پروفسور مارک بکر - خیبر

شماره نوزدهم:

پروفسور مارک بکر

۱۳ دی ۱۳۹۷ ۱۳:۴۱

پروفسور بکر سرمایه‌داری و نظامی¬گری آمریكا را محكوم می‌کند. او مخالف برگزاری جشن روز کلمب است، چراکه ازنظر او “اقدامات کلمبوس دوران استعمار مدرن، تجاوز، غارت، نسل‌کشی، تخریب فرهنگی، بردگی، ویرانی اقتصادی و محیط زیستی را شروع کرد.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، مدتی قبل کتابی تحت عنوان “صد و یک پروفسور خطرناک” در آمریکا منتشر شد. موضوع این کتاب معرفی صد و یک پروفسور دانشگاهی است که جرم شان سخن گفتن درمورد هولوکاست و یهود در کلاسها و کتابهایشان است. در کنار انتشار این کتاب به اساتید دانشگاه‌های دیگر هشدار داده شده که چون این افراد از خط قرمزها عبور کرده‌اند نباید از آثار آنها استفاده کنید. در مجموع وقتی آزادی نامحدود شود خودش مشکلاتی به وجود می آورد که نهایتاً محدودش خواهد کرد. متن ذیل معرفی «پروفسور مارک بکر» یکی از صد و یک پروفسوری است که نویسنده کتاب به آن پرداخته است.

 

پروفسور مارک بکر

دانشگاه ایالتی ترومن

– دانشیار تاریخ آمریکای لاتین در دانشگاه ایالتی ترومن

– برگزارکننده و توسعه‌دهنده رسانه­ای “مورخان علیه جنگ ”

– مخالف برگزاری جشن روز کلمب

مارک بکر استادیار تاریخ آمریکای لاتین در دانشگاه ایالتی ترومن و برگزارکننده و توسعه‌دهنده رسانه­ای مورخان علیه جنگ است. گروهی که خود را به‌عنوان یک گروه ضد جنگ که “مجموعه­ای از محققان و روشنفکران رادیکالی… عمیقاً نگران سرکوبگری رو به رشد [در ایالات‌متحده] و به‌ویژه تأثیر آن بر اندیشه‌ها و بیانات انتقادی است ” تعریف می­کند.

مورخان علیه جنگ در یک تلاش مشترک با مرکز رادیکالی حقوق قانونی، تلاش می‌کند تا ” جنایات جنگی ایالات‌متحده و فریب‌کاری دولت را برملا کند که از این جمله می­توان به تخریب آثار باستانی اجازه داده‌شده توسط نیروهای ایالات‌متحده در عراق را نام برد. ”

مورخان علیه جنگ در سراسر کشور دفتر سخنرانان مجازی را ایجاد کرده است که شامل اعضایی است که آماده­اند تا در سرتاسر کشور پیام ضدآمریکایی گروه را به جمعیت­هایی که به تظاهرات ضد جنگ می­پیوندند برسانند. همه این تلاش­ها برای از بین بردن آنچه نام آن را ” فعالیت‌های امپراتوری کنونی و فعالیت‌های جنگ ساز دولت ایالات‌متحده در خانه و در خارج از کشور “می­نامند می‌باشد.

پروفسور بکر سابقه طولانی رادیکالیسم و بدبینی نسبت به ایالات‌متحده دارد. در سن ۱۸ سالگی او از ثبت‌نام برای خدمت وظیفه عمومی خودداری کرد و برای اجتناب از پیگرد قانونی به کانادا فرار کرد. به‌عنوان بخشی از سخنرانی کلاس درسش، او به دانشجویان داستان‌های مشارکتش در اعتراضات علیه مذاکرات تجارت آزاد در آمریکای لاتین ازجمله سفرهای متعدد خود را به اکوادور که یکی از پایدارترین دموکراسی‌های آمریکای لاتین است، برای محکوم کردن ” نفوذ غرب ” را می­گوید.

یکی از تجربیات او در چنین مواردی تظاهرات سال ۲۰۰۲ هست، جایی که یکی از تظاهرکنندگان از کنترل خارج شد و توسط پلیس اکوادور به سمت او گاز اشک‌آور پرتاب شد، پروفسور بکر گفت: ” پرتاب گاز اشک‌آور باعث از بین رفتن ترسم شد. آن‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند، اما آن‌ها نمی‌توانند ما را بکشند و ما قوی تراز قبل برمی­گشتیم. ”

پروفسور بکر سرمایه‌داری و نظامی­گری آمریكا را محكوم می‌کند. او مخالف برگزاری جشن روز کلمب است، چراکه ازنظر او “اقدامات کلمبوس دوران استعمار مدرن، تجاوز، غارت، نسل‌کشی، تخریب فرهنگی، بردگی، ویرانی اقتصادی و محیط زیستی را شروع کرد.

” پروفسور بکر توضیح می‌دهد:” کریستف کلمب قهرمانی کلاسیک در حد یک مدرسه دوره متوسطه است که بر روی توده عظیمی از دروغ ساخته‌شده است. به ما گفته‌شده که او ثابت کرد که جهان گرد است، ولی مردم این موضوع را از هزاره‌ها قبل می­دانستند و تنها چیز شگفت‌انگیز درمورد ایده‌های کلمبوس این بود که تا چه اندازه اشتباه می­کرد (زمین خیلی بزرگ‌تر ازآنچه بود که او فکر می­کرد).

به ما گفته‌شده که کلمبوس آمریکا را کشف کرد، اما باوجود مردمی که ده‌ها هزار سال آنجا زندگی می‌کردند کشف او تنها مانند این است که دزدی بگوید پول نقد درون غرفه بانک را کشف کرده­ام.

پروفسور بکر مسائل معاصر مربوط به تجارت آزاد و جهانی‌سازی را طریق همان منشور ایدئولوژیک می­بیند: در سال ۲۰۰۳، او گفت، “پانصد و یازده سال بعدازاینکه [کلمبوس] اقیانوس آبی را طی کرد جهانی‌شدن به شکل FTAA، WTO و صندوق بین‌المللی پول همچنان به نابود کردن مردم بومی آمریکا ادامه می­دهد.”

همچنین نگاه کنید به: استادان انسالکو، ویلیامز

تحقیق: جان پارانزو

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=17086

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *