نقش «مقاومت» در معادلات آتی غزه - خیبر

نقش «مقاومت» در معادلات آتی غزه

۲۴ آبان ۱۳۹۷ ۰۷:۵۴

پاسخ های متنوع مقاومت طی این دو روز نشان داد که اسرائیل باید در سیاست های خود در باره غزه تجدید نظر کند زیرا هزینه درگیری های کوتاه یکی دو روزه هم می تواند برای این رژیم بسیار افزایش یابد. به عبارت دیگر این مقاومت است که شرایط درگیری را تعیین می کند.

به گزارش سرویس فلسطین و مقاومت پایگاه صهیون پژهی خیبر به نقل از  خبرگزاری قدس، مقاومت فلسطین در غزه در پاسخ به عملیات نفوذی ارتش رژیم صهیونیستی به منطقه خان یونس و شهادت محمد نور برکه فرمانده ارشد گردان های القسام (شاخه نظامی جنبش حماس) و چند نفر از نیروهایش، جدای از پاسخ های معمول شلیک موشکی به شهرک های صهیونیست نشین اطراف باریکه غزه، یک اتوبوس حامل نظامیان ارتش در منطقه شهرک مفلاسیم در شرق منطقه جبالیا را با موشک هدف گرفت. با توجه به فیلم منتشره، اتوبوس پس از انفجار سریعا آتش گرفت و همه سرنشینان آن کشته و زخمی شدند. با این اقدام مقاومت، تنها بخش نظامی اسرائیل نبود که شاهد شکست شد در بعد سیاسی و بویژه استعفای آویگدور لیبرمن وزیرجنگ این رژیم نیز دلیل بر موفقیت راهکارهای مقاومت در رویارویی با دشمن اشغالگر است. درباره این اقدام مقاومت فلسطین نکات زیر مطرح می شود:

استفاده نیروهای مقاومت از موشک کورنیت ساخت روسیه که کاراترین موشک جهان برای مقابله با ادوات زرهی به شمار می آید این سئوال را مطرح کرد که مقاومت امکانات نظامی جدیدی به دست آورده که این مسئله اشفتگی سازمانهای امنیتی اسرائیل را به دنبال داشته است. اسرائیل اکنون در جستجوی پاسخ مناسب برای به دست آوردن مقاومت در غزه موشک های نقطه زن دور برد و موشکهای ضد زره است و اینکه سازمانهای امنیتی اسرائیل در فهم این مساله چرا عاجز بوده است.

انجام این عملیات در کوتاه ترین زمان ( یک روز ) پس از اقدام تروریستی ارتش اسرائیل در خان یونس، نشان می دهد که مقاومت فلسطین از قبل برای واکنش مناسب در مقابل تحرکات نظامی صهیونیست ها برنامه ریزی کرده و طرح های متنوعی را در دستور کار دارد و بخش های مختلف مقاومت برای اجرای این طرح ها از آمادگی لازم برخوردار هستند

این عملیات در عمق حوزه استیلای دشمن صهیونیستی انجام گرفت که نشانگر آمادگی و توانمندی مقاومت برای نفوذ در عمق دشمن و انجام عملیات است.

این عملیات نشان از برتری اطلاعاتی مقاومت بر ارتش صهیونیستی دارد که تا سال ها یکی از توانمندترین ساختار اطلاعاتی جهان محسوب می شد. فیلم منتشره نشان می دهد که مقاومت از قبل می دانسته که ارتش در مکان مشخصی نیروهای خود را مستقر می کند و بر این اساس هم دوربین فیلمبرداری و هم ادوات پرتاب موشک را در آن مکان مشخص را از قبل مستقر کرده بود.

انجام چنین عملیاتی در عمق دشمن صهیونیستی جدای از داشتن طرح و برنامه و ایجاد آمادگی برای آن و کارهای اطلاعاتی، در بعد امنیتی نیز نیاز به تامین امنیت محیطی برای نیروهای عمل کننده دارد. اجرای موفق این عملیات نشان می دهد که مقاومت فلسطین از قدرت لازم در این حوزه برخوردار است.خصوصا که موشک از زاویه ای شلیک می شود که با زاویه محل استقرار دوربین برای مستند سازی عملیات متفاوت است.

مقاومت با توجه به فضای سانسوری که رژیم صهیونیستی برای حفظ امنیت روانی جامعه صهیونیستی و نظامیان در واکنش به عملیات های موفق محور مقاومت ایجاد می کند، پی به اهمیت مستند سازی از عملیات هایش برده است و بر این اساس تلاش دارد با فیلمیرداری از عملیات ها و شکست های رژیم صهیونیستی بر اعمال سانسور رسانه ای اسرائیل غلبه کند و عملیات را از بعد نظامی در بعد روانی نیز استمرار دهد. کما اینکه عملیات مقاومت علیه خودروهای نظامی مراکز تجمع نیروهای صهیونیستی طی دو روز گذشته متعدد بوده است اما اسرائیل با اعمال سانسور خبری از انعکاس آن و میزان تلفات انسانی، جلو گیری کرده است. مقاومت اعلام کرده که همه این عملیات مستند شده است. بمباران و تخریب ساختمان ۵ طبقه تلویزیون الاقصی در شهر غزه از سوی جنگنده های اسرائیل به همین دلیل انجام گرفته است.

مقاومت با انجام این عملیات توان معادله سازی خود را بار دیگر به نمایش گذاشت. پاسخ حملات هوایی و توپخانه ای اسرائیل را با پرتاب موشک می دهد و پاسخ هدف قرار دادن نیروهای مقاومت را در راهپیمایی های بازگشت توسط تک تیر اندازان را با استقرار تک تیراندازان و هدف قرار دادن سربازان اسرائیلی پاسخ داد. اکنون نیز در مقابل عملیات نفوذی ارتش اسرائیل ، مقابله به مثل کرد و با نفوذ به عمق دشمن اتوبوس نظامیان ارتش را هدف موشک قرار داد. به عبارت دیگر مقاومت فلسطین به میزانی از توانمندی دست یافته است که می تواند طیف متنوعی از طرح های عملیاتی را اجرا کند. بر همین اساس است که مقاومت از موضع بسیار بالا و با هدف مدیریت تحولات به صهیونیست ها هشدار داده است که اگر بر ماجراجویی اصرار داشته باشد؛ گستره عملیات را از عمق ۲۰ کلیومتری به عمق ۴۰ کلیومتری اطراف غزه گسترش خواهد داد.

گروه های مختلف مقاومت در غزه برای نخستین بار با تشکیل اتاق عملیات مشترک؛ اراده، وحدت، هماهنگی و طرح های عملیاتی خود را برای مقابله با تحرکات رژیم صهیونیستی به نمایش گذاشتند. هر چند قبلا نیز نوعی هماهنگی در میان گروه های مقاومت فلسطینی در غزه وجود داشت اما اکنون کاملا سازمان یافته است.

تحلیلگران معتقدند تحولات این دو روز معادله جدیدی به نفع طرف فلسطینی در درگیری میان اسرائیل و فلسطین ایجاد کرده است. معادله ای که می تواند بر همه تحولات و طرح های مرتبط با حوزه فلسطین مانند آشتی فلسطینی، آتش بس غزه و معامله قرن آمریکا تاثیر بگذارد.

رژیم صهیونیستی با پایان جنگ سال ۲۰۱۴ دریافت که امکان ورود به یک جنگ گسترده و طولانی را ندارد زیرا جامعه صهیونیستی هم از بعد روانی و هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ مسائل امنیتی از جنگ گسترده دیگری استقبال نمی کند، به همین دلیل سیاست درگیری های کوتاه یکی دو روزه را انتخاب کرده بود اما پاسخ های متنوع مقاومت طی این دو روز نشان داد که اسرائیل باید در سیاست های خود در باره غزه تجدید نظر کند زیرا هزینه درگیری های کوتاه یکی دو روزه هم می تواند برای این رژیم بسیار افزایش یابد. به عبارت دیگر این مقاومت است که شرایط درگیری را تعیین می کند. اعتراف یک ژنرال صهیونیستی که ” شکست عملیات ارتش صهیونیستی در خان یونس شکست سختی بوده و پیامدهای خطرناکی را برای ارتش اسرائیل دارد و ضروری است که در ساختار ارتش بازنگری شود” ناشی از این نگرانی ها است.  

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=14887

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *