چرایی کمک به فلسطین، عراق، لبنان، سوریه و ... ؟ - خیبر

تحلیل

چرایی کمک به فلسطین، عراق، لبنان، سوریه و … ؟

۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۲۳

حفظ امنیت و استقلال کشور و مقاومت و پایداری در مقابل توسعه طلبی آمریکا و اسراییل، هزینه ای دارد که باید آن را پرداخت کرد و کشورهایی که حاضر نیستند این هزینه ها را بپردازند، بیش از این، به آنها تحمیل می شود و دچار وضعیتی می گردند که اگر چند برابر آن هزینه را هم صرف کنند، باز مشکلشان حل نمی شود.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، جمهوری اسلامی بیش از ۴۰ سال است که یکی از سیاست ها و ایدئولوژی های خود را بر مبنای کمک به مستضعفین جهان بنا نهاده است و از همان ابتدا به موضع گیری های محکم در قبال مردم مظلوم جهان پرداخته است. به خصوص در سال های اخیر کمک های جمهوری اسلامی به فلسطین و عراق و سوریه بر کسی پوشیده نبوده و به علت نقص در تبیین چرایی کمک به این کشورها باعث شده برخی روی به شبهه افکنی در این مورد بیاورند.

درپاسخ به این پرسش پرتکرار باید گفت که کمک به این کشورها دو بُعد اساسی دارد:

۱) معنوی

۲) مادی

بعد معنوی کمک به فلسطین

در این بین، بُعد معنوی، مهم تر از بعد مادی است. گفته‌اند «چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است» این ضرب المثلی اشتباه است. در حالی که چراغی که به خانه رواست به مسجدی که نیاز دارد واجب است. این ضرب المثل مانند خیلی از ضرب المثل های دیگر مانند«خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو» با آیات قرآن منافات دارد. همرنگ جماعت شدن به چه قیمت؟ این مهم است. امام حسین (ع) و امام علی (ع) چراغی که به خانه رواست را کنار زدند. اگر سیاست جمهوری اسلامی و تفکر مردم شیعه جمهوری اسلامی بر تشیع امیرالمومنین (ع) پی ریزی شده است بنی آدم اعضای یکدیگرند برای آنها باید مبنا باشد؛ ولی اگر شیعه توماس هابز که می گوید انسان گرگ انسان است[۱] مبنا است چراغی که به خانه رواست برای آنها مهم می شود. در نتیجه یا اصالت خودخواهی یا اصالت ایثار؟ تشیع، دفاع از مظلوم را از اصول عملی خود می داند و آیات و روایات بسیاری در این زمینه وجود دارد. در قانون اساسی نیز اصل ۱۵۴ آمده است: جمهوری‏ اسلامی‏ …‏ در عین‏ خودداری‏ کامل‏ از هر گونه‏ دخالت‏ در امور داخلی‏ ملتهای‏ دیگر، از مبارزه‏ حق‏ طلبانه‏ مستضعفین‏ در برابر مستکبرین‏ در هر نقطه‏ از جهان‏ حمایت‏ می‏ کند. بنابراین دفاع از اسلام نیز در این بین مهم است. هرجا به اسلام حمله شود باید پاسخ داده شود.

همچنین امروزه درتمام جهان حتی کشورهای لائیک و بی خدا، سرمايه‏‌هايى براى كمك به جوامع محروم اختصاص داده مى‏‌شود مانند صلیب سرخ و هلال احمر؛ اما دراين حركت انسان دوستانه مسلمانان و جمهورى اسلامى بايد پرچمدار باشند.

در مورد کمک های مالی نیز ایران کمک مالی کمتر می فرستد؛ بلکه بیشتر کمک معنوی، سیاسی، فکری و حمایتی می کند. کمک های مالی بخش اعظم آن کمک های داوطلبانه، بشردوستانه، خداپسندانه و خیرخواهانه مردم ایران است که نمی توان جلوی کمک های داوطلبانه آنها را گرفت. در ضمن بخشى از اين كمك‏ها (مانند مواد غذايى، دارو، پوشاك و… ) در شرايط فعلى، حياتى بوده و از مسؤوليت‏هاى فراملى دولت اسلامى محسوب مى‏شود و با توجه به نيازهاى ضرورى و حياتى مردم فلسطين و امكانات نسبتا خوب كشورمان، كمك‏هاي محدودی بوده و تأثير منفى در روند آبادانى و حل مشكلات اقتصادى و معيشتى ما بر جاى نمى‏گذارد. همچنین فشارها و مشكلات جامعه هر اندازه زياد باشد دربرابر وضعيت پيش آمده براى برادران و خواهران آواره فلسطينى و… اصلا قابل قياس نيست.

بعد مادی کمک به فلسطین

۱) در مورد استراتژی جنگ و روابط بین الملل امیر المومنین (ع) می فرماید: به خدا سوگند هر ملتی که درون خانه خود مورد هجوم قرار گیرد ذلیل خواهد شد.[۲] کشور ایران نیز به رهبری امام خامنه ای بیرون از مرزها می جنگد و نه داخل و دستگاه امنیتی قبل از ورود اتفاقات ناگوار به داخل کشور، در بیرون از مرزها و در کشور های خارجی اتفاقات را خفه می کند.

۲) معمولا در روابط بین الملل هر کشوری برای امنیت ملی خودش سعی می کند با کشورهای دیگر ، بین خود پیمانی ببندند، مانند پیمان ناتو در اروپا و آمریکا. ایران نیز باید درمنطقه (که بسیار برای ایران حیاتی است ، به علت منطقه ای فوق حساس و بدون امنیت) پیمان و متحدانی داشته باشد تا در منطقه ثبات ایجاد کند . از این رو سوریه ، عراق ، فلسطین ، لبنان و … برای ایران بازو محسوب می شوند . حتی آمریکای لاتین نیز نوعی بازو برای ایران است زیرا تفکر انقلاب اسلامی به آنجا نیز نفوذ کرده است. در واقع هر کدام از ملت ها و کشورهای منطقه شکست بخورند نوبت به ایران می رسد زیرا بدنه اصلی ایران، این کشور ها هستند.

۳) اگر ایران متحدی مانند حزب الله لبنان و یا حماس نداشته باشد آسیب جدی به خود وارد کرده است؛ زیرا اگر زمانی آمریکا مستقیم بخواهد ایران را مورد حمله قرار بدهد ممکن است هزاران موشک به فرمان ایران از لبنان و فلسطین به سوی اسرائیل پرتاب شود و آمریکا این را نمی خواهد؛ بنابراین این متحدان از بمب اتم هم بیشتر کارآیی دارند. باراک اوباما نیز به همین اعتراف کرد و به رهبران یهودی گفته است: «اگر توافق هسته‌ای رد شود و ما به ایران حمله کنیم، حزب‌الله به سمت تل‌آویو موشک پرتاب می‌کند و اسرائیل متحمل فشار می‌شود. در تمامی سناریوها، اسرائیل متحمل فشارهای ناشی از حملات نظامی خواهند بود.»[۳] همچنان که می بینیم جانشین فرمانده سپاه، سردار سلامی روز قدس ۱۱/۴/۱۳۹۵ می گوید: « بیش از یکصد هزار موشک در لبنان آماده پرواز است تا در زمانی که مصلحت دیده شود بر قلب رژیم صهیونیستی فرود آیند».[۴]

۴) یک استراتژی مهم در جنگ و صلح بین الملل وجود دارد به نام جنگ نیابتی[۵]. یعنی به ظاهر دو کشور با یکدیگر صلح اند اما در واقع در حال جنگ هستند البته از نوع جنگ نیابتی. به عنوان مثال یک کشور به نیابت از آمریکا که اسرائیل است و یک کشور به نیابت از ایران که لبنان یا فلسطین است با یکدیگر جنگ می کنند . ایران و آمریکا هیچ گاه نمی توانند مستقیم وارد جنگ شوند زیرا در تمام دنیا واکنش بزرگی ایجاد می شود و خسارات بالایی برای هردو دارد . از این رو نیابتی با یکدیگر جنگ می کنند و در سال های اخیر مشاهده شد که در تمام جنگ های نیابتی پیروزی از آن جمهوری اسلامی بود و این پیروزی ها یعنی امنیت ملی و منافع ملی.

۵) اگر نگاهی به تاریخ کنیم می بینیم که هر کشوری به جای دیگر حمله کرد یا بدون حمله جایی را تصرف نمود زبان ، فرهنگ ، تفکر و ایدئولوژی آنها را تغییر داد و به آئین خود درآورد. نمونه آن رضاخان که به دستور اربابان خود تلاش کرد فرهنگ غربی را تا می تواند در کشور جاری کند و دستور کشف حجاب و غربی شدن و مدرنیته غیر اخلاقی را صادر کرد. نمونه دیگر در حمله انگلستان به هند که زبان انگلیسی و فرهنگ انگلیسی را رواج دادند و نمونه های مختلف دیگر. ایران نیز وقتی با این کشور ها ارتباط محکمی داشته باشد، ایدئولوژی خود را که انقلاب اسلامی و تفکر ضد استکباری است را به آنها صادر کرده و آنها را با مفاهیم انقلاب آشنا کرده است و نوعی جامعه سازی برای فرصت های بهتر و دفع چالش های مختلف کرده است که برای آینده می تواند بسیار مفید و سودمند باشد.

۶) از مهترین دلایل دیگر کمک ایران به این کشورها بعد از معنوی بودن این کار، هزینه های جنگ است. اگرنگاهی به قیمت های ابزار آلات جنگی بیندازیم می بینیم که قیمت هایی نجومی دارند. فی المثل یک ناو ۱۰ الی ۱۵ میلیارد دلار یعنی بیش از ۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان قیمت دارد و یا هزینه تولید هر فروند هواپیمای(سی- ۱۷) برابر با ۱۹۰ – ۲۰۰ میلیون دلار یعنی بیش از ۸۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان است و یا هزینه تولید هر فروند هواپیمای (اف/ای- ۱۸) برابر با ۵۷ میلیون دلار است و این ها از پایین ترین قیمت های لوازم جنگی است. نمونه بسیار گران قیمت آن هواپیمای (اف- ۲۲) بهترین جنگنده حال حاضر جهان است که قابلیت شکستن دیوار صوتی، رادار گریزی کامل و حمل موشک های کروز را می توان به عنوان بخش کوچکی از توانایی های رپتور در نظر گرفت. هزینه ساخت هر فروند از این هواپیما بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی نیروی هوایی آمریکا بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار و هزینه کلی تولید آن بالغ بر ۶۵ میلیارد دلار است.[۶] به فرض اینکه زمانی جنگ شود ایران به خرید برخی از این لوازم جنگی بعد از مدتی نیازمند می شود. اگر نیازمند شود با قیمتی فوق نجومی روبرو است که یا توان خرید ندارد و یا اگر توان خرید داشته باشد چقدر می تواند از آنها استفاده کند؟ ممکن است در جنگ های مختلف با یک چشم برهم زدن یک ناو ۱۵ میلیارد دلاری منهدم شود. یعنی هرچقدر هزینه کند ممکن است سریع از بین برود. اما اگر یک هزارم و حتی یک ده هزارم این هزینه ها را در فلسطین و لبنان و … با دادن موشک به آنها هزینه کند در واقع سرمایه گذاری کرده است زیرا محورهای مقاومت هیچ گاه نمی گذارند ایران وارد جنگ مستقیم گردد.

۷) حمایت ایران از مظلومان جهان باعث مستحکم ترشدن جایگاه انقلاب اسلامی در بین کشورها و مردمان آزادی خواه جهان شده است و علی الخصوص حمایت از فلسطین (که اکثریت مردم آنرا اهل تسنن شافعی تشکیل می دهند) جایگاه ایران را در بین اهل تسنن ارتقا بخشیده و ایران را به منادی وحدت شیعه و سنی  تبدیل کرده است و بسیاری از توطئه های دشمنان وحدت را خنثی نموده است.

۸) به همان دلیلی که روسیه به کمک سوریه می آید و در جنگ علیه داعش شرکت می کند و کشتی های نفتی داعش و مواضع آنها را بمباران می کند، ایران نیز به این کشورها به همان دلیل که امنیت ملی می باشد کمک می کند.

نتیجه‌گیری

در نهایت یکی دیگر از فایده های اتحاد ایران با حزب الله لبنان یا سوریه و یا فلسطین بدین شرح است: سردار سرتیپ پاسدار محمدعلی الله دادی در روز ۲۸ دی ۱۳۹۳ در منطقه «القنیطره» سوریه مورد حمله موشکی نظامی رژیم صهیونیستی اسرائیل قرار گرفت و به همراه تعدادی از اعضاء حزب الله لبنان جام شهادت را سرکشید. دقیقا ۱۰ روز بعد یعنی ۸ بهمن ماه ۱۳۹۳، لبنان در یک حمله نظامی به اسرائیل ۱۷ نفر از نظامی های آنها را به کام مرگ فرستاد و ۹ نفر نیز مجروح شدند. این حمله غیر از کُد دادن جمهوری اسلامی به حزب الله برای حمله چیز دیگریست؟ اسرائیل وانمود کرد که اطلاع نداشته سردار ایرانی در آنجا بوده است و معذرت خواهی کرد. اما ایران اعلام کرد اسرائیل وارد خط قرمزهای ما شده است و انتقام خواهد گرفت و در ۸ بهمن ماه انتقام نیز گرفت.

 

[۱] . طاهری ، ابوالقاسم ، تاریخ عقاید سیاسی ، ص ۱۶۸

[۲] . نهج البلاغه ، خطبه ۲۷

[۳] . http://www.fetan.ir/home/10729

[۴] . http://llink.ir/5qdo

[۵] . proxy war

[۶] . http://www.jazzaab.ir/news_detail_5481.html

سعید ابوالقاضی

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=10393

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

معرفی کتاب