پروفسور سامی ال‎آریان - خیبر

شماره 9:

پروفسور سامی ال‎آریان

۱۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۳۱

ال‌ آریان، استاد ۴۹ ساله دانشگاه در سال ۲۰۰۳ برای آن‌چه امریکایی‌ها توطئه‌چینی برای “قتل و جرح” و نیز کمک مالی به جهاد اسلامی فلسطین عنوان کردند، بازداشت شد و پس از محاکمه به مدت ۴۳ ماه در حبس انفرادی به سر برد.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، مدتی قبل کتابی تحت عنوان “صد و یک پروفسور خطرناک” در آمریکا منتشر شد. موضوع این کتاب معرفی صد و یک پروفسور دانشگاهی است که جرم شان سخن گفتن درمورد هولوکاست و یهود در کلاسها و کتابهایشان است. در کنار انتشار این کتاب به اساتید دانشگاه‌های دیگر هشدار داده شده که چون این افراد از خط قرمزها عبور کرده‌اند نباید از آثار آنها استفاده کنید. در مجموع وقتی آزادی نامحدود شود خودش مشکلاتی به وجود می آورد که نهایتاً محدودش خواهد کرد. متن ذیل معرفی «پروفسور سامی ال‎آریان» یکی از صد و یک پروفسوری است که نویسنده کتاب به آن پرداخته است.

پروفسور سامی ال‎آریان ـProfessor Sami al-Arian

دانشگاه فلوریدا جنوبی
– استاد مهندسی در دانشگاه فلوریدا جنوبی
– رهبر جهاد اسلامی فلسطین (گروه تروریستی مسئول بمب‌گذاری انتحاری که منجر به قتل بیش از ۱۰۰ غیرنظامی در خاورمیانه شد.) در آمریکای شمال بود.

-فعال آزادی‎های مدنی

اسامه (سامی) ال‎آریان یک فلسطینی است که قبل از اینکه به خاطر فعالیت‎های خود بازداشت شود، استاد مهندسی از دانشگاه فلوریدا جنوبی بود. پروفسور ال‎آریان، دو سازمان غیرانتفاعی، موسسه‌های پژوهشی وابسته به دانشگاه به نام موسسه مطالعات جهانی مطالعات اسلامی و کمیته اسلامی فلسطین را ایجاد کرد که منابع مالی فراهم و سربازانی را برای جهاد اسلامی فلسطین استخدام می‌کرد.

پروفسور سامی ال‎آریان در واقع رهبر جهاد اسلامی فلسطین در آمریکای شمالی بود و از سوی دولت آمریکا به وی اتهام بمب‌گذاری‌های انتحاری زده  شد.

یک ویدیو نظارت از سوی اف‌بی‌آی در مورد جمع‌آوری کمک‎های پروفسور ال‎آریان از مساجد آمریکا نشان می‌دهد که وی به‌عنوان “رئیس کمیته اسلامی فلسطین (بازوی فعال جنبش جهاد اسلامی) معرفی‌شده است “.

پروفسور ال‎آریان چنین می‌گوید: “خداوند کسانی را که فرزندان اسرائیل هستند، از طریق داوود و عیسی پسر مریم لعنت کرد… خداوند این مردان را به‌صورت میمون‎ها و خوک‎ها آفریده است…” و می‌افزاید:” بیاید تا آمریکا و اسرائیل را لعنت کنیم، بیایید تا آن‌ها و متحدانشان را تا زمان مرگ، لعنت کنیم.”

در سخنرانی دیگری پروفسور ال‎آریان گفت:” ما امروز برای احترام به آرمان‌های شهیدان و جریانی پیوسته‌ای از جان‌فشانی که از کشتار تا کشتار، از شهادت تا شهادت و از جهاد تا جهاد، ادامه دارد و متوقف نمی‌شود، جمع شده‌ایم”. همان‌طور که یکی از نوارها نشان می‌دهد، در یکی از گل‌ریزان‌های پروفسور ال‎آریان برای حمایت از شهدای فلسطینی، سخنگو “۵۰۰ دلار برای کوک به کشتن یک یهودی درخواست می‌کرد”.

یکی از اعضای اتاق فکر پروفسور ال‎آریان نیز یک استاد فلسطینی دانشگاه به نام خلیل شقاقی بود. برادرش فتحی شقاقی، بنیان‌گذار مشهور جهاد اسلامی فلسطین و رهبر نظامی آن در سوریه بود.

هنگامی‌که فتحی شقاقی بدست صهیونیستها ترور شد، جایگزینی او به‌عنوان رئیس سازمان جهاد، پروفسور رمضان عبدالله صالح، یکی دیگر از مدیران سابق اتاق فکر پروفسور ال‎آریان و همچنین یکی از اساتید دانشگاه فلوریدا جنوبی بود.

پروفسور ال‎آریان در سال ۱۹۹۷ ائتلاف ملی را برای حمایت از آزادی سیاسی تأسیس کرد. هدف خاص آن مخالفت با ” قانون ضد تروریسم و اعدام کارآمد ” (که بعداً به قانون  پاتریوت تبدیل می‌شود) بود، این قانون در سال ۱۹۹۶ و پس از بمب‌گذاری ساختمان فدرال در شهر اوکلاهما سیتی که به کشته شدن ۱۷۵ نفر بی‌گناه منجر شد، تصویب‌شده بود.

به دنبال این قانون، جهاد اسلامی فلسطین به‌عنوان یک سازمان تروریستی اعلام شد. این قانون همچنین “حمایت مادی” را برای سازمان‎های تروریستی غیرقانونی تلقی کرد و مجاز به استفاده از شواهد پنهانی در موارد تروریستی شد. مازن النجار، باجناغ پروفسور ال‎آریان، که عضو اتاق فکر است، تحت عنوان این قانون به مدت سه سال و نیم دستگیر شد و درنهایت پس از ۱۱ سپتامبر از کشور اخراج شد.

پروفسور ال‎آریان رهبر ائتلاف آزادی‎های مدنی بود که برای مخالفت با قانون پاتریوت، که درواقع بسط یافته‌ی قانون ضد تروریسم کلینتون است، تشکیل‌شده بود.

شرکای ائتلافی پروفسور ال‎آریان عبارت‌اند از اتحادیه ملی وکلای، اتحادیه آزادی‎های مدنی آمریکا و مرکز حقوق اساسی؛ سخنگوی اصلی این ائتلاف دیوید کول، استاد قانون در دانشگاه جورج تاون و وکیل تروریست پروفسور مازن النجار باجناغ پروفسور ال‎آریان، بود.

پروفسور ال‎آریان در سال‎های ۱۹۹۶ توسط اف‌بی‌آی مورد بازجویی قرار گرفت و با احتساب گزارش‌های میامی هرالد و پروژه تحقیقاتی به سرپرستی استیون امرسون، علناً مدت‎ها است که به‌عنوان تروریست وابسته به جنبش جهاد اسلامی شناسایی‌شده است.

هنگامی‌که امرسون به مردم درباره اقدامات تروریستی پروفسور ال‎آریان هشدار داد، توسط چهره‎های برجسته چپ سیاسی که تاکنون بین ال‎آریان و آن‌ها همکاری خوبی وجود داشته است، به بهانه مک‌کارتیسم و اسلام‌ستیزی، مورد آزار و اذیت قرار گرفت. اشتباهی که پروفسور ال‎آریان در ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۱کرد این بود که در کانال O’Reilly Factor  فاکس نیوز ظاهر شد.

میزبان پروفسور ال‎آریان با تماس‌های ویدئویی خود از جهاد تروریستی مواجه شد و اعلام کرد: “اگر من سی‌آی‌ای بودم، هرجایی که می‌رفتید شمارا تحت پیگرد قرار می‌دادم.” پس‌ازآن،اعتراضات عمومی به‌اندازه‌ای برای مسئولین دانشگاه جنوبی فلوریدا شرمندگی ایجاد کرد، که بالاخره آن‌ها ال‎آریان را از سمت پروفسوری، با حفظ مزایا، تعلیق کردند.

 

پروفسور ال‎آریان با مظلوم‌نمایی به تعلیقش واکنش نشان داد و گفت: “من یک اقلیت هستم؛ من عرب هستم؛ من یک فلسطینی هستم؛ من یک مسلمان هستم؛ این چیزی نیست که این روزها محبوب باشند. آیا من حقوقی دارم یا نه؟ » آمریکایی‎های چپ‌گرا به دفاع از پروفسور ال‎آریان پرداختند. تلاش‎های آن‌ها شامل مقالات در The Nation و Salon.com بود که خبرنگار اریک بولرت آن را “آغاز پروژه بدنام کردن سامی ال‎آریان” نامید و توضیح داد: ” NBC، فاکس نیوز، مدیا جنرال و کلیر رادیو کانال با دامن زدن به وحشت ضد عربی خود را رسوا کردند و زندگی یک پروفسور بی‌گناه را به نابودی کشاندند.” پروفسور جان اسپوزیتو رئیس چپ‌گرای برنامه مطالعات خاورمیانه در جورجیاتون، ابراز نگرانی کرد که ال‎آریان نباید” قربانی “… تعصب ضد عرب و ضدی اسلام بشود. و پروفسور الن اسچکر، متخصص برجسته علمی در دوران مک‌کارتی (که کمونیست‌های آمریکایی را به‌عنوان اصلاح‌طلبان اجتماعی و قربانیان بی‌گناه شکنجه‌های دولت تعبیر می‌کند)، تعلیق ال‎آریان را به‌عنوان سرکوب سیاسی مطرح کرد.

ACLU، مرکز حقوق قانونی، اتحادیه اساتید دانشگاه فلوریدا جنوبی و انجمن آمریکایی استادان دانشگاهی، از دیگرکسانی بودند که به خاطر پروفسور ‎ال‎آریان  به ائتلاف “دفاع از ‎ال‎آریان” پیوستند و تهدید کردند که به دلیل نقض آزادی دانشگاهی پروفسور ال‎آریان ، اعتبار دانشگاه را به چالش می‌کشند. در همین حال، دانشکده‌ای در دانشگاه دوک، پروفسور ال‎آریان را به‌عنوان سخنران ویژه در یک نشست علمی در مورد “امنیت ملی و آزادی‎های مدنی” دعوت کردند. پروفسور ال‎آریان به‌عنوان سخنران ویژه و تحت‌الحمایه دانشگاه، درزمینه آزادی‎های مدنی بود.

پروفسور سامی ال‎آریان برای فعالیت‎های تروریستی خود در فوریه ۲۰۰۳ دستگیر شد. در دسامبر ۲۰۰۵، از ۸ اتهام از ۱۷ اتهام تبرئه شد و هیئت‌منصفه دادگاه هم او را برای ۹ اتهام دیگر بی‌گناه اعلام کرد. وکیل ال‎آریان در جمعی از خودشان تصدیق کرد که ال‎آریان برای عملیات جهاد اسلامی فلسطین کار می‌کند. خبرنگاری، جمع‌بندی محاکمه را این‌گونه پوشش داد که: “محاکمه، پروفسور را به‌عنوان کسی که ارتباط تنگاتنگی با امور داخلی جهاد اسلامی فلسطین، که یک گروه تروریستی است که با شیوه بمب‌گذاری انتحاری دلپسندشان بیش از صد نفر را در اسرائیل، غزه و کرانه غربی کشته است، نشان داد.”

همچنین نگاه کنید به: استادان کول، Shallalah

تحقیق: دیوید هورویتز

 

نکته پایانی:

ال‌ آریان، استاد ۴۹ ساله دانشگاه در سال ۲۰۰۳ برای آن‌چه امریکایی‌ها توطئه‌چینی برای “قتل و جرح” و نیز کمک مالی به جهاد اسلامی فلسطین عنوان کردند، بازداشت شد و پس از محاکمه به مدت ۴۳ ماه در حبس انفرادی به سر برد.

سامی ال آریان دسامبر سال ۲۰۰۵ از بیشتر اتهامات وارده تبرئه شد و در ارتباط با سایر اتهامات نیز هیئت منصفه با ۱۰ رأی موافق و دو رأی مخالف وی را تبرئه کرد.

وی درخواست فرجام خواهی کرد و سرانجام در سال ۲۰۰۸ از زندان آزاد و تحت بازداشت خانگی قرار گرفت. ال آریان ۲۵ ماه اخیر را در بازداشت خانگی به سر برده و منتظر نتیجه نهایی پرونده‌اش است.

همسر وی نهلا ال‌آریان درباره این موضوع گفت: “جامعه مسلمانان همواره با خطر حمله مواجه هستند و این مسأله بر فرزندان‌مان نیز تاثیر گذاشته است. این مسأله زندگی روزانه ما را تحت الشعاع قرار داده و معلوم نیست این کابوس چه زمانی پایان خواهد یافت.”

به گفته کارشناسان، پرونده سامی ال‌آریان یکی از موارد آشکار نقض حقوق مسلمانان در جامعه امریکا به شمار می‌آید که گسترش اسلام ستیزی و نقض حقوق اولیه مسلمانان این کشور را بیش از پیش آشکار می‌کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=13090

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *