پروفسور احسان بگبی - خیبر

شماره چهاردهم:

پروفسور احسان بگبی

۳۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۱۳

در سال ۲۰۰۱، پروفسور بگبی نتایج مطالعات جامع خود را به عنوان یک کتاب منتشر کرد: «مسجد در امریکا: یک پرتره ملی»، که نشان می‌دهد که مسلمانان آمریکایی از لحاظ سیاسی و مذهبی معتدلند. در آوریل ۲۰۰۴ او کتاب «پرتره مساجد دیترویت: دیدگاه‌های مسلمانان در مورد سیاست، سیاست و دین» را نوشت، که از تفسیر نتایج حاصل از یک نظرسنجی است که به‌وسیله سازمان اسلامی ناحیه دیترویت «موسسه‌ای برای سیاستهای اجتماعی و تفاهم» انجام شده بدست آمده است. با توجه به خواندن آثار بگبی و علیرغم دیدگاه وی که مسلمانان نمی‌توانند همرنگ جامعه خود شوند، به این نتیجه می‌رسیم که “اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان آمریکایی نظرات “معتدلی” را در مورد مسائل سیاست، سیاست و دین دارند”. در مصاحبه روزنامه‌ای، پروفسور بگبی اظهار داشت که نتایج نشان داد که مسجدجایگاه رادیکالیسم نیست.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، مدتی قبل کتابی تحت عنوان صد و یک پروفسور خطرناک در آمریکا منتشر شد. موضوع این کتاب معرفی صد و یک پروفسور دانشگاهی است که جرم شان سخن گفتن درمورد هولوکاست و یهود در کلاسها و کتابهایشان است. در کنار انتشار این کتاب به اساتید دانشگاه‌های دیگر هشدار داده شده که چون این افراد از خط قرمزها عبور کرده‌اند نباید از آثار آنها استفاده کنید. در مجموع وقتی آزادی نامحدود شود خودش مشکلاتی به وجود می آورد که نهایتاً محدودش خواهد کرد. متن ذیل معرفی «پروفسور احسان بگبی» یکی از صد و یک پروفسوری است که نویسنده کتاب به آن پرداخته است.

Professor Ihsan Bagby پروفسور احسان بگبی

– دانشگاه کنتاکی

– استاد مطالعات اسلامی، دانشگاه کنتاکی

– دبیر کل اتحادیه مسلمانان آمریکای شمالی

– سیاهپوست به اسلام، احسان بگبی، استادیار مطالعات اسلامی در دانشگاه کنتاکی است.

او متولد اوهایو در ایالت کلیولند است و مدرک کارشناسی خود را از کالج اوبرلین گرفت و سپس مدرک فوق‌لیسانس و دکترای خود را در زمینه مطالعات خاور نزدیک از دانشگاه میشیگان گرفت.

پروفسور بگبی یک بنیادگرای اسلامی است که اعلام کرده است: “در نهایت ما [مسلمانان] هرگز نمی‌توانیم شهروندان کامل این کشور [ایالات متحده] باشیم، زیرا ما به هیچ وجه نمی‌توانیم به طور کامل به قوانین و ایدئولوژی‌های این کشور متعهد باشیم.

در سال ۲۰۰۱، پروفسور بگبی نتایج مطالعات جامع خود را به عنوان یک کتاب منتشر کرد: «مسجد در امریکا: یک پرتره ملی»، که نشان می‌دهد که مسلمانان آمریکایی از لحاظ سیاسی و مذهبی معتدلند. در آوریل ۲۰۰۴ او کتاب «پرتره مساجد دیترویت: دیدگاه‌های مسلمانان در مورد سیاست، سیاست و دین» را نوشت، که از تفسیر نتایج حاصل از یک نظرسنجی است که به‌وسیله سازمان اسلامی ناحیه دیترویت «موسسه‌ای برای سیاستهای اجتماعی و تفاهم» انجام شده بدست آمده است. با توجه به خواندن آثار بگبی و علیرغم دیدگاه وی که مسلمانان نمی‌توانند همرنگ جامعه خود شوند، به این نتیجه می‌رسیم که “اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان آمریکایی نظرات “معتدلی” را در مورد مسائل سیاست، سیاست و دین دارند”.  در مصاحبه روزنامه‌ای، پروفسور بگبی اظهار داشت که نتایج نشان داد که مسجدجایگاه رادیکالیسم نیست.

اما همان‌گونه که دانیل پاپس، محقق اسلام می‌نویسد، تفسیر پروفسور بگبی به “یک مورد از نظر سنجی تحریف شده بوسیله حامیان مالی آن برای پنهان کردن نتایج واقعی اشاره دارد. این یک تقلب فکری و یک فریب سیاسی است.”

در واقع، این نظرسنجی نشان داد که در میان پاسخ دهندگان مسلمان: دو سوم پاسخ دهندگان اعتقاد داشتند که “آمریکا غیر اخلاقی است”؛ چهار پنجم از به کار بردن شریعت (قانون اسلامی) در کشورهایی که اکثریت مسلمان دارند حمایت کردند.

پروفسور بگبی علاوه بر انجام وظایف شغلی و تحقیقات ریسک پذیر خود، دبیر کل اتحادیه مسلمانان آمریکای شمالی (MANA) است، سازمانی که به طور عمده آفریقایی ـ آمریکایی است و توسط Siraj Wahhaj، یکی از  مظنونین بمب‌گذاری مرکز تجارت جهانی در سال ۱۹۹۳مدیریت می‌شود.

جوهری عبدالمالك مدیر امور امور دولتی MANA،  در تظاهرات ضد اسرائیل آوریل ۲۰۰۴  شيخ احمد یاسین، رهبر وقت گروه حماس را به عنوان “یک فرد فلج ضعیف که بر روی ویلچر نشسته است” توصیف کرد.

پروفسور بگبی همچنین عضو هیئت مدیره شورای روابط آمریکایی ـ اسلامی(CAIR) است. درسال۱۹۹۸، CAIR از یک تجمع در کالج بروکلین، جایی که سخنگویان خشونت طلب از جهاد حمایت کردند و یهودیان را به عنوان “خوکها و میمونها” توصیف کردند حمایت مالی کرد.

در نوامبر ۱۹۹۹، عمر احمد، رئیس هیئت مدیره CAIR به یک سری از حضار شیکاگویی گفت: “مبارزه برای آزادی، مبارزه برای اسلام ، خودکشی تیست آنها خود برای اسلام می‌کشند”.

پروفسور بگبی در هیئت مشاوره جامعه اسلامی آمریکای شمالی نیز حضور دارد که مسئول اجرای حکم الهی وهابی در مساجد آمریکایی است.  انجمن اسلامی آمریکای شمالی قانون پاتریوت را به عنوان توهین به مسلمانان می‌بیند و این سازمان همچنین تصمیم گرفت که در راهپیمایی آزاد مسلمانان علیه ترور در تاریخ ۱۴ می ۲۰۰۵ شرکت نکند و آن را تایید ننماید.

همچنین نگاه کنید به: پروفسور الگار، برند، LeVine، مزروی

تحقیق: جان پارانزو

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=15306

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

معرفی کتاب