هویت یهودی!یهود در اصطلاح به کسی گفته می‌شود که پیرو حضرت موسی علیه السلام بوده و تورات را کتاب آسمانی می‌دانند. البته آنان به گروه‌های مختلف قابل تقسیم‌اند که برخی از آنان با جریان صهیونیسم همراه هستند.

یهود در اصطلاح به کسی گفته می‌شود که پیرو حضرت موسی علیه السلام بوده و تورات را کتاب آسمانی می‌دانند. البته آنان به گروه‌های مختلف قابل تقسیم‌اند که برخی از آنان با جریان صهیونیسم همراه هستند.پایگاه صهیون پژوهی خیبر، هویت جامعه امروزی رژیم‌صهیونیستی با گزاره‌های تاریخی و مذهبی یهود گره خورده است. به عبارتی صهیونیسم سعی دارد تحت این عناوین مردم چند تکه یهود را به عنوان یک هویت مستقل معرفی کند. این درحالی است که نوع تعامل یهودیان مختلف دنیا با تورات و جایگاه آن با هم فرق می‌کند. چه بسا برخی از آنان معتقدند که این کتب بعد از حضرت موسی(ع) تدوین شده است.

تفاوت یهودیت با صهیونیسم؟

یهود در اصطلاح به کسی گفته می‌شود که پیرو حضرت موسی علیه السلام بوده و تورات را کتاب آسمانی می‌دانند. البته آنان به گروه‌های مختلف قابل تقسیم‌اند که برخی از آنان با جریان صهیونیسم همراه هستند.

صهیونیسم حزب یا جریانی است که در اواخر قرن نوزدهم با هدف ایجاد یک کشور یهودی تشکیل شد. این حزب در حالی از دین و شریعت موسی و سرزمین موعود حرف می‌زنند و با آن برای رژیم‌صهیونیستی تبلیغ می‌کنند که اکثر بنیانگذار‌های این حزب ملحد و لائیک هستند.

صهیونیسم نگاهی نژادی، ملی‌گرایانه و استعماری برای رسیدن به اهداف خود دارد.۱ به دلیل همین نوع رفتار و عملکرد، عده‌ای از یهودیان مذهبی مثل جنبش «ناتوری کارتا»۲ اصلاً صهیونیست‌ها را یهودی نمی‌دانند. از نظر آنان رفتار صهیونیست‌ها خلاف با سنت و مشیت الهی است.  به عقیده ناتوری کارتا، صهیونیسم برای رسیدن به اهداف خود از یهود و غیر یهود استفاده ابزاری می‌کنند.۳

بیشتر بخوانید:
ناتوری کارتا، جنبش ضد صهیونیستی

جریان‌های مذهبی درون اسرائیل نیز دارای اختلافات چشمگیری هستند به شکلی که ارتش رژیم‌صهیونیستی از برپایی نماز واحد رنج می‌برد. چرا که این گروه‌های مختلف مثل اشکناری‌ها و سفاردی‌ها دارای مناسک و مراسمات متفاوتی نسبت به هم هستند و این غیر از درجه بندی و اختلاف طبقاتی است که در ساختار این رژیم وجود دارد.۴ تبعیضاتی که حتی در خود طبقه یهودی وجود دارد.

جدای از موارد بیان شده تلاش سازمان جهانی صهیونیسم با آژانس یهود در مهاجرت یهودیان به فلسطین یا همان بازگشت به سرزمین موعود حقیقتی غیر قابل انکار است. تلاشی که بی ارتباط با جریان یهودستیزی در دنیا نیست. تا جایی که «لنی برنر» نویسنده یهودی – آمریکایی در کتاب «صهیونیسم در عصر دیکتاتورها» از همکاری عمیق جریان صهیونیسم و جریان یهود‌ستیزی در دنیا صحبت می‌کند.

تشکیل اسرائیل

چگونگی تشکیل اسرائیل

روند تشکیل کشور آن به هم شکل قانونی این گونه است که عده‌ای از مردم با وجود اشتراکاتی در جغرافیا و در بستر تاریخی خاص گرد هم جمع می‌شوند و یک دولت – کشور را تشکیل می‌دهند. اما در مورد رژیم صهیونیستی این جریان به شکل دیگری است. صهیونیست‌ها ابتدا با زور تفنگ و اسلحه خاک فلسطین را اشغال کردند و سپس با وعده و وعید و حتی زور یهودیان دنیا را مجبور به مهاجرت کردند و به اصطلاح کشور خود را بنا کردند.

بیشتر بخوانید
آیا مردم فلسطین زمین‌های خود را فروخته‌اند؟

البته صهیونیست‌ها برای جمع کردن یهودیان دنیا از یک محور و اصول خاص تبعیت نمی‌کردند. به طور مثال برای جذب یهودیان اتیوپی از حل مشکلات اقتصادی صحبت می‌شد و برای یهودیان ثروتمند آمریکا از ظهور مسیح و سرزمین موعود حرف می‌زدند و…. همچنین علت دیگر تفاوت در برانگیختن انگیزه، تفاوت فاحش یهودیان در نوع سلوک دینی و اجتماعی شان بود.۵

 

ادامه دارد…

 

میلاد پورعسکری

 

 

پی‌نوشت:

۱ – سایت موعود، اخبار، اخبار سیاسی، صهیونیسم و تفاوت آن با یهود، کد خبر: ۸۶۸۲، www.mouood.org.

۲- Neturei Karta

۳- https://kheybar.net/?p=3627.

۴- https://www.mashreghnews.ir/news/239218.

۵- فصلنامه کتاب نقد، هویت یهود از شعار تا واقعیت، دهقانی نیا، امیررضا، پاییز۱۳۸۳، شماره ۳۲، ص ۲۹۲-۲۶۸٫