پروفسور جوئل بیینین - خیبر

شماره هفدهم:

پروفسور جوئل بیینین

۰۹ دی ۱۳۹۷ ۱۷:۰۸

در سال ۱۹۹۱، پروفسور بیینین نگرانی‌های ایالات‌متحده برای تجاوز عراق و تلاش برای ضمیمه کردن کویت را رد کرد و آن را “به‌صورت واضحی مضحک” دانست و اصرار داشت که هدف واقعی آمریکا، توقف تجاوز صدام نبود بلکه هدف آمریکا این بود که در منطقه حکومت¬ها ضعف، ناپایدار و کوچک باقی بمانند تا هم تضمینی برای تهیه نفت ارزان داشته باشد و هم برای صلاح¬های ایالات‌متحده تقاضا ایجاد کند.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، مدتی قبل کتابی تحت عنوان “صد و یک پروفسور خطرناک” در آمریکا منتشر شد. موضوع این کتاب معرفی صد و یک پروفسور دانشگاهی است که جرم شان سخن گفتن درمورد هولوکاست و یهود در کلاسها و کتابهایشان است. در کنار انتشار این کتاب به اساتید دانشگاه‌های دیگر هشدار داده شده که چون این افراد از خط قرمزها عبور کرده‌اند نباید از آثار آنها استفاده کنید. در مجموع وقتی آزادی نامحدود شود خودش مشکلاتی به وجود می آورد که نهایتاً محدودش خواهد کرد. متن ذیل معرفی «پروفسور جوئل بیینین» یکی از صد و یک پروفسوری است که نویسنده کتاب به آن پرداخته است.

پروفسور جوئل بیینین

دانشگاه استنفورد

– پروفسور تاریخ خاورمیانه دانشگاه استنفورد

– رئيس سابق انجمن مطالعات خاورميانه

– پشتیبانی از تجاوز صدام حسین به کویت

– صهیونیسم پیشین، پروفسور جوئل بیینین اکنون به بمب‌گذاران انتحاری جهادی یا همان”شهیدان” تمایل دارد و “امپریالیسم” آمریکایی را در تلویزیون الجزیره متهم می­کند.

پروفسور جوئل بیینین در دانشگاه استنفورد تاریخ خاورمیانه درس می­دهد و رئیس سابق انجمن مطالعات خاورمیانه است. او در سال ۱۹۴۸ در خانواده‌ای صهیونیست به دنیا آمد، در ۲۲ سالگی درحالی‌که در کیبوتص (نوعی دهکده سوسیالیستی که در اسراییل ۲۵۰ عدد از آن‌ها وجود دارد) در لاهو زندگی می­کرد، یک دگرگونی ایدئولوژیکی را تجربه کرد. پروفسور بیینین ابتدا به جنبش “چپ جدید” در دانشگاه عبری پیوست، سپس به تروتسکی ضد صهیونیسم پیوست و ​​سرانجام مسلمان شد. به‌عنوان کسی که از ابتدا تا الآن مارکسیست بود مدارک کارشناسی و ارشد و دکتری خود را به ترتیب از دانشگاه­های پرینستون، هاروارد و دانشگاه میشیگان دریافت کرد. او کمک مالی بنیاد فورد را دریافت کرده و در فرانسه، بریتانیا، اسرائیل و مصر تدریس کرده است.

در سال ۱۹۹۱، پروفسور بیینین نگرانی‌های ایالات‌متحده برای تجاوز عراق و تلاش برای ضمیمه کردن کویت را رد کرد و آن را “به‌صورت واضحی مضحک” دانست و اصرار داشت که هدف واقعی آمریکا، توقف تجاوز صدام نبود بلکه هدف آمریکا این بود که در منطقه حکومت­ها ضعف، ناپایدار و کوچک باقی بمانند تا هم تضمینی برای تهیه نفت ارزان داشته باشد و هم برای صلاح­های ایالات‌متحده تقاضا ایجاد کند.

درست قبل از جنگ عراق در سال ۲۰۰۳، پروفسور بیینین به شبکه تلویزیونی “الجزیره” رفت تا سیاست­های امپریالیستی آمریکا را در جهان عرب محکوم کند حتی با وجود این واقعیت که ایالات‌متحده هرگز مستعمره خاورمیانه­ای نداشته است و در سال ۱۹۵۶ آشکارا از دفاع مصر از سینا برعلیه متحدان خود (آمریکا) یعنی قدرت‌های استعماری انگلیس و فرانسه حمایت کرد.

این واقعه تاریخی بیشتر از این واقعیت که هم‌وطنان او بودند که برای آزاد کردن ۳۰ میلیون عراقی از دست یک هیولای ستمکار در حال وارد شدن به یک راه خطرناک بودند پروفسور بیینین را تحت تأثیر قرار نداد. در عوض، پروفسور بیینین به مخاطبان عرب شبکه الجزیره گفت که پرزیدنت بوش برنامه دارد که “یک رژیم دست‌نشانده” برای برآورده کردن علایق نفتی ایالات‌متحده و اعمال دیکتاتوری اسراییل بر فلسطین در بغداد تأسیس کند.

هنگامی که جنگ آغاز شد، پروفسور بیینین، معاون وزیر دفاع پل ولفوویتز و دیگر سیاست‌گذاران ایالات‌متحده را برای دسیسه‌چینی با ” حزب لیکود اسرائیل” متهم کرد و تائید کرد که ایالات‌متحده و اسرائیل با رژیم‌های عرب همکاری کرده­اند تا “مسیر دموکراسی و توسعه اقتصادی در جهان عرب “را مسدود کنند. پروفسور بیینین اصرار داشت که ایالت متحده در نمایش دادن قدرت نظامی بسیار قدرتمند خود کمی دروغ گفته است، تا باعث ایجاد و نابودی رژیم‌ها و تضمین دسترسی‌اش به نفت شود. به نظر او، محافظه‌کاران آمریکایی می‌خواستند “نیروهای اسلامی” را تحریک کنند تا آن‌ها “اقدام سیاسی قانونی را کنار بگذارند و درگیر مبارزه مسلحانه شوند. به‌عبارت‌دیگر هدف ایالات‌متحده، گسترش ترور در سراسر خاورمیانه بود.

پروفسور بیینین این ایده که تروریسمی که جنگ اخیر، با نام جنگ با تروریسم، در حال مبارزه با آن است توسط خود اسلام‌گرایان متعصب به وجود آمده است را رد می­کند. او با به کار بردن واژه ترور شناسی (terrorology) که از اختراعات خود اوست، این دیدگاه که اسلام رادیکالی منبع ترور است را مورد تمسخر قرار داد. پروفسور بینین یک سال پس از ۱۱ سپتامبر، به همکاران خود در انجمن مطالعات خاورمیانه به خاطر “بینش عمیق ” خود در رد کردن این موضوع که تروریسم اسلامی را به‌عنوان یک تهدید به رسمیت بشناسند، تبریک گفت، چراکه این کار به معنی تسلیم شدن در برابر تعصبات امپریالیستی برعلیه مردم ستم دیده خواهد بود. این در حالی است که حتی الجزیره هم تروریسم اسلامی را به‌عنوان یک تهدید توصیف کرده است.

خصومت‌های ایدئولوژیک پروفسور بیینین در جهت مخالفت با دشمن تروریستی نیست، بلکه علیه دولت اسرائیل و شهروندانش من‌جمله کسانی که به خاطر شکنجه شدن در کشور­های عربی به اسراییل پناهنده شده­اند است. پروفسور بیینین انکار می‌کند که خروج دسته‌جمعی یهودیان از سرزمین‌های عربی پس از ۱۹۴۸، به خاطر آزار و اذیت تاریخی یهودیان در کشورهای عربی است. خشونت­هایی که با ایجاد اسرائيل تشدید شد. به گفته پروفسور بینین، این خارج شدن صدها هزار یهودی از کشورهایی که برای هزاران سال در آن زندگی کرده بودند نتیجه “اقدامات فتنه گرانه عوامل اسرائیلی” بود.

بعد از ۱۱ سپتامبر، پروفسور بیینین نه‌تنها به فتوای اسامه بن‌لادن که خواستار جهاد جهانی علیه غرب شده بود توجهی نکرد، بلکه توجه خود را به “اعمال قدرت غیره مستقیم اسراییل” علیه فلسطینی‌ها به‌عنوان عامل اصلی درگیری­ معطوف کرد. این کار برای نادیده گرفتن این حقیقت واضح بود که ازآنجایی‌که دستور کار نیروهای نظامی اسلامی مانند حماس و القاعده از بین بردن اسرائیل است، نیرویی که استفاده می‌شود برای دفاع از خوداست و شکایت‌های نادرست فلسطین همه در فهرست فتوای سال ۱۹۹۷ اسامه بن‌لادن قرار دارند. در مواجهه با برنامه‌های صریح حماس، حزب‌الله، جهاد اسلامی فلسطین و دیگر گروه‌های اسلامی خواستار “آزادی فلسطین، از اردن تا دریا “، پروفسور بینین انکار می­کند که تروریسم فلسطینی “تهدید به انقراض اسرائیل می­کند”.

روزنامه دانشگاهی محافظه‌کارانه­ی نشریه استنفورد، دوره‌های آموزشی پروفسور بیینین را “آموزشی گران قیمت برای سپاه پاسداران مارکسیست” توصیف می‌کند.

هنگامی که دانشجویان کلاسش درخواست او را برای شرکت در یک تظاهرات در اعتراض به جنگ عراق، به‌جای شرکت در کلاس رد کردند، پروفسور بیینین با برگزاری کلاس خود در تظاهرات آن‌ها را مجبور به آمدن کرد.

پروفسور بیینین یک دوره آنلاین به نام “فلسطین، صهیونیسم و مناقشه ​​عرب-اسرائیلی ” که توسط دانشگاه‌های آکسفورد، استنفورد و ییل حمایت مالی می­شود را اداره می­کند. در این برنامه او به دانشجویان می­گوید “لابی صهیونیستی ” در واشنگتن، این قدرت را دارد تا به واشنگتن القا کند که “یک سیاست خارجی طرفدار اسرائیل بدون چون‌وچرا ” را اتخاذ کند. برای مطالعات بیشتر او روزنامه مصری الاهرام که به‌صورت حکومتی اداره می­شود و به‌صورت معمول نظریه‌های توطئه ضد یهودی و تائید انکار هویت هولوکاست و تشبیه رهبران اسرائیل به نازی‌ها و تشویق به بمب‌گذاری انتحاری را منتشر می­کند، توصیه می­کند.

در سال ۲۰۰۲، پروفسور بیینین دادخواستی را آغاز کرد که اسرائیل را به داشتن طرح «پاک کردن قومی» متهم کرد که با جنگ عراق آغاز می‌شود. او پیش‌بینی کرد که آریل شارون، نخست‌وزیر اسرائیل، از جنگ به‌عنوان فرصتی “برای فرستادن فلسطینیان به اردن ” استفاده می­کند. درواقع این برعکس چیزی است که اتفاق افتاد: به‌جای آن شارون خروج اسرائیل از غزه را پیشنهاد کرد.

همچنین نگاه کنید به: استادان اندرسون، اندیجار، برند، جی. کول، دباشی، حداد، ماساد

تحقیق: آلیسا لیپن

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=16883

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

معرفی کتاب