پروفسور لیزا اندرسون - خیبر

کتاب 101 پروفسور خطرناک:

پروفسور لیزا اندرسون

۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۴۵

پروفسور لیزا اندرسون، از سال ۱۹۸۶ عضو هیئت‌علمی علوم سیاسی دانشگاه کلمبیا و رئیس سابق انجمن مطالعات خاورمیانه این دانشگاه است. در بیوگرافی دانشگاهی، وی به‌عنوان “یکی از برجسته‌ترین دانش‌پژوهان این کشور درزمینه خاورمیانه و شمال آفریقا” معرفی‌شده است؛ پروفسور اندرسون فقط یک کتاب به‌عنوان “دولت و تحول اجتماعی در تونس و لیبی، ۱۹۸۰-۱۹۳۰” را نوشته است.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، پروفسور لیزا اندرسون، از سال ۱۹۸۶ عضو هیئت‌علمی علوم سیاسی دانشگاه کلمبیا و رئیس سابق انجمن مطالعات خاورمیانه این دانشگاه است.

در بیوگرافی دانشگاهی، وی به‌عنوان “یکی از برجسته‌ترین دانش‌پژوهان این کشور درزمینه خاورمیانه و شمال آفریقا” معرفی‌شده است؛ پروفسور اندرسون فقط یک کتاب به‌عنوان “دولت و تحول اجتماعی در تونس و لیبی، ۱۹۸۰-۱۹۳۰” را نوشته است. او در حال حاضر به‌عنوان رئیس دانشکده امور بین‌الملل و عمومی کلمبیا و رئیس کمیته حقوق بشر/خاورمیانه خدمت می‌کند. او همچنین عضو شورای روابط خارجی، شورای اخلاق کارنگی (Carnegie) و شورای پژوهشی علوم اجتماعی است.

اخیراً به خاطر “جایگاه ادوارد سعید در مطالعات خاورمیانه”، دریافتی‌های پروفسور اندرسون ۴ میلیون دلار افزایش‌یافته بود، که تقریباً به‌طور کامل از منابع عربی تأمین‌شده بود. اگرچه سعید محققِ اسلام یا خاورمیانه نبود، اما یک محقق ادبی و منتقد مشهور ضد اسرائیلی بود، اندرسون امتیاز خاصی برای نام‌گذاری این عنوان به‌افتخار او پیدا نکرد.

وی باوجود انتقادات عمومی و اینکه قوانین ایالت نیویورک ملزوم می‌کند که، زمانی که پای منابع مالی خارجی برای دریافتی‌ها وسط باشد باید گزارش بشود، مبدأ منابع مالی این عنوان را برای مدت طولانی مخفی نگه داشت. برای تصدی این جایگاه، او پروفسور رشید خالدی (از پشتیبانان قدیمی یاسر عرفات و فعال سابق سازمان آزادی‌بخش فلسطین. کسی که اسرائیل را به‌عنوان یک کشور “نژادپرست” که “آپارتاید” را بر فلسطینی‌ها تحمیل کرد، ترسیم می‌کند.) را انتخاب کرد.

پروفسور اندرسون جایگاه تصدی این عنوان را تا زمانی که خالدی توانست از سمت خود در دانشگاه شیکاگو کناره‌گیری کند، برای او رزرو کرده بود. او گفت که انصافاً نمی‌تواند فرد بهتری برای استخدام در کلمبیا در نظر بگیرد.

پروفسور اندرسون در کمک به جوزف ماساد (کسی که اندرسون استاد مشاور دکترای او بود.) برای به دست آوردن منصب تدریس در کلمبیا نقش مهمی ایفا کرده بود. ماساد معتقد است که “دولت یهودی یک دولت نژادپرستانه است که حق هستی ندارد”، و این‌که بمب‌گذاران انتحاری فلسطینی، آزادگانِ “مقاومت ضد استعماری” هستند و بین وضعیت یهودیان دوران اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌ها در جنگ جهانی دوم و تروریست‌های معاصر فلسطین در زندان‌های اسرائیل، شباهت  “کاملی” وجود دارد. دانشکده امور بین‌الملل و امور سیاسی در جریان تصدی‌گری پروفسور اندرسون به‌عنوان معاون امور خارجه، رویدادهای متعددی را  برای محکوم کردن دولت اسرائیل برگزار کرده بود.

به‌عنوان‌مثال، در سپتامبر ۲۰۰۲، دانشکده امور بین‌الملل و عمومی، از یک سمینار موسسه مطالعات آفریقا به نام “مذاکره آفریقای جنوبی در مورد اسرائیل و فلسطین”، که برای همانندسازی ساختار اجتماعی کنونی اسرائیل به سیستم آپارتاید نژادی طراحی‌شده بود، حمایت کرد، اگرچه شهروندان عرب اسرائیل (بیش از یک‌میلیون نفر) از حقوق بیشتری نسبت به شهروندان هر کشور عربی برخوردارند. پروفسور اندرسون منتقد شدید نه‌تنها اسرائیل، بلکه ایالات‌متحده است. او حملات ۱۱ سپتامبر را به‌عنوان پاسخ جهان اسلام به “حقیقت قدرت سیاسی آمریکا در جهان و واقعیت توزیع نابرابر قدرت در ایالات‌متحده” می‌بیند. پروفسور اندرسون در هنگام نوشتن درباره “جنگ علیه ترور”، برای اینکه اعتقاد خود را مبنی بر اینکه این اصطلاح چیزی بیش از بهانه‌ای برای ساختن امپراتوری آمریكا با استفاده از تهاجم پی‌درپی نیست بیان کند، این کلمات را در نقل‌قول‌های عجیب‌وغریب قرار می‌دهد.  او ایالات‌متحده را به‌عنوان یک متجاوز تحریک نشده در این جنگ تجسم می‌کند و عملیات نظامی آمریکا در افغانستان و عراق را به‌عنوان “حمله به‌کل منطقه” و تلاش برای “بازنویسی نقشه کل منطقه” توصیف می‌کند.

پروفسور لیزا اندرسون/ Professor Lisa Anderson

دانشگاه کلمبیا

– استاد علوم سیاسی، دانشگاه کلمبیا

– معاون امور بین‌الملل و عمومی دانشگاه کلمبیا

–  به جنگ‌های آزادی‌بخش آمریکا در افغانستان و عراق به‌عنوان “تجاوز  به‌کل منطقه” نگاه می‌کند.

همچنین نگاه کنید به: پروفسورها ژیل انیجار، برند، ایوان کول، نیکولاس دا جنووا ، جوزف ماساد

تحقیق: هیو فیتزجرالد

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=11500

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *