نگرانی مجلس نمایند­گان آمریکا از تاثیرات جنبش BDSBDS Movement

۳۵۰ نفر از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا اقدامات جنبش «بی­‌دی‌­اس» را محکوم کردند. هر چند هیچ آمار رسمی از خسارت‌های وارد شده به اقتصاد رژیم­‌صهیونیستی در نتیجه تحریم اقتصادی این رژیم توسط جنبش بی دی اس وجود ندارد، اما بیانیه مجلس ایالت متحده امریکا و اعلامیه ای­پک نشان می‌­دهد، حجم خسارت­‌های اقتصادی اسرائیل از این بابت بسیار است.به گزارش پایگاه صهیون پژوهی خیبر،  روز سه­‌شنبه ۲۳ جولای ۲۰۱۹ (۱مرداد ۱۳۹۸) ۳۵۰ نفر از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا اقدامات جنبش بی­‌دی‌­اس را محکوم کردند.

به گزارش روزنامه جورزالیم پست اسرائیل،۳۵۰ نفر از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا اقدامات جنبش بی­‌دی‌­اس را محکوم کردند، و ۱۷ نفر به این بیانیه رای منفی دادند. الکس­مونی (Alex Mooney) از اعضای حزب جمهوری خواه و نماینده مجلس امریکا، با حمایت از این مصوبه، گفت: جنبش بی­‌دی‌­اس و حامیان آن، یک تهاجم اقتصادی را علیه اسرائیل ترتیب داده­‌اند.

آن­‌ها حتی به این فکر نمی‌­کنند که اسرائیل هم باید وجود داشته باشد. ما نباید نقش مهمی که اسرائیل در دنیا دارد را به فراموشی بسپاریم.

در بخشی از بیانیه مجلس امریکا به تحریم همه جانبه اسرائیل توسط جنبش بی­‌دی‌­اس، اشاره شده است و نوشته شده: از آنجا که جنبش بی‌‌دی‌­اس تنها مقامات دولتی اسرائیل را هدف قرار نداده، بلکه همه یهودیان مدافع اسرائیل و تمام سازمان­‌های دانشگاهی، فرهنگی را نیز هدف تحریم قرار داده است، ما اقدامات این جنبش را در تحریم شرکت­‌های تجاری امریکایی که با اسرائیل همکاری دارند را محکوم می‌­کنیم.

Whereas the BDS Movement targets not only the Israeli government but also Israeli academic, cultural, and civil society institutions, as well as individual Israeli citizens of all political persuasions, religions, and ethnicities, and in some cases even Jews of other nationalities who support Israel;
Now, therefore, be it
Resolved, That the House of Representatives—
(۱) opposes the Global Boycott, Divestment, and Sanctions Movement (BDS Movement) targeting Israel, including efforts to target United States companies that are engaged in commercial activities that are legal under United States law, and all efforts to delegitimize the State of Israel;

کمیته روابط­ عمومی ­آمریکا و اسرائیل، موسوم به آی پک در توئیتی با تقدیر از این بیانیه مجلس نمایندگان امریکا، اعلام کرد: ما از ۱۷۵ نماینده حزب جمهوری‌­خواه و ۱۷۵ نماینده حزب دموکرات مجلس تشکر می­‌کنیم که علیه اقدامات ضد اسرائیلی جنبش بی­‌دی‌­اس موضع گرفتند.

 

BDS Movement

جنبش بی­‌دی‌­اس(BDS) در سال ۲۰۰۵ میلادی تأسیس شد، این عبارت اختصار سه کلمه (Boycott) به معنای تحریم، (Divestment) خارج کردن سرمایه گذاری­ها و (Sanctions) به معنای تحریم است. این جنبش بیشتر اهداف و استراتژی خود را از جنبش مبارزه بر ضد نژادپرستی در آفریقای جنوبی به رهبری نلسون ماندلا برداشت کرده است.

با وجود اینکه هیچ آمار رسمی از خسارت‌های وارد شده به اقتصاد رژیم صهیونیستی در نتیجه تحریم اقتصادی آن وجود ندارد، اما عصبانیت مقامات بلند رژیم صهیونیستی و بیانیه مجلس ایالت متحده امریکا نشان می‌­دهد، حجم خسارت­‌های اقتصادی اسرائیل از این بابت بسیار است.

هزاران نفر از هنرمندان در سرتاسر جهان اکنون به بخش فرهنگی جنبش تحریم اسرائیل ملحق شده­‌اند. هزاران هنرمند و فعال فرهنگی بیانیه عمومی حمایت از تحریم فرهنگی اسرائیل را امضا کرده­‌اند. در سال ۲۰۱۵، بیش از یک هزار شخصیت فرهنگی در بریتانیا تعهد به تحریم فرهنگی را امضا کردند.

منبع:
https://www.congress.gov/bill/116th-congress/house-resolution/246/text
https://www.jpost.com/BDS-THREAT/House-approved-an-anti-BDS-resolution-596627
نویسنده: ارسلان رفیعیان

 

 

 

آنهایی که باید بخوانید :