پرستاران اسرائیلی: ما برده نیستیم!پرستاران اسرائیلی: ما برده نیستیم!

پرستاران در سراسر اسرائیل در اعتراض به شرایط سخت کاری و همچنین حقوق و دستمزد پایین دست به اعتصاب زدند. معاون وزیر بهداشت از اعتصاب آنها به شدت انتقاد کرده و به گفته است که از طریق دادگاه کار اسرائیل به دنبال بازگرداندن پرستاران به سر کارشان است. دفتر اتحادیه پرستاران در اعلامیه خود خاطرنشان کرده: ما برده نیستیم!به گزارش پایگاه صهیون پژوهی خیبر به نقل ازپایگاه صهیونیستی وای­نت، در سرزمین­‌های اشغالی که همیشه ادعای پیشرفت و تکنولوژی دارد، اوضاع سیستم درمان خود به درمان نیاز داشته و این روزها به سختی حالش خراب و بیمار است!

اتحادیه پرستاران رژیم صهیونیستی پس از شکست مذاکراتشان با نمایندگان وزارت بهداشت و خزانه‌­داری این رژیم بر سر میزان حقوق و دستمزد و همچنین شرایط سخت کاری پرستاران این کشور، روز سه­‌شنبه ۱ مرداد (۲۳ ژوئیه) اعتصابی را در سراسر اسرائیل ترتیب دادند.

گفتنی است این اعتصاب سراسری بر روند کاری بیمارستان­‌ها، درمانگاه‌­ها و مراکز درمانی این رژیم تاثیر مستقیم و منفی داشته و باعث ایجاد اختلال در این بخش شده است.

«ما برده نیستیم!». این جمله را «ادوارد حداد»، رئیس انجمن پرستاران مرکز بهداشتی-درمانی «گالیله» واقع در شمال شهر نهاریا گفته است. او موضوع پرستاران را مختص امروز ندانسته و گفته که مشکلات این صنف سالهاست به همین شکل است. وی سپس در ادامه به کمبود نیروی کاری در بیمارستان­‌ها اشاره کرده و گفته که به علت کمبود نیروهای خدماتی، حجم کار پرستاران به شدت افزایش داشته به طوری که «پرستاران به علت حجم کار زیاد مجبور به پرداختن به کارهایی هستند که آن‌ها را از رسیدگی به بیماران باز می­‌دارد».

ایریس آوییتل که پرستار یکی از بیمارستان­‌های ناحیه رمله است، گفت: «ساعات و حجم کاری ما افزایش زیادی داشته و این در حالی است که برای این افزایش کار، دستمزدها زیاد نشده­‌اند. از دهه ۱۹۸۰ تا کنون شرایط فقط بد و بدتر می­شوند». او در ادامه موضوع افزایش حجم کاری و عدم پرداخت حقوق‌­ها را اینگونه توضیح داد که: «ما وظایف اضافی محول شده بی­‌پایانی داریم و این در حالی است که جمعیت در حال افزایش بوده و بر تعداد پرستاران افزوده نمی­‌شود. در پی شیوع اخیر سرخک، پرستاران تعطیلات عید فصح خود را لغو کرده و به منظور واکسینه همگانی به سرکارهای خود بازگشتند اما تا به امروز برای این کار هیچ پولی دریافت نکرده­اند.»

«لیلاک الیاهو»، یک پرستار در مرکز درمانی زنان در «بنی براک»، همچنین گفت که انتظارات از یک پرستار به شدت افزایش داشته است و نقش یک پرستار آنچیزی که ۴۰ سال قبل بود، نیست. وی ادامه داد یک پرستار قبلا وظایف ساده­‌ای انجام می­‌داد، اما امروزه وظایفش تغییر و گشترش پیدا کرد‌ه‌­اند. به طوری که هر چند دقیقه، یک کار جدید به شرح وظایف پرستاران اضافه می‌­شود. چگونه ما می‌­توانیم درمان‌های مدرن را با روش‌های کاری قدیمی انجام دهیم؟»

«موشه‌بار‌سیمان‌توف» مدیر کل وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی در نشستی که با نمایندگان پرستاران داشت گفته که ما باید این اختلافات را به شیوه‌­ای صلح­‌آمیز حل و فصل کرده و آن را گسترش ندهیم. وی در ادامه افزوده که «این اعتصاب غیرضروری بوده، و ما مجبور شده­‌ایم برای حل و فصل این مشکل به دادگاه برویم.»

این گفته مقام وزارت بهداشت به اقدام اخیرش اشاره دارد که دست به دامن دادگاه کار شده و از دادگاه خواسته بود که دستور بازگشت پرستاران ارشد به سر کارشان را صادر کند.

 

 

مولف:
ایلیا خراسانی
منبع:
https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-5555838,00.html