همه حق تحریم اسرائیل را دارند
در بیانیه شماره ۴۹۶ که سه نفر از نمایندگان کنگره آمریکا ارائه کردند، همه افراد، واجد حق تحریم اسرائیل دانسته شده­‌اند. این بیانیه، پاسخی به قطعنامه شماره ۲۴۶ چند روز قبل کنگره می­‌باشد که فعالیت‌­های جنبش «بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل (BDS)» را محکوم کرده بود. در بیانیه شماره ۴۹۶، موارد متعددی از تحریم افراد مختلف در داخل و خارج کشور یادآوری شده و از برخورد و استاندارد دوگانه در مورد اسرائیل انتقاد شده است.به گزارش پایگاه صهیون­‌پژوهی خیبر به نقل از سایت رسمی کنگره آمریکا، در بیانیه شماره ۴۹۶ که توسط سه نفر از نمایندگان کنگره به نام‌­های خانم الهان عمر، رشیده طلیب و آقای لویس ارائه شد، از حق آزادی افراد در مورد تحریم تمام افراد در داخل و خارج آمریکا دفاع شده است.  این بیانیه، پاسخی به بیانیه چند روز پیش کنگره است که در آن ۳۵۰ نفر از نمایندگان کنگره فعالیت­‌های جنبش «بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل (BDSرا محکوم کردند.

جنبش بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل (Boycott, Divestment and Sanctions – BDS) جنبشی جهانی است که هدف آن تحت فشار قرار دادن رژیم اسرائیل با اهرم‌های اقتصادی جهت پایان اشغال سرزمین فلسطین، رفع تبعیض و به رسمیت شناختن حق بازگشت میلیون‌ها آواره فلسطینی است.

این جنبش در سال ۲۰۰۵ و بعد از حمله اسرائیل به غزه، فعالیت خود را شروع کرده و تاکنون ده­‌ها کنفرانس این جنبش در شهرهای مختلف جهان برگزار شده و حمایت صدها نفر از چهره­‌های مشهور فرهنگی-رسانه ای و علمی-دانشگاهی کشورهای مختلف جهان را با خود دارد.

فعالیت‌های این جنبش به حدی رسیده است که کنگره آمریکا روز ۲ مرداد (۲۳ جولای) در قطع‌نامه­‌ای غیرالزام‌­آور مخالفت خود را با این جنبش علنا اعلام کرد. خانم ایلهان عمر در بیانیه خود همراه با رشیده طلیب و یکی دیگر از نمایندگان کنگره، در بیانیه ۴۹۶ مثال­‌های متعدد از تحریم افراد، شرکت­‌ها و حتی رژیم‌­های کشورهای مختلف را نام برده‌­اند و این آزادی تحریم و بایکوت کردن را حق طبیعی و مدنی افراد می­‌داند.

در این بیانیه که به کمیته قضایی کنگره آمریکا ارجاع شده، در دفاع از حق طبیعی و مدنی افراد در تحریم و بایکوت اسرائیل، از موارد زیر به عنوان برخی از مثال­‌های تحریم و بایکوت نام برده شده است:

  1. تحریم آلمان نازی از مارس ۱۹۳۳ تا اکتبر ۱۹۴۱ در پاسخ به نسل­‌کشی یهودیان در جریان هولوکاست
  2. تحریم المپیک تابستانی ۱۹۸۰ مسکو توسط کمیته ملی المپیک ایالات متحده در اعتراض به تجاوز شوروی به افغانستان
  3. رهبری تحریم‌­های کالاهای آفریقای جنوبی در دهه ۱۹۸۰ در اعتراض به آپارتاید در این کشور

این بیانیه سپس مثال­‌هایی از قوانین آزادی­های مدنی و اجتماعی یادآور شده و از حق آزادی افراد در بایکوت، عدم سرمایه­گذاری و تحریم اسرائیل دفاع می­‌کند.

 

مولف:

ایلیا خراسانی

 

 

Source:

https://congress.gov/bill/116th-congress/house-resolution/496/text?q=%7B%22search%22%3A%5B%22hres+496%22%5D%7D&r=1&s=1