واکنش تحلیلگران بین‌الملل به نشست ورشو
بعد از شکست آمریکا در نشست لهستان بسیاری از تحلیلگران به بررسی عوامل این شکست پرداختند؛ «پال پیلار»، تحلیلگر مسائل غرب آسیا طی یک یادداشت نوشت: «صحنه‌‌آرایی ضدایرانی دولت ترامپ در ورشو شکست خورد»؛ عبدالباری عطوان تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه با بیان پنج دلیل تحلیلی در یادداشتی با عنوان کنفرانس ورشو فروپاشی ناتوی عربی را کلید زد به برررسی عوامل شکست آمریکا در این نشست پرداخت و «ریچارد فالک»، پروفسور آمریکایی بازنشسته حقوق بین‌الملل در دانشگاه پرینستون گفت: نشست ورشو برای آمریکا شکستی شرم‌آور بود.به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون پژوهی خیبر؛ آمریکا هدف از برگزاری  نشست ورشو را مسائل خاورمیانه عنوان کرد در این نشست آمریکا سعی کرد با دعوت از کشورهای مختلف و مهم، نمایش قدرت مخالفان ایران را نشان دهد. اما همین مورد برای آمریکا شکست محسوب شد زیرا کشورهای اروپایی با علم به اینکه این اجلاس ضد ایرانی است، در آن شرکت نکردند. شکست آمریکا در این نشست موجب شد تحلیل‌گران بسیاری علل عدم موفقیت برنامه‌ریزی استکبار جهانی را در این نشست بررسی و تحلیل نمایند.

از سوی دیگر بسیاری از تحلیلگران پیش از برگزاری این نشست شکست اهداف آن را پیش‌بینی کردند؛ حسین رویوران کارشناس مسائل خاورمیانه پیش از تشکیل نشست در گفتگو با پایگاه صهیون پژوهی خیبر گفت اجلاس لهستان نتیجه جدی و تاثیرگذاری نخواهد داشت چرا که کشورهای بسیاری برای حضور در این جلسه دعوت شده‌اند؛ اما ممکن است بسیاری از کشورهای بزرگ اروپایی در آن شرکت نکنند. برای مثال فرانسه اعلام کرده است در نشست ورشو حاضر نخواهد شد؛ شرکت کردن انگلیس و آلمان نیز مشخص نیست. اما آن‌چه مشخص است، حضور آمریکا به‌همراه تعدادی از کشورهای اروپای‌شرقی و برخی از کشورهای عربی می‌باشد.
اما آیا این اجلاس می‌تواند اجماعی جهانی علیه ایران ایجاد کند؟ باید گفت خیر، نشست ورشو چنین توانایی را ندارد.

بیشتر بخوانید:
نشست ورشو، شکستی بزرگ برای آمریکا

بعد از شکست آمریکا در نشست لهستان نیز بسیاری از تحلیلگران به بررسی عوامل این شکست پرداختند؛ «پال پیلار»، تحلیلگر پیشین مسائل غرب آسیا در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) طی یک یادداشت با عنوان «صحنه‌‌آرایی ضدایرانی دولت ترامپ در ورشو شکست خورد» بیان کرد: سیاست‌های خصومتی دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران تکراری و سوخته شده است آمریکا برای رسیدن به اهداف خود شریکی غیر از رقیبان منطقه‌ای ایران یعنی اسرائیل، عربستان سعودی و  برخی از کشورهای عربی ندارد؛ ترامپ قصد داشت نشست  ورشو را به آن چیزی تبدیل کند که از ابتدا قصد آن را داشت، یعنی جلسه‌ای علیه ایران که اروپایی‌ها را با بازخواست بیشتر ایران همراه کند؛ اما این همایش، در عوض به آن چیزی تبدیل شد که اکثر دولت‌های اروپایی هشدارش را می‌دادند، یعنی نه نمایش اتحاد آمریکا-اروپا در خصوص ایران، بلکه نمایش اختلافات دو طرف بر سر این موضوع. اینکه در بیانیه پایانی نشست هیچ اشاره‌ای به ایران نشد، مایه سرخوردگی اهداف از پیش تایین شده آمریکا است در این نشست.

عبدالباری عطوان تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه با بیان پنج دلیل تحلیلی در یادداشتی با عنوان کنفرانس ورشو فروپاشی ناتوی عربی را کلید زد به برررسی عوامل شکست آمریکا در این نشست پرداخت؛ عطوان در این یادداشت می‌نویسد: کنفرانس ورشو برای تمام وزرای خارجه کشورهای عربی که در آن شرکت داشتند بازتاب منفی داشت چون مردم این کشورها مخالف عادی سازی هستند و مافیای رسانه‌ای آنها موفق به پنهان کردن این واقعیت و تبلیغ برای اقدامات اشتباه آنها نشدند. هر دولت و ملتی، آرمان‌های امت اسلامی را زیر پا گذاشت و در مسیر عادی سازی با اسرائیل پیش رفت و گمان کرد، اسرائیل دوست و محافظ آنهاست، پشیمان می‌شود.

«ریچارد فالک»، پروفسور آمریکایی بازنشسته حقوق بین‌الملل در دانشگاه پرینستون و گزارشگر سابق سازمان ملل در امور حقوق بشر فلسطین در گفتگویی با خبرگزاری فارس با موضوع نشست ورشو برای آمریکا شکستی شرم‌آور بود؛ گفت: اینکه نمایندگان دیپلماتیک برخی کشورهای اروپایی در نشست ورشو از مقامات بلند پایه نبودند در اصل نشانه عدم تمایل ورود به راهی است که دشمنی با ایران را افزایش می دهد. بلند پایه نبودن مقامات می‌تواند به عنوان امتناع از خود نشست یا به عنوان راهی باشد برای آنکه از توجه زیاد به شکاف بین آمریکا و اروپا در سطح بین‌الملل اجتناب شود.