واکنش رژیم‌صهیونیستی به عمق استراتژیک روابط ایران و سوریه - خیبر

واکنش رژیم‌صهیونیستی به عمق استراتژیک روابط ایران و سوریه

۱۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۷:۵۰

سفر آقای بشار اسد به تهران که بعد از نشست‌های بحرالمیت و ورشو صورت گرفت، این پیغام را برای محور عبری، عربی و غربی داشت که سوریه همچنان رابطه‌ای معنادار با جمهوری‌اسلامی دارد و اتحاد استراتژیک ایران و سوریه پابرجا است.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر– یکی از مهم‌ترین بخش‌های جنگ‌روانی که علیه سوریه و ایران و روابط استراتژیک این دو کشور در جامعه‌ی کارشناسی خارجی و داخلی ما مطرح می‌شد این بود که بسیاری می‌گفتند سوریه هم‌اکنون نیازمند بازسازی است و لذا این کشور تلاش می‌کند میان روابط خود با عربستان تنش‌زدایی کند و همچنین روابط خود با ایران را کاهش دهد تا بتواند بخشی از کمک‌های بین‌المللی را جذب کند. حتی گفته می‌شد روسیه نیز خواهان خروج ایران از منطقه و سوریه است. در مطرح شدن چنین مسائلی، بیش‌ترین بار جنگ‌روانی به بعد تبلیغاتی و رسانه‌ای مربوط می‌شود.

از آنجا که بشار اسد در یک شرایط خاص امنیتی حاکم بر دمشق  قرار داشت و وی به «سوچی» و «مسکو» سفر کرده بود، این جنگ‌روانی از سوی کارشناسان و برخی افراد ضدانقلاب مطرح شد که اسد هنوز به ایران سفر نکرده‌ است. حتی برخی از کارشناسان این چنین تحلیل می‌کردند که حمایت از اسد فایده‌ای برای ایران ندارد.

رابطه معنادار سوریه با ایران

با توجه به شرایط و عدم سفر بشار اسد به تهران، فضای غالب بر اندیشکده‌های خارجی و برخی از رسانه‌های داخلی این بود که بشار اسد در حال فاصله‌گیری از ایران است. و از طرف دیگر سفر آقای جهانگیری و توافق‌های ایشان از نظر رسانه‌ها نیز کارآمد توصیف می‌شد. در حقیقت سفر آقای جهانگیری و سفر آقای بشار اسد به تهران که بعد از نشست‌های بحرالمیت و ورشو صورت گرفت، این پیغام را برای محور عبری، عربی و غربی داشت که سوریه همچنان رابطه‌ای معنادار با جمهوری‌اسلامی دارد و اتحاد استراتژیک ایران و سوریه پابرجا است.

این سفر به‌خاطر وجود مسائل امنیتی در ابتدا به‌صورت غیرآشکار بود و دیدار با بالاترین مقام جمهوری‌اسلامی صورت گرفت؛ و در این دیدار مقام معظم رهبری نیز استقبال گرمی از آقای اسد داشتند. این نوع استقبال در بین مقامات کشورها نیز بسیار کم‌یاب است ولذا در نوع خود جالب و پراهمیت بود.

همچنین این دیدار باعث شد تا جنبش حماس که به‌خاطر بحران و تحولات درون سوریه کمی از جمهوری‌اسلامی فاصله گرفته بود به محور مقاومت بازگردد. اما درخصوص سوریه حتی این چنین اتفاقی رخ نداده بود و سوریه از ایران فاصله نگرفته بود؛ اما جنگ‌روانی شدیدی علیه اسد و جمهوری‌اسلامی به‌راه افتاد. لذا به‌نظر بنده دیدار بشار اسد با رهبر معظم انقلاب به‌نوعی پاسخ به جنگ‌روانی ایجاد شده از سوی دشمن بود.

اقدامات هجومی نتانیاهو

بعد دیگر دیدار بشار اسد با مقام معظم رهبری اقدامات متقدم و متاخر نتانیاهو در منطقه می‌باشد؛ نتانیاهو در طول دوسال اخیر بارها به روسیه و نقاط مختلف جهان سفر داشته است. همچنین در سفری که به ورشو داشت با لهستان به مشکل برخورد. لذا هرگاه که نتانیاهو متحمل یک شکست می‌شود، به برخورد هجومی روی می‌آورد. هم‌اکنون نیز در مسئله انتخابات وضعیت خوبی بر عرصه داخلی رژیم‌صهیونیستی حاکم نیست.

از طرفی هم اجلاس ورشو که سرمایه‌گذاری‌های بسیاری برای آن صورت گرفت تا برای برگزارکنندگان آن ثمر بخش باشد، با شکست مواجه شد. البته گفتنی است که در این بین نقش دستگاه‌های سیاسی، امنیتی و سیاست‌خارجی جمهوری‌اسلامی در ناکام گذاشتن این نشست بسیار پررنگ بود. چراکه این دستگاه‌ها به‌قدری فضا را از طریق پرداختن به‌مسئله میزبانی ایران از لهستانی‌ها و دیگر مسائل برای اروپایی‌ها سنگین کردند که اروپایی‌ها جرأت نمی‌کردند در بیانیه‌های خود نامی از جمهوری‌اسلامی ببرند. همه این اقدامات از سوی جمهوری‌اسلامی با هوشمندی هرچه تمام‌تر صورت گرفت، و موجب شد تا رژیمِ هنجاری که از طرف آمریکایی‌ها طراحی شده بود تا در مقابل ایران قرار گیرد با شکست همراه شود. درحقیقت آمریکایی‌ها به‌دنبال ایجاد یک اجماع‌جهانی علیه جمهوری‌اسلامی بودند، اما موفق نشدند و حتی در بین خود آن‌ها نیز اختلاف نظر پیش‌آمد.

نتیجه‌گیری

به‌نظر می‌رسد دشمنان همچنان به‌تلاش خود ادامه می‌دهند؛ ولذا لازم است جمهوری‌اسلامی نیز هوشمندی خود را حفظ کند. حتی اگر مقابله با چنین روندهایی برای جمهوری‌اسلامی دستاورد بزرگی نداشته باشد، حداقل نتایج کوچکی را به‌دنبال خواهد داشت.

از آنجا که ما در شرایط جنگ‌روانی و اقتصادی شدیدی قرار داریم، اگر در این فضا هوشمندانه عمل نکنیم، ممکن است همین فرصت‌های کوچکِ دشمن موجب به‌وجود آمدن یک بحران جدی برای جمهوری‌اسلامی شود. به‌عبارت دیگر جمهوری‌اسلامی در میان یک جنگ دائمی قرار گرفته و لازم است دستگاه‌های سیاسی و امنیتی ما چنین نگاهی داشته باشند که ممکن است دشمن هرلحظه اقدامی هرچند کوچک را علیه جمهوری‌اسلامی ترتیب دهد.

 

دکتر حسین آجرلو

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=19300

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *