پروفسور ماروین برلوویتز - خیبر

شماره هجدهم:

پروفسور ماروین برلوویتز

۱۱ دی ۱۳۹۷ ۱۸:۵۷

ماروین برلوویتز استاد پایه­ های آموزشی در دانشگاه سینسیناتی و مدیر مرکز آموزش و تحقیقات صلح مدنی است. پروفسور برلوویتز به‌عنوان یک مارکسیست متعهد، “مقاومت ” را به این شکل که “باید در مقابل خصوصی‌سازی مقاومت کرد ” تدریس می­کند، هرچند تنها یک مارکسیست می‌تواند میان مخالفت با خصوصی‌سازی و صلح ارتباط برقرار کند. این مرکز درواقع تحت تأثیر مجموعه­ای از پروفسورهایی با گرایش­های جناح چپ است که قصد القای ایدئولوژی مارکسیست به دانشجویان رادارند و با دیگر دیدگاه­ها خصومت دارند.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، مدتی قبل کتابی تحت عنوان “صد و یک پروفسور خطرناک” در آمریکا منتشر شد. موضوع این کتاب معرفی صد و یک پروفسور دانشگاهی است که جرم شان سخن گفتن درمورد هولوکاست و یهود در کلاسها و کتابهایشان است. در کنار انتشار این کتاب به اساتید دانشگاه‌های دیگر هشدار داده شده که چون این افراد از خط قرمزها عبور کرده‌اند نباید از آثار آنها استفاده کنید. در مجموع وقتی آزادی نامحدود شود خودش مشکلاتی به وجود می آورد که نهایتاً محدودش خواهد کرد. متن ذیل معرفی «پروفسور ماروین برلوویتز» یکی از صد و یک پروفسوری است که نویسنده کتاب به آن پرداخته است.

پروفسور ماروین برلوویتز

دانشگاه سینسیناتی

– مدیر مرکز آموزش و تحقیقات صلح مدنی، دانشگاه سینسیناتی

– فعال مارکسیست و ضد جنگ

ماروین برلوویتز استاد پایه­ های آموزشی در دانشگاه سینسیناتی و مدیر مرکز آموزش و تحقیقات صلح مدنی است. پروفسور برلوویتز به‌عنوان یک مارکسیست متعهد، “مقاومت ” را به این شکل که “باید در مقابل خصوصی‌سازی مقاومت کرد ” تدریس می­کند، هرچند تنها یک مارکسیست می‌تواند میان مخالفت با خصوصی‌سازی و صلح ارتباط برقرار کند. این مرکز درواقع تحت تأثیر مجموعه­ای از پروفسورهایی با گرایش­های جناح چپ است که قصد القای ایدئولوژی مارکسیست به دانشجویان رادارند و با دیگر دیدگاه­ها خصومت دارند.

 

دوره­های آموزش صلح ارائه‌شده‌ی دارای گواهی‌نامه که برای دانشجویان لیسانس و تحصیلات تکمیلی در دسترس هستند، درواقع فلسفه آموزشی پروفسور برلوویتز است: همه باید از سختگیری آکادمیک (academic rigor یک سبک آموزشی است) به نفع دگماتیسم چپ‌گرا اجتناب کنند.

دوره‌های آموزشیدر برنامه برلوویتز محدوده­ای از منطق مارکسیست تارادیکال انویرونمنتیسم (محیط‌زیست گرایی افراطی)، نظریه فمینیست، هویت-سیاست، چند فرهنگ گرایی و“جامعه‌شناسی آموزشی ” را شامل می‌شود کهبه این شکل در کاتالوگشان معرفی می­گردد: “دوره­های آموزشی درزمینهٔٔ جامعه‌شناسی آموزشیکه بر روی مارکسیست، فمینیست و سایر نظریات کلاسیک و نظریات تحول اجتماعی در آموزش و همچنین تحقیق بر روی مسائل اجتماعی مربوط به نابرابری آموزشی تمرکز دارد. ” تنها راهی که می­شود میان این آشفته‌بازار و مطالعات صلح ارتباط برقرار کرد این است که فرض کنیم که سرمایه‌داری و مالکیت خصوصی، به همراه فرهنگ آمریکایی که بر روی آن‌ها بناشده‌اند، ریشه اصلی جنگ­اند و این دقیقه فرضیه‌ای است که برلوویتز در نظر دارد.

در شبکههمه‌جانبه و بی‌نظیر برلوویتز همه‌چیزبه‌صورت منفی­ای به‌هم‌پیوسته‌اند و سیستم بازاری (market system) نیز دخیل است- او می­گوید: “تمرکز سرمایه‌داری برصنعت فرهنگ پاپ (موسیقی پاپ) باعث ایجاد یکژانر شده است که به‌طور سیستماتیک جوانان ما را نسبت به خشونت بی‌تفاوت کرده است که بسیار شبیه به همان شیوهایی است که ارتش ایالات‌متحده آمریکابرای افزایش نسبت کشتن به مرگ نیروهای خود در جنگ استفاده کرده است.

شاید چنین فرهنگی برای بی­تفاوت کردن جمعیت غیره نظامی ما نسبت بههزینه‌های انسانی ایدئولوژی نئولیبرال [سرمایه‌داری] به همان اندازه مفید باشد.

ماهمچنین باید به یاد داشته باشیم که فرهنگ پاپ آمریکاییبازار جهانی را در وسعتی حتی گسترده‌تر از Mc Death(اصطلاحی عامیانه که توسط افراد ضد امپریالیستی تندرو به کار می­رود و به فست فودهای زنجیره­ای بین‌المللی اشاره دارد) که باعث نابودی متابولیسم طبیعی بدن می­شوند به‌وسیله گسترش ابعادش به همه نیم‌کره‌ها از سموم خود اشباع کرده است.

در بیان جامعه‌شناختی رهبران ما، من فکر می‌کنم که باید Columbine(مدرسه‌ای که در آن دو دانش‌آموز با شلیک گلوله معلمان و همکلاسی­های خود را کشتند) و Santeeرابه‌عنوان “اعضای آسیب پذیرو قابل‌قبول ” جامعه ببینیم. “

یک بیوگرافی از اعضای هیات علمی علایق برلوویتز را به این شکل توصیف می‌کند: “آخرین انتشارات اودر حوزه اصلاحات آموزشی شامل نقد گسترده و همچنین آثار خاص درزمینهٔ گسترش JROTC (برنامه آموزشی ارتش برای دانش‌آموزان راهنمایی و دبیرستان) و همچنینمدارس جاذب (مدارس دولتی که برنامه‌های خاصی را ارائه می­دهند که مخصوص خود آن‌ها است و باهدف جذب دانش‌آموزانی با نژادهای مختلف از سراسر یک ناحیه آموزشی طراحی‌شده‌اند) به‌عنوان نمونه‌ای از ایدئولوژی نئولیبرال دراصلاحات آموزشی بوده است.

” نئولیبرال یک واژه نئومارکسیستی برای “سرمایه‌داری ” است. موضوع توهین­ها و مورد تمسخر قرار دادن­های پروفسور برلویتزمحدوده­ای از همبرگرهای زنجیره­ای مک‌دونالد تا سیستم دوحزبی (سیستمی که در آن رای دهندگان اغلب تنها به دو حزب می­توانند رای بدهند مانند دموکرات و جمهوری‌خواه در آمریکا) و بازار جهانی را شامل می­شود:

– “ما به انتخاب میان حزب پولدار و حزب ثروتمند محدودیم. ما تنها کشور بزرگ صنعتی درجهان راداریم که بر اساس سرمایه‌داری مدیریت می­شود و یک حزب کارگری ندارد. “

– “تغییرات سازمانی که به دلیل جهانی‌شدن اتفاق افتاده­اندمنجر به افزایش فاصله طبقاتی میان ثروتمندان و فقرا شده است. درنتیجه،بالاترین شدت فقر در میان کودکان مدراس شهری (مدارس دولتی و رایگان که معمولاً جایگاه افراد کم‌بضاعت می­باشند) و گروه‌های نژادی تحت ستم دیده می­شود. “

بخشی از انگیزه و هدف برلوویتز برای اصلاحات آموزشی تا حدودی از تمایلش برای تحقیر JROTCنشأت گرفته است.او ادعا می‌کند که JROTCبخشی از برنامه خصمانه پنتاگون برای تبدیلمدارس ضعیف به اردوگاه­های نظامی است. او دراین‌باره توضیح می‌دهد کهوزارت دفاع به دنبال مدارس در معرض خطر برای تبدیل کردن آن‌ها به آکادمی‌های نظامی به‌منظور تأمین نیروی موردنیاز خود است.

یکی از اهداف اصلاحات آموزشی برلوویتز حذف “اروپا محوری “(ایده ائولوژیی که اروپا را مرکز تفکر منطقی و روش­مند می­داند) از برنامه درسی است.پروفسور برلوویتز درنتیجه همکاری با پروفسور ناتان لانگاز دانشگاه سینسیناتی و اریک آر. جکسون ازدانشگاه کنتاکی شمالی، یک مقاله ۱۷ صفحه‌ای برای دوره­های آموزش صلح، به‌منظور برداشتن مفهوم اروپا محوری از دوره­های آموزشی، نوشت.

این مقاله بیان می‌کند که “تسلط اروپا محوری درآموزش صلح منجر به تحریف دیدگاه­های سیاه‌پوستان آمریکایی و خارج شدن از این دیدگاه­ها می­شودو این دیدِ محدودشده منجر به تضعیفوضعیت مطالعات صلح به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های اصلاحات آموزشی خواهد شد.

ازنقطه‌نظر نویسندگان، برنامه­های حال حاضر چهار ویژگی دارند:

۱- عدم معرفی درستتأکید آمریکاییان سیاه‌پوست بر صلح مثبت (صلح به معنی برقراری عدالت برای همه نه اینکه صلح، تنها به معنی نبود جنگ)،نقش اتحادیه‌های کارگری، ضد امپریالیسم، همبستگی با کشورهای سوسیالیستی و به‌طورکلی فراملی گرایی؛

۲-نقش پیشرو آمریکایی‌های آفریقایی در مبارزهعلیه گسترش بمب­های هسته‌ای؛

۳- وجود تمایلی برای کم کردن نقش آمریکایی‌های سیاه‌پوست درتوسعه فلسفه بدون خشونت و اشاره به آن‌ها تنها به‌صورت گلچین شده و انتخابی؛

۴- وجود تمایلی برای کم جلوه دادن نقش رهبری سیاه‌پوستان آمریکایی در جنبش‌های ضد جنگ و سازمان‌های صلح سفید (نوعی از معاهده صلح است که در آن ملت‌ها توافق می­کنند که بدون جا به جا شدن مرزهای سیاسی و یا تبادل پول به جنگ پایان دهند و به وضعیت قبل از جنگ برگردند).

نویسندگان چون به مخالفت آکادمیک با پیشنهاد خود نسبت به موضوع اروپا محوری واقف بودند، برای اینکه دانشگاه برنامه­های رادیکالی‌شان را بپذیرد به موفقیت فمینیست‌های چپ‌گرا اشاره می‌کنند.”آموزگاران صلح می­توانند از موفقیت­های فمینیست­ها در غلبه برتناقضات جنسیتی و پدرسالاری در حوزه­ی عملی الگو بگیرند.

بنابراین، پروفسورها نتیجه می‌گیرند کهمطمئن‌ترین راه برای اضافه کردن یک دوز دیگر از سیاست­های چپ‌گرایانه به برنامه درسی این است که صلح را به‌عنوان مبارزه برای برابری نژادی نشان دهند. این مقاله حتی شامل یکشعار نژادی دراین‌باره است: “صلح را نمی­توان با پوست سفید به دست آورد درحالی‌که سیاهان نشان داغ شده‌اند.”

دعوت رادیکالی استاد برلوویتز به صلح و برنامه آموزشی و یا بهدانشگاه محدود نیست. پروفسور برلوویتز به‌عنوان مدیر موسسه تحقیقاتی داخلی دانشگاه – مرکز تحقیق، پیاده‌سازی، توسعه و آموزش صلح (UC PRIDE) چندین طرح آموزشی را باهدف انتقال سیاست خود به کلاس‌های دبیرستان طراحی کرده است.

در سال ۲۰۰۱ تحت هدایت پروفسور برلوویتز و چندین دانشجو و همچنین دانشجویان سابق دانشکده تحقیقات صلح دانشگاه سینسیناتی، UC PRIDEیک دوره آنلاین همراه با ارائه گواهی‌نامه برای هدف قرار دادن معلمان ابتدایی در اوهایو، در دانشگاه برگزار کرد. هدف مرکزی این دوره که از پاییز سال ۲۰۰۱ ارائه می­شود، رویکرد رادیکالی پروفسور برلوویتز در آموزش بود.

همان‌طور که پروفسور برلوویتز خود در ماه مارس ۲۰۰۱ توضیح داد، “این‌یک جایگزین برای آشکارساز فلزات (دستگاهی که با رد شدن فرد از درون آن‌ها مشخص می­شود که فلز همراه خود دارد و یا نه و به این صورت اگر فرد اسلحه همراه خود داشته باشد مشخص می­شود) در مدرسه و نرم‌افزار تحلیل روانی دانش‌آموزانی است که در معرض خطر برای رفتار خشونت‌آمیز هستند.

” جایگزین پروفسور برلوویتز که در مطابقت با حس تحقیرش نسبت به طبقه متوسط ​​سفیدپوستان بود و خود نشأت گرفته از مارکسیسم است، هشداری بود برای معلمان تا به نقش سفیدپوستان ساکن حومه شهر در این طرح جایگزین پی ببرند.

در این طرح فرض بر این است که دانش‌آموز سفیدپوست حومه شهر مخالف دانش‌آموزان اقلیت­های نژادی­اند و ادعا می­کند که دلیل این مخالفت، خشونت دانش‌آموزان سفیدپوست است.

پروفسور برلوويتز توضيح می­دهد: “مهم‌ترین پیام موجود در این دوره به‌ویژه برای کسانی است که در حال کار کردن با جوانانی هستند که در حومه­هایی که از قدیم‌الایام اکثریت سفیدپوست داشته­اند رشد کرده‌اند و در حال حاضر نیز در معرض کشمکش­های ناشی از تبعیض­های قومی و نژادی هستند. این دوره، هيچ راه‌حلی براي کاهش خشونت در بين دانش‌آموزان دارای مشکل در مدارس شهری به معلمان ارائه نمی‌دهد. در عوض، از آن‌ها خواسته است که “به لحاظ فرهنگی نسبت به نیازهای دانش‌آموزان شهری حساس­تر باشند “.

همه این تلاش‌ها با تلاش دپارتمان مطالعات صلح برای القای نظرات ضد جنگ در میان دانشجویان دانشگاه سینسیناتی تکمیل می­شود. به‌عنوان‌مثال شروع به کار نشریه اینترنتی ” خبر صلح ” که در وب‌سایت دپارتمان قرارگرفته است، به یک دایرکتوری یک‌طرفه برای اعتراضات ضد جنگ در منطقه سینسیناتی، تبدیل‌شده است. همچنین دپارتمان به‌طور منظم به گروه‌های ضد جنگ در دانشگاه کمک­های مالی می‌کند.

همچنین نگاه کنید به: پروفسور کوی، اکستین، فلمن،

هافار، شوارتز، تارگ ووف

تحقیق: یعقوب لاکسین

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=17027

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *