همکاری هند و رژیم صهیونیستی - خیبر

همکاری هند و رژیم صهیونیستی

۲۷ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۳۹

جالب است که حتی بسیاری از طرح‌های تسلیحاتی آنان شبیه هم است. به طور مثال هواپیماهای سَبک ساخت هند، بسیار شبیه هواپیمای «لوی» اسرائیل بوده و یا موشک «بریتفی» و «أغنی» هند که شبیه موشک «اریحا» ساخت اسرائیل است.

به گزارش پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، ارتباط میان هند و رژیم اسرائیل در ۱۹۹۲م و نخست وزیری «نارسیما رائو»۱ شکل جدی‌تر و آشکارتری نسبت به خود گرفت. البته این رابطه از ۱۹۵۰م با به رسمیت شناختن اسرائیل توسط هند شروع شده بود اما به دلیل عدم احساس نیاز هند به این رژیم و ارتباط نزدیک با جمال عبد الناصر (رهبر مصر)، این ارتباط چندان شکل جدی به خود نگرفت.

به همین دلیل اسرائیل برای نزدیکی به این رژیم سعی کرد از طریق نفوذ به برخی احزاب سیاسی هند و اعضای پارلمان این کشور، این ارتباط را هر چی بیشتر تقویت کند. از این روی شما می‌بینید که با به قدرت رسیدن حزب «بهاراتیا جاناتا» و نخست وزیری «موراجی دیسای» در ۱۹۷۷مروابط فی‌مابین قوت بیشتری می‌یابد. تا آنجا که مشاور نخست وزیر هند و هیئت‌هایی از همین حزب به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده و باعث تحکیم روابط بین میان دو کشور می‌شوند.

از طرف دیگر هند از جهت تسلیحات نظامی به شوروی وابسته بود. اما در ۱۹۹۰م با فروپاشی شوروی و پایان یافتن جنگ سرد، هند متحد خود را از دست می‌دهد. در همین زمان پاکستان و چین که با هند دچار اختلاف بودند، قوی‌تر شدند. همین امر سبب شد هند برای تأمین تسلیحات نظامی و تکنولوژی‌های روز، به دنبال متحد دیگری بگردد تا بتواند با دشمنان خود مقابله کند. بنابراین هند به اسرائیل روی آورد چرا که تقریباً همه به این امر اذعان دارند که این رژیم پل ارتباطی با اروپا و آمریکاست. اسرائیل نیز برای جلب نظر طرف هندی خود پیشنهاد فروش تسلیحات جدید نظامی که غرب حاضر به فروش آن به هند نبود را داد.

این ارتباط نزدیک و صمیمی، باعث شد هند از جهت سیاسی به یک قدرت در منطقه تبدیل شود و در عوض هند نیز به عنوان عضو مهم سازمان غیر متعهدها در مجامع بین المللی از اسرائیل جانب داری کند.

همکاری‌های نظامی

همانطور که گفته شد همکاری اصلی میان هند و اسرائیل بر روی مسأله تسلیحات نظامی بوده و هست. آن‌ها به نقل روزنامه‌های اسرائیلی در ۱۹۹۸م در زمینه مسائل هسته‌ای همکاری داشتند. جالب است که حتی بسیاری از طرح‌های تسلیحاتی آنان شبیه هم است. به طور مثال هواپیماهای سَبک ساخت هند، بسیار شبیه هواپیمای «لوی» اسرائیل بوده و یا موشک «بریتفی» و «أغنی» هند که شبیه موشک «اریحا» ساخت اسرائیل است. در زمینه تسلیحات جدید نیز این رژیم سیستم موشک دفاعی ضد ناو «باراک»، بالگرد پیشرفته (ALH)، سیستم ضد موشک «آرو۲»، سیستم هشدار هوایی «فالکون» را در اختیار هند نهاده و علاوه بر آن، رژیم صهیونیستی نیروی انسانی کشور هند را در برخی موارد آموزش داده و حتی با هم مانور نظامی انجام می‌دهند.

تعاملات اقتصادی

هند با توجه جمعیت بالایش به عنوان یکی از صادر کننده‌های نیروی کار در زمینه اقتصادی شناخته می‌شود. با این حال هند در زمینه دانش IT نیز رشد قابل توجه‌ای داشته است. این رشد به حدی بوده که بخش زیادی از محصولات آن به سرزمین‌های اشغالی صادر شده و حتی از چین و ژاپن در این امر پیشی گرفته است.

کالاهایی مثل: الماس، سنگ‌های قیمتی، پارچه، مواد شیمایی، دارویی و … نیز از جمله اقلامی است که هند آن را به اسرائیل صادر می‌کند. در مقابل اسرائیل نیز تکنولوژی انرژی‌های پاک، نانو، تاسیسات آبیاری جدید و زیر ساخت‌های فنی و … را وارد هند می‌کند.۲ همچنین میزان ارتباط تجاری دو طرف از ۲۰۰ میلیون دلار در ۱۹۹۲م شروع می‌شود تا این که به تدریج این رابطه گسترده‌تر شده و حجم مبادلاتی آن‌ها در ۲۰۱۱م به ۱۹/۵ میلیارد دلار می‌رسد.

در واقع روابط هند روز به روز ابعاد گسترده‌تری به خود گرفت تا این که در زمان «نارندر مودی» (رئیس جمهور فعلی هند) ارتباط دو طرف در تمام زمینه‌های فرهنگی، آموزشی، امنیتی، علمی و … را شامل می‌شود.۳ ارتباطی که به سختی قابل جدا شدن و از هم گسیختگی است.۴

پی‌نوشت:

۱ – narasimha Rao

۲- http://tabyincenter.ir/14215

۳- http://www.irna.ir/fa/News/82588810

۴- صفاتاج، مجید، دانشنامه صهیونیسم و اسرائیل، ج۶، تهران، آروَن، چاپ اول: ۱۳۸۸، ص ۸۲۲-۸۱۴٫

 

میلاد پور عسگری

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=16497

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

معرفی کتاب