در اوایل ۲۰۱۹ زمانی که سوگند ریاست جمهوری را یاد کرد، توسط مخالفان به چالش کشیده شد.

نیکلاس مادورو در محضر رهبر انقلاب

نیکلاس مادورو در محضر رهبر انقلاب

 

از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۹ یعنی حدود ۲۰ سال، سیاست‌های چپ گرایانه و سوسیالیستی بر ونزوئلا توسط چاوز و مادورو حاکم بوده است.

بحران اقتصادی ونزوئلا

هم اکنون بحران اقتصادی ونزوئلا بسیار بزرگ است به طوری که تورم این کشور بیش از یک میلیون و سیصد هزار درصد است. یک دلار برابر است با ۶۲۳ بولیوار ونزوئولایی – بر اساس نرخ رسمی.[۱۵] به عبارتی دیگر، خرید یک مرغ ۳ کیلویی حدود ۱۵ میلیون بولیوار (نزدیک به ۲ یورو) هزینه دارد.[۱۶]

از طرفی این کشور مورد تحریم سنگین آمریکا قرار دارد و نمی‌تواند نفت خود را به فروش برساند. اخیرا نیز برق ونزوئلا قطع می‌شود و مردم در کمبود غذا و دارو و …، بدون برق نیز زندگی را می‌گذرانند.

گروه های بسیاری نیز از این کشور مهاجرت کرده و یهودیان این کشور عموما به اسرائیل رفته‌اند. مادورو عامل کمبود غذا و دارو و برق رسانی کشورش و همچنین بی ارزش شدن پول این کشور را آمریکا و تحریم‌ها و سیاست‌های او می‌داند.

با همه این عوامل، بحران سیاسی این کشور نیز رو به افزایش است. بعد از برگزیده شدن مادورو به ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۸، خوان گوایدو که رئیس مجلس ملی این کشور است، ادعا کرد که مادورو مشروعیت ندارد و خودش رئیس جمهور این کشور است. او به دو ماده قانون اساسی ونزوئلا یعنی ۲۳۳ و ۳۳۳ استناد می‌کند که شورای ملی می‌تواند رئیس‌جمهور را با رای خود برکنار کند و در چنین وضعیتی، رئیس شورای ملی به شکل موقت ریاست قوه مجریه را بر عهده خواهد گرفت.

بنابراین اکنون ونزوئلا علاوه بر بحران اقتصادی و اجتماعی، درگیر بحران سیاسی است.

پرده پنجم: طرفداران و مخالفان نیکلاس مادورو

همانطور که گفته شد، خوان گوایدو که رئیس مجلس ملی ونزوئلا است با حمایت آمریکا و برخی از کشورها خود را رئیس جمهور ونزوئلا خوانده است.

آمریکا، کانادا و سازمان کشورهای آمریکایی، گواتمالا، هندوراس، کاستاریکا، پاناما، کلمبیا، اکوادور، پرو، پاراگوئه، آرژانتین و شیلی نیز از ریاست جمهوری وی حمایت کردند.

اسپانیا و آلمان و فرانسه از مادورو خواسته‌اند که دوباره انتخابات را برگزار کند. روسیه، ایران، ترکیه، مکزیک، کوبا، جنبش حماس و چین از مادورو رئیس جمهور قانونی این کشور حمایت کردند.

در این بین، دولت برزیل به ریاست ژائیر بولسونارو[۱۷] که طرفدار سرسخت صهیونیست‌ها و یک پوپولیست نژادپرست است و حتی گفته می‌شود از ترامپ نیز خطرناک تر است، از خوان گوایدو حمایت کرده است.

رئیس کنست اسرائیل گفته است بولسونارو دوست واقعی اسرائیل است.[۱۸] در تاریخ ۲۸ ژانویه ۲۰۱۹ یا ۸ بهمن ۱۳۹۷، اسرائیل دولت موقت خوان گوایدو را به رسمیت شناخت. بنیامین نتانیاهو در پیامی ویدئویی این حمایت را اعلام کرد.[۱۹] گوایدو از مردم و ارتش دعوت کرده است که به وی بپیوندند و از معترضین نیز خواسته است که بر مطالبه‌گری خود پافشاری کنند.[۲۰] جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز روز سه شنبه ۹ بهمن در پیامی توییتری از سیاست‌های اسرائیل و برزیل در به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا تشکر کرد.[۲۱]

مشکی: ونزوئلا

قرمز: کشورهایی که مادورو را به رسمیت می‌شناسند.

آبی پررنگ: کشورهایی که گوایدو را به رسمیت می‌شناسند.

آبی کم‌رنگ: کشورهایی که از مجلس ملی حمایت می‌کنند.

تاکنون دنیا در ارتباط با بحران سیاسی ونزوئلا، تقریباً به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده که شرقی‌ها از مادورو و غربی‌ها از گوایدو حمایت می‌کنند. در ۲۳ ژانویه یعنی ۳ بهمن، گوایدو در مقابل دیدگاه معترضین به دولت مادورو سوگند یاد کرد. مادورو، رئیس مجمع ملی ونزوئلا را مزدور آمریکا خواند. او گفت: «گوایدو، دست نشانده و جاسوس آمریکایی است و مثل یک عروسک از سوی آژانس‌های اطلاعاتی این کشور به کار گمارده شده و آمریکاست که او را کنترل می‌کند.»[۲۲]

پرده آخر (نتیجه گیری): خوان گوایدو و اسرائیل

به گزارش پرس‌تی‌وی، مادورو با محکوم کردن اسرائیل در سال ۱۳۹۳ در پیامی گفته بود:


ما تلاش‌ها برای محکوم کردن همزمان فلسطینیان و اسرائیل را رد کرده و آن را محکوم می‌کنیم. نمی‌توان فلسطین اشغال شده را با اسرائیل اشغالگر یکی دانست.[۲۳]


نیکولاس مادورو از زمان روی کار آمدن، مانند هوگو چاوز مخالف سرسخت صهیونیست‌ها بوده است و این طبیعی است که اسرائیل از مخالفان او و طرفداران گوایدو باشد.

اما خوان گوایدو و اسرائیل چه نقشه ای برای مادورو دارند؟ اخیرا گوایدو سفری مخفیانه به آمریکا و برزیل و کلمبیا داشته است.[۲۴] سه کشوری که مخالف سر سخت هوگوچاوز و مادورو بوده‌اند و سابقه آنها مشخص است. همچنین به گزارش سایت خبری النشره، با اشاره به اینکه بیش از یک دهه است که میان ونزوئلا و اسرائیل روابط دیپلماتیکی وجود نداشته است، فاش کردند، رایزنی‌ها با اسرائیل مستقیم نبوده بلکه از طریق آمریکا انجام شده است.[۲۵]

خوان گوایدو نیز اخیرا گفته در تلاش است تا روابط با اسرائیل را که کاراکاس از یک دهه پیش به نشانه همبستگی با فلسطینیان قطع کرده است دوباره از سر بگیرد. او در مصاحبه با نشریه اسرائیلی هایوم گفته است: «لازم است با مسرت و خوشحالی اعلام کنم که فرایند برقراری و تثبیت روابط با اسرائیل در اوج خود قرار دارد.» به گفته خوان گوایدو خبر برقراری روابط و گشایش سفارتخانه جدید ونزوئلا در اسرائیل به زودی در فرصتی مناسب رسانه‌ای خواهد شد.[۲۶] همچنین شبکه تلویزیونی «کان» رژیم صهیونیستی از قصد خوان گوآیدو، رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا و رهبر مخالفان در این کشور برای تعیین سفیری برای کشورش در اراضی اشغالی خبر داد.[۲۷]

ایهاب شوقی در مقاله ای که در پایگاه خبری العهد لبنان منتشر شده است، به نقش اسرائیل در بحران ونزوئلا اشاره کرده است.[۲۸] همچنین عفيف تاج الدين سفیر ونزوئلا در تونس در مصاحبه اختصاصی به یونیوز گفته است: اسرائیل به طور مستقیم در بحران سیاسی به وجود آمده دخالت کرده و آمریکا نیز به ثروت‌های کشورمان چشم دوخته است.[۲۹]

با توجه به اینکه فاش شده است در ۱۰ سال اخیر گفتگوهایی بین برخی مقامات اسرائیل و ونزوئلا از طریق آمریکا انجام شده است. همچنین خوان گوایدو به آمریکا و برزیل و کلمبیا سفر مخفیانه داشته است؛ آن هم کشوری مانند آمریکا که اسیر صهیونیسم جهانی بوده و برزیل که دوست صیمیمی صهیونیست‌ها و یک نژادپرست پوپولیست است و همچنین کلمبیا که مخالف و عامل تروریستی علیه هوگو چاوز بوده است. از طرفی اسرائیل که از سرسخت ترین مخالفان هوگو چاوز و مادورو در این سال‌ها بوده از گوایدو حمایت کرده است. از همه این موارد می‌توان نتیجه گرفت، اسرائیل نقش مستقیم در بحران سیاسی اخیر ونزوئلا از طریق خوان گوایدو و همچنین بحران اقتصادی و بی ارزش کردن پول این کشور را از طریق آمریکا، ایفا کرده است.

 

سعید ابوالقاضی

 

[۱] . Nicolás Maduro Moros

[۲] . Juan Gerardo Guaidó Márquez

[۳] . Hugo Rafael Chávez Frías

[۴] . Pedro Francisco Carmona Estanga

[۵] . http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/2009907.stm

[۶] . http://yon.ir/j8y5x

[۷] . http://parstoday.com/fa/middle_east-i159701

[۸] . http://aftabnews.ir/vdcdkk0j.yt0n56a22y.html

[۹] . http://yon.ir/2I7B9

[۱۰] . http://www.bbc.com/persian/world/2009/01/090128_an_venezuela_israel

[۱۱] . https://www.yjc.ir/00HVHe

[۱۲] . eva golinger

[۱۳] . گالینگر، برنده جایزه بین‌المللی روزنامه‌نگاری در مکزیک (۲۰۰۹) است. او یک وکیل و نویسنده اهل نیویورک است و از سال ۲۰۰۵ در کاراکاسِ ونزوئلا زندگی می‌کند. گالینگر، نویسنده کتاب پرفروش «کد چاوز؛ رمزگشایی دخالت‌های آمریکا در ونزوئلا» (انتشارات بانک زیتون ۲۰۰۶) است.

[۱۴] . www.mshrgh.ir/764837

[۱۵] . http://www.bbc.com/persian/world-features-46992399

[۱۶] . https://telegram.me/ahzab_online/36512

[۱۷] . Jair Bolsonaro

[۱۸] . http://qodsna.com/fa/319700

[۱۹] . https://ir.voanews.com/a/israel-recognize-guaido-venezuela/4760960.html

[۲۰] . https://www.radiozamaneh.com/430599

[۲۱] . https://ir.voanews.com/a/us-bolton-venezuela/4762436.html?src=persagg-title

[۲۲] . https://www.isna.ir/news/97101708781

[۲۳] . http://yon.ir/fbt3n

[۲۴] . http://www.irna.ir/fa/News/83184264

[۲۵] . https://www.isna.ir/news/97111106076

[۲۶] . http://yon.ir/A11G4

[۲۷] . https://www.isna.ir/news/97111106076

[۲۸] . http://parstoday.com/fa/middle_east-i159701

[۲۹] . http://yon.ir/JPjAh

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=20178

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *