نشست ورشو، شکستی بزرگ برای آمریکا - خیبر

نشست ورشو، شکستی بزرگ برای آمریکا

۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ۱۷:۱۳

طبق تحلیل وب سایت آمریکایی وُکس، نشست ورشو، شکستی بزرگ برای آمریکا بود. وکس پیرامون نشست «ورشو» نوشت که آمریکا نشستی جهانی برگزار کرد تا ایران را منزوی کند، اما خودش منزوی شد.

پایگاه صهیون پژوهی خیبر؛ چندی پیش در یادداشتی تحت عنوان «احمق های درجه یک در نشست ورشو» نوشتم که نشست ورشو سه بازیگر اصلی دارد: آمریکا، کشورهای عربی منطقه و رژیم غاصب صهیونیستی. در مورد هدف نشست، مقابله با ایران، معامله قرن و عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل را متذکر شدم و همچنین این نکته را در مورد آینده نشست یادآور شدم که این نشست محکوم به شکست است. هم اکنون نشست برگزار شد و مغلوب شدن آمریکا را به دنبال داشت.

شکست در نمایش قدرت ضد ایرانی

آمریکا هدف برگزاری نشست را مسائل خاورمیانه عنوان کرد و در برخی موارد مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران. در این نشست آمریکا سعی کرد با دعوت از کشورهای مختلف و مهم، نمایش قدرت مخالفان ایران را نشان دهد. اما همین مورد برای آمریکا شکست محسوب شد زیرا کشورهای اروپایی با علم به اینکه این اجلاس ضد ایرانی است، در آن شرکت نکردند. بالاترین درجه شرکت کشورها در اجلاس‌های بین‌المللی، حضور رئیس جمهور یا وزیرامور خارجه در آن اجلاس است. در حالی که در ورشو بیشتر وزرای خارجه شرکت نکردند و افراد رده پایین‌تر در آن حضور یافتند. در اروپا، فقط وزیر خارجه انگلیس برای افتتاحیه آمد و برگشت. دولت آمریکا بسیار تلاش کرده بود که وزرای سیاست خارجی کشورهای اروپایی را قانع کند که در این کنفرانس دو روزه که بنا بود بر روی صلح در خاورمیانه تشکیل شود، شرکت کنند؛ اما نهایتا دو وزیر امورخارجه کشورهای اروپایی در این کنفرانس شرکت کردند. جرمی هانت، وزیر امورخارجه انگلیس، از قبل اعلام کرده بود که فقط برای دیدار نماینده سازمان ملل بر روی یمن و مذاکرات صلح در این کشور به ورشو می‌رود.

فرانسه و آلمان که دو مذاکره‌کننده مهم برای دستیابی به برجام بودند، فقط دو فرد پایین ‌رتبه از وزارت امورخارجه خود را به این کنفرانس اعزام کرده بودند.

فریدریکا موگرینی، نماینده بلندپایه اتحادیه اروپا، در این کنفرانس شرکت نکرده بود و اروپاییان به شکل‌های مختلف اعلام کرده بودند که هرگز نمی‌خواهند با اینگونه کنفرانس‌ها همکاری کنند به خاطر اینکه ترجیح می‌دهند با ایران بر سر موضوعات مختلف مذاکره کنند. خبرگزاری اسپوتنیک می‌نویسد:


«از مجموع ۸۰ کشور دعوت شده تنها ۲۸ کشور در سطح مطلوبِ اجلاس یعنی وزرای خارجه شرکت کردند»


در همین رابطه ولادیمیر ساژین، تفسیرگر آژانس اسپوتنیک وضعیت برپایی کنفرانس ورشو را چنین توضیح می‌دهد که: «رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی، به لهستان نمی‌رود. وزیر خارجه آلمان، هایكو مااس و وزرای خارجه برخی از كشورهای اروپایی نیز جلسه ورشو را نادیده می‌گیرند. بسیاری از کشورها تنها توسط مقامات رتبه پایین نمایندگی دارند. مسکو نماینده خود را اصلا به پایتخت لهستان نمی‌فرستد. تهران به این دیدار واکنش منفی نشان داد و آن را سیرک در ورشو نامید. عدم استقبال کشورها که عمدتا در سطحی پایین‌تر مشارکت کردند، نشان می‌دهد که آنها هم باور ندارند از این نشست دستاوردی چشمگیری حاصل می‌شود. به عبارت دیگر نشست ورشو با تمام هزینه‌هایش، یادآور اجلاس ۲۰۱۷ ریاض است که ۵۵ کشور را میزبانی کرد اما مجموعه‌ای از اتفاقات و محاسبات نادرست، آمریکا را در معرفی ایران و متحدانش به عنوان مادر تروریسم و تشکیل ناتو عربی برای مقابله با آن ادعا ناکام گذاشت.»[۱] لهستان برگزارکننده این کنفرانس بود؛ به خاطر اینکه هیچ کشور دیگر اروپایی حاضر نمی‌شد میزبان چنین کنفرانسی باشد.

بنابراین آمریکا نشان داد نمی‌تواند اروپایی‌ها را با سیاست‌های ضد ایرانی خود همسو کند که این شکستی برای آمریکا محسوب می‌شود

بیشتر بخوانید؛ مصاحبه اختصاصی خیبر با استاد رویوران:

اجلاس لهستان نتیجه جدی و تاثیرگذاری نخواهد داشت

رسوایی به خاطر دروغ پراکنی

وبگاه بی‌بی‌سی مانیتورینگ که به صورت تخصصی در زمینه رصد فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی متمرکز است، گزارشی در مورد هشتگ انتشار یافته با موضوع نشست لهستان مطرح کرده است. این گزارش ضمن اشاره به ساختگی بودن موج هشتگی موافق آمریکا در توئیتر اذعان داشته: «تحلیل بیش از ۱۴۰۰۰ توییتی که در ماه گذشته میلادی از هشتگ «ما از نشست ‌لهستان‌ حمایت ‌می‌کنیم» استفاده کرده‌اند، نشان داد که اصل اغلب این توییت‌ها تنها به ۸ حساب کاربری باز می‌ گردد.»[۲]

Analysis of more than 14,000 tweets from last month which used #WeSupportPolandSummit, found that the majority of posts originated from just 8 accounts. pic.twitter.com/jbMv5ZITAC

— BBC Monitoring (@BBCMonitoring) 12 февраля ۲۰۱۹ г.

با ادامه این سازوکار ایالات متحده بخش مهمی از پایگاه اجتماعی خود در عرصه بین‌المللی را از دست داده و منزوی‌تر خواهد شد.

پیوند اعراب با اسرائیل و معامله قرن

یکی دیگر از دستاوردهای این نشست که شاید بتوان آن را اصلی‌ترین دستاورد این نشست محسوب کرد، نشستن اعراب و اسرائیل در زیر یک سقف بود. همواره دوستی و نزدیکی اعراب و اسرائیل رویای آمریکایی‌ها بوده است. این نشست باعث شد آنها در زیر یک سقف نشسته و در مورد یک دشمن مشترک به تعبیر خودشان که «ایران» است، بحث و گفتگو کنند. آمریکا خطر ایران را برای اعراب شرح داده و اسرائیل را نیز با اعراب پیوند داد. امریکا با این کار دو امتیاز به دست آورد: اول اینکه خیالش از بابت دشمنی اعراب با اسرائیل راحت می‌شود زیرا دست آنها را در دست یکدیگر می‌بیند و دوم اینکه می‌تواند برای مقابله با ایران سلاح‌های خود را به اعراب بفروشد.


همچنین قبل از نشست ورشو، نتانیاهو و سخنگوی او در توییتی اعلام کرده بودند که کنفرانس ورشو از این جهت مهم است که اسراییل و کشورهای عربی به دور هم جمع می‌شوند تا برای یک جنگ با ایران آماده شوند.


به دنبال اعتراض دولت آمریکا، این توییت بلافاصله و به فاصله چند ساعت تصحیح شد و لغت «رودررویی» و «مقابله» به جای لغت «جنگ» در این توییت جای گرفت.

در نشست ورشو همچنین کمیسیون‌های محرمانه‌ای تشکیل شد که محتوای آنها هنوز مشخص نیست اما به نظر می‌رسد نزدیکی اعراب و اسرائیل مهم‌ترین دستاورد کمیسیون‌های محرمانه نشست ورشو باشد. هارت و پورت‌های آمریکا و اسرائیل در مورد ایران در تریبون‌‌های نشست ورشو به مانند طبل توخالی است و جمهوری اسلامی ۴۰ سال است به این یاوه‌گویی‌ها عادت دارد اما هدف اصلی آنها غیر از صحبت‌های تند آنها در مورد ایران، می‌تواند همین پیوند اعراب با اسرائیل باشد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای اظهار کرد: «واشنگتن به دنبال تحمیل تاکتیک‌های یکجانبه خود مانند “معامله قرن” همراه با تشکیل ائتلاف‌های مختلف در راستای منافع خود از جمله “ناتوی خاورمیانه” متخاصم با ایران است. تمامی این اقدامات باعث می‌شود که ما از تحقق ثبات بلند مدت در منطقه دور شویم و حل و فصل درگیری‌ها در خاورمیانه را پیچیده می‌کند. موضع روسیه برای حل و فصل مشکلات خاورمیانه و شمال آفریقا هماهنگ با موضع جامعه بین‌الملل است و تصمیمات در این باره باید جمعی بوده و تحت حمایت سازمان ملل و منطبق با معیارها و قوانین بین‌المللی اتخاذ شود.»[۳]

ضعف جهان عرب در مقابل اسرائیل

روزی جهان عرب مقابل اسرائیل بود و جنگ های مختلفی را با اسرائیل تجربه کرد. روزی سلاح‌های خود را برای مقابله با اسرائیل خریداری می‌کردند و روزی ارتباط اعراب با اسرائیل ننگ محسوب می‌شد. اما امروز اعراب به راحتی در نشست‌هایی مانند ورشو به استقبال گرم اسرائیلی‌ها می‌روند و ارتباطات دوستانه ای در برخی روابط دوجانبه دارند. همه اینها ضعف اعراب را در مقابل اسرائیل نشان می‌دهد.

«عبدالباری عطوان» در بخش سخن سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» یادداشتی را با این عنوان منتشر کرد که «آیا عرب‌های شکست خورده از تکرار عبارتی درباره تسلط ایران بر چهار پایتخت عربی که آنها را محکوم می‌کند، خجالت نمی‌کشند؟»

در این یادداشت آمده است: جمله‌ای که خشم و عصبانیت را برانگیخته و فشار خون آدم را بالا می‌برد، چیزی است که برخی مقامات عرب، نویسندگان و مفسران، چه در روزنامه‌ها و چه در مصاحبه‌های تلویزیونی بیان می‌کنند، اینکه ایران چهار پایتخت عرب را تحت کنترل خود دارد، در حالی که به دمشق، صنعا و بغداد اشاره دارد. برخی از اعراب مخالف پروژه ایران این جمله را از کلام شخصیتی ایرانی تحریف کردند، اما تکرار آن به طرز خسته کننده‌ای، رهبران و کشورهایشان را محکوم می‌کند، نه اینکه ایران را محکوم کند. اگر ایران این پایتخت‌های عربی را کنترل می‌کند، که البته ما درباره آن تردید داریم، این به دلیل فقدان پروژه عرب، گسترش فساد، تلف شدن هزاران میلیارد دلار در تامین مالی خزانه کشورهای غربی از طریق معاملات تسلیحاتی است که هرگز جز علیه برادران عرب مورد استفاده قرار نگرفت.

به گفته عطوان، دولت‌های عربی که بزرگترین تهدید را ایران می‌دانند، نه اسرائیل، کسانی هستند که در پروژه تخریب آمریکا در عراق، یمن، سوریه و لیبی مشارکت داشته‌اند خواه از طریق تامین بودجه آن که بالغ بر ۳۰۰ میلیارد دلار بوده است (جنگ در یمن، ۷ میلیارد دلار در هر ماه بر اساس موسسه بروکینگز هزینه داشته است) یا پوشش سیاسی و رسانه‌ای این طرح مخرب را فراهم کردند.

سردبیر رای الیوم نوشت: ادعای تسلط ایران بر چهار کشور عربی برخاسته از شکست و ضعف عربی در برابر اشغالگری اسرائیل است که در وضعیتی شرم آور در ورشو، بیت المقدس را با لبخند و شادی تقدیم نتانیاهو کردند. کسانی که خواهان مقابله با نفوذ ایران هستند، با ذلالت به سراغ بنیامین نتانیاهو نمی‌روند تا از او بخواهند مراقبشان باشد و او را رهبر کل منطقه عربی قرار داده و اطاعت و وفاداری خود را نسبت به او نشان دهند؛ بلکه اسباب قدرت را در اختیار گرفته و به دنبال ساخت یک پروژه عربی مقاوم می‌روند که رهبری امت را به آنها بازگرداند. در کنفرانس ورشو برخی عرب‌ها مسجد الاقصی و همه شهر اشغالی بیت المقدس را فروختند، همان‌گونه که ابوعبدالله محمد دوازدهم معروف به صغیر آخرین سلطان اعراب اسپانیایی در سال ۱۴۹۲ میلادی گرانادا بزرگ‌ترین شهر و یکی از آخرین پایگاه‌های اعراب مسلمان در اسپانیا را به فردیناند و ایزابلا پادشاه و ملکه اسپانیا فروخت؛ اما فرق اساسی این است که ابوعبدالله صغیر اندلسی کلیدهای شهر را گریان و از سر پشیمانی تقدیم کرد، اما نوادگانش در ورشو کلیدهای قدس را با شادی و لبخند تقدیم کردند. ورشو نشستی فاجعه بار و اوج بدبختی و حقارت بود.[۴]

ماندن اروپا در برجام و آشکار شدن اختلاف اروپا و آمریکا

عدم شرکت اروپایی‌ها در نشست ورشو، اختلاف آنها با آمریکا بر سر برجام بود و همچنین دیگر اختلاف‌های نظری و عملی در مدتی که ترامپ رئیس جمهور آمریکا شده است. هر چند رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که نباید به اروپا هم اعتماد کرد، اما برای همه مشخص شد آمریکا و اروپا با یکدیگر اختلاف دارند.

اظهارات مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا در حاشیه این نشست که بر اختلاف بین اروپا و آمریکا درباره ایران صحه نهاده، نشانه بی اعتنایی اتحادیه اروپا و کشورهای بزرگ اروپایی به رویکرد ضد ایرانی واشنگتن و مخالفت آنها با لغو برجام است. پنس ایران را «بزرگترین تهدید صلح و ثبات» دانسته و در سخنانی از کشورهای اروپایی خواست که از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) خارج شوند.

بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس، در یادداشتی می‌گوید: آمریکا در موضعی جدید از اروپا درخواست کرد که از برجام خارج شود که اروپا برعکس از برجام حمایت کرد. حتی وزیرخارجه لهستان هم بعنوان میزبان در جمع‌بندی نهایی خود مجبور شد به اختلاف آشکار اروپا و آمریکا اذعان کرده و بگوید که کشورهای اروپایی برخلاف آمریکا بر اجرای برجام تاکید دارند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای اظهار کرد: «روسیه از همان ابتدا معتقد بود که برگزاری این کنفرانس (ورشو) تلاشی برای تحمیل تصمیمات یکجانبه در راستای منافع ژئوپلیتیک آمریکا است. نتایج کنفرانس ورشو درستی ارزیابی‌های ما را کاملاً ثابت کرد و مشخص شد که هدف از برگزاری این کنفرانس انجام مباحث جدی درباره مشکلات خاورمیانه نبود، بلکه نتیجه آن ایجاد مسیری موازی برای اتخاذ تصمیمات یکجانبه بود تا بدین وسیله آمریکا بر سیاست‌های کشورهای شرکت کننده در قبال خاورمیانه تأثیز بگذارد. مسأله مهم این است که سند پایانی کنفرانس ورشو سند مشترک تمامی شرکت کنندگان در آن نبود و به شکل یک بیانیه از سوی دو کشوری که این نشست را رهبری کردند؛ یعنی آمریکا و لهستان صادر شد.» [۵]

همچنین شبکه سی‌ان‌ان برگزاری نشست ورشو را یک ناشی‌گری دیپلماتیک دیگر از سوی آمریکا توصیف کرد و گزارش داد: «این کنفرانس تنها شکاف رو به گسترش آمریکا و اروپا را به نمایش گذاشت. در مجموع نمایش تمسخرآمیز دولت ترامپ در ورشو با یک برنامه‌ریزی ضعیف برگزار شد. هدف آن دقیقاً چه بود؟ دولت آمریکا این نشست را با به نمایش گذاشتن اختلاف رو به افزایشش با متحدان نزدیک اروپایی به پایان رساند و به لحاظ دیپلماتیک ناشی دیده شد.»[۶]

مقابله با ورشو در سوچی

در یادداشت «احمق های درجه یک در نشست ورشو» نوشتم که جمهوری اسلامی نیز در مقابل این نشست موظف است با کشورهای مختلف به رایزنی پرداخته و مقابله به مثل کند. ایران می‌بایست با کشورهایی که در نشست شرکت نمی‌کنند روابط دیپلماسی خود را قوی تر از گذشته ادامه دهد و با کشورهایی که در نشست شرکت کرده اند به مقابله نرم بپردازد.

جمهوری اسلامی در این مورد مطلوب عمل کرد. نشست سوچی که متشکل از روسای جمهور ایران و روسیه و ترکیه بود، پاسخی بر نشست ورشو محسوب شد. روسیه، چین، ترکیه، لبنان، سوریه، قطر و فلسطین از غایبین منطقه در نشست ورشو بودند که بحث در مورد منطقه، بدون حضور ایران و این کشورها، بی معنی و آب در هاونگ کوبیدن است. هرچند نشست ورشو فقط تریبون آزاد آمریکا و اسرائیل بود و بقیه کشورها به گرفتن عکس یادگاری مشغول شده و نتیجه‌ای بی‌حاصل داشت، اما نشست سوچی که در مقابل ورشو برگزار شد می‌تواند دستاورد‌هایی برای منطقه جنوب غرب آسیا یعنی خاورمیانه (به تعبیر غربی‌ها) داشته باشد. از این‌رو، این نشست باعث شد تصمیمات محکم‌تری توسط کشورهای اصلی منطقه گرفته شود.

در نتیجه گفتنی است طبق تحلیل وب سایت آمریکایی وُکس، نشست ورشو، شکستی بزرگ برای آمریکا بود. وکس پیرامون نشست «ورشو» نوشت که آمریکا نشستی جهانی برگزار کرد تا ایران را منزوی کند، اما خودش منزوی شد و در ادامه به ۴ اشتباه آمریکا در برگزاری این نشست پرداخت:

  1. شروع بد این نشست؛ رودی جولیانی وکیل ترامپ در نشست خبری سازمان‌یافته از سوی گروه تروریستی منافقین سخنرانی کرد.
  2. حضور در این نشست ضعیف بود؛ با اینکه برایان هوک رهبران آلمان، فرانسه و اتحادیه اروپا را به این نشست دعوت کرده بودند هیچ کدام شرکت نکردند.
  3. مقامات بلند پایه خارجی هم که حضور داشتند دچار روند خبری نادرست شدند؛ مثل نتانیاهو که با الفاظ تند علیه تهران اعلام جنگ کرد.
  4. در آخر «پنس» در سخنرانی خود به دوستان اروپایی خود کنایی زد که کمکی به بهبود شرایط نکرد.[۷]

 

سعید ابوالقاضی

 

[۱] . http://yon.ir/Z4oxG

[۲] . https://twitter.com/BBCMonitoring/status/1095342954628009985?ref_src=twsrc%5Etfw

[۳] . https://www.isna.ir/news/97113015686

[۴] . http://fna.ir/brh77x

[۵] . https://www.isna.ir/news/97113015686

[۶] . https://www.isna.ir/news/97112814836

[۷] . http://yon.ir/ewfUu

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=18657

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *