پروفسور بتینا اَپثکر - خیبر

شماره 6:

پروفسور بتینا اَپثکر

۰۵ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۷
پروفسور-بتینا-اَپثکر

اَپکثر در یک نامه سرگشاده به دولت ایالات‌متحده نوشته و خواستار پایان دادن به‌تمامی کمک‌های آمریکا به اسرائیل است. در سال ۲۰۰۲، او مقاله‌ای در The Wave به‌منظور پیمان حمایت از مبارزان فلسطینی، که آن‌ها را به‌عنوان “فعالان ضد اشغالگری” توصیف کرده است، نوشت.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، مدتی قبل کتابی تحت عنوان “صد و یک پروفسور خطرناک” در آمریکا منتشر شد. موضوع این کتاب معرفی صد و یک پروفسور دانشگاهی است که جرم شان سخن گفتن درمورد هولوکاست و یهود در کلاسها و کتابهایشان است. در کنار انتشار این کتاب به اساتید دانشگاه‌های دیگر هشدار داده شده که چون این افراد از خط قرمزها عبور کرده‌اند نباید از آثار آنها استفاده کنید. در مجموع وقتی آزادی نامحدود شود خودش مشکلاتی به وجود می آورد که نهایتاً محدودش خواهد کرد. متن ذیل معرفی «پروفسور بتینا اَپثکر» یکی از صد و یک پروفسوری است که نویسنده کتاب به آن پرداخته است.

پروفسور بتینا اَپثکر – Professor Bettina Aptheker

دانشگاه سانتا کروز کالیفرنیا

– استاد مطالعات فمینیستی، دانشگاه سانتا کروز کالیفرنیا

– فلسفه تدریس او در “عملیات انقلابی” توصیف می‌شود.

– مارکسیست – فمینیست

پروفسور بتینا اَپثکر دختر کمونیست مشهور آمریکایی، مرحوم هربرت اَپثکر است که پس از سقوط نظام شوروی (که هر دو (او و دخترش) عمیقاً متأسف شدند)، توسط بخش تاریخ دانشگاه کلمبیا تحسین کرد و به‌عنوان استاد مدعو حقوق توسط دانشگاه کالیفرنیا (برکلی) و به‌عنوان استاد تاریخی در چندین موسسه معتبر علمی دیگر استخدام‌ شده بود.

پروفسور بتینا اَپثکر خودش اعتراف دارد که کمونیست است. دوره مقدماتی او در UCSC در مورد فمینیسم، که از سال ۱۹۸۰ آموزش می‌دهد، “ماتریالیسم تاریخی” مارکس را به تصویر می‌کشد.

ماتریالیسم تاریخی، به معنای تفسیر مادی و طبیعی از تاریخ است که، اولین بار به این شکل توسط کارل‌مارکس و فردریش‌ انگلس مطرح شد و بعدها جزو تعالیم مارکسیسم – لنینیسم گردید.

اَپثکر فلسفه تدریس خود را “عملیات انقلابی” توصیف می‌کند. او گفت که اصل مطلب این رویکرد، این است که با از بین بردن تمایز میان حقیقت ذهنی و عینی، که اَپثکر آن را “شکستن دوگانگی‌ها” خطاب می‌کند، مأموریت سنتی دانشگاه را دگرگون بسازد.

اَپثکر می‌گوید این رویکرد خصوصاً در مورد مطالعات زنان اهمیت دارد، زیرا به او اجازه می‌دهد که یک “چشم‌انداز زن محور” را به برنامه درسی تزریق کند تا چیزی را که به ادعای او، گرایش “مرد محوری” که در علوم سنتی دانشگاه بود را اصلاح کند.

اَپثکر اگرچه یک استاد تمام‌وقت در رشته مطالعات فمینیسمی و تاریخی در UCSC است، اما حتی یک کار علمی معتبر به نام او وجود ندارد. اکثر کتاب‌های او، ازجمله «سیاست درون‌مایه»، «زندگینامه به‌عنوان شاهد»، «تعطیلات صبحگاهی»، «محاکمه آنجلا دیویس»، «اگر آن‌ها در صبح بیایند» و «صدای مقاومت (با همکاری آنجلا دیویس)»، کاملاً صریح و سیاسی هستند.

میراث زن (مقالاتی در مورد نژاد، جنسیت و طبقه اجتماعی در تاریخ آمریکا (۱۹۸۲))، مانند تلاش‌های تحقیقاتی ظاهری اَپثکر، این حجم کمی بیشتر از بررسی سیاست‌های اَپثکر است.

فضای دانشگاه سانتا کروز زمینه مناسبی برای پرورش سیاست‌های کمونیستی است و همچنین استادان آن‌که شامل پروفسور آنجلا دیویس، برنده جایزه صلح لنین از حکومت ایالت آلمان شرقی در طول جنگ سرد است.

دیویس در سال ۱۹۹۱ پس از کودتای شکست‌خورده علیه گورباچف، از حزب کمونیست اخراج شد. گاس هال، سرپرست حزب کمونیست، از کودتا حمایت کرد، درحالی‌که او این کار را نکرد (بیشتر بخش فرقه “لیبرال”  حزب را ساخته بود). او با دیگر اعضای اخراج شده، “کمیته‌های هم نگری” را تشکیل داد، سازمانی برای خود و دیگر طرفداران گورباچف.

اَپثکر عضو جنبش ضد جنگ در دهه شصت، اپوزیسیون انعکاسی خود را نسبت به دخالت نظامی آمریکا کتمان نکرده است.

مخالفت اَپثکر در آوریل ۲۰۰۳ در نشست اساتید UCSC علیه جنگ عراق با اعلام این ادعا توسط وی که “این جنگ در عراق قباحت است” ، پدیدار شد.

اَپثکر همچنین ادعا کرد که شباهت‌هایی بین استراتژی‌های سیاسی ایالات‌متحده با ریاست جورج دبلیو بوش و آلمان‌های نازی می‌بیند. اَپثکر گفت: “در بین نوع دیپلماسی رژیم هیتلر در دهه ۱۹۳۰ و نوع دیپلماسی که دولت بوش درگیر آن است، شباهت‌های مستقیمی وجود دارد ، ما نمی‌توانیم تردیدی در آن داشته باشیم و این ترسناک است”.

او به دانشجویان UCSC اعلام کرد که “دستور کار ما باید سرنگونی بوش باشد”. اَپثکر چند ماه بعد و در تابستان سال ۲۰۰۳، در شماره‌ای از خبرنامه گروه زنان دانشگاه UCSC (Wave The)، حمله‌ای حتی با شدت بیشتری به دولت بوش تحمیل کرد و او را به “اجرای برنامه‌های فاشیستی با توهین‌های نژادپرستانه جهت‌دار، به‌ویژه به سمت میراث مردمان عرب،  درحالی‌که مجوز بدترین اشکال آزار و اذیت همه مردم رنگین‌پوست را صادر کرد”، متهم کرد و اطمینان خود را اعلام کرد که” اهالی کاخ سفید وعده داده‌اند که ما را بیشتر به‌سوی عرصه جنگ‌های امپریالیستی تمام‌نشدنی و فاجعه اقتصادی هدایت کند”.

اَپثکر به‌طور مشابهی نسبت به اسرائیل هم مخالفت کرده و تلاش کرده است تا جو دانشگاه UCSC را به نقطه کانونی فعالیت ضد اسرائیل تبدیل کند.

اَپکثر در یک نامه سرگشاده به دولت ایالات‌متحده نوشته و خواستار پایان دادن به‌تمامی کمک‌های آمریکا به اسرائیل است. در سال ۲۰۰۲، او مقاله‌ای در The Wave  به‌منظور پیمان  حمایت از مبارزان فلسطینی، که آن‌ها را به‌عنوان “فعالان ضد اشغالگری” توصیف کرده است، نوشت.

همچنین نگاه کنید به: استادان دیویس، فور، جاگار، ماربل، تارگ

تحقیق: جان پارانزو

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=12366

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *