چرا برخی از یهودیان، از نخست­‌وزیری «بوریس­‌جانسون» در بریتانیا هراس دارند؟
بوریس جانسون شخصیتی شلخته است که بارها باعث خنده مردم شده است و رقبایش او را مسخره می­‌کنند. روزنامه جورزالیم‌­پست اسرائیل، در تحلیلی به جنبه‌­های مثبت و منفی نخست­‌وزیری «بوریس‌­جانسون» پرداخت. نویسنده یهودی این مقاله نوشت: هر چند جانسون همیشه مدافع سرسخت اسرائیل بوده، اما با توجه به اینکه او مدافع سرسخت «برگزیت» و خروج از اتحادیه اروپا حتی بدون توافق است، این خروج بدون توافق به احتمال زیاد، بریتانیا را با مشکلات بیشتر اقتصادی مواجه خواهد کرد، در نتیجه بخت «جرمی‌کوربن» رئیس حزب کارگر برای عنوان نخست وزیری بیشتر خواهد شد. بسیاری از یهودیان بریتانیا معتقدند، جرمی کوربن تهدیدی برای جامعه یهودیان بریتانیا است و از زمانی­‌که او به ریاست حزب کارگر برگزیده شده، احساسات ضد یهودی مردم بریتانیا به حد انفجار رسیده است.به گزارش پایگاه صهیون‌­پژوهی خیبر، روزنامه جورزالیم پست روز چهارشنبه، دوم مرداد ۱۳۹۸ در تحلیلی به جنبه‌های مثبت و منفی نخست‌وزیری «بوریس‌­جانسون» پرداخت. نویسنده این مقاله، «کنان لیفشاز» (CNAAN LIPHSHIZ) نوشت: بوریس­‌جانسون شخصیتی شلخته است که بارها باعث خنده مردم شده است و رقبایش او را مسخره می‌­کنند. هنگامی‌ که شهردار لندن بود در یک مراسم افتتاح، از ارتفاع ۴۵ متری در حالیکه پرچم کوچکی از بریتانیا در دست و کلاه ایمنی به سر داشت، از یک زیپ لاین به پایین آمد، اما در ارتفاع ده­‌متری گیر کرد و باعث خنده حضار و سوژه عکاسان شد.

عکس­‌های منتشر شده در رسانه‌­های انگلیس از داخل ماشین موریس­‌جانسون نخست‌­وزیر بریتانیا

عکس­‌های منتشر شده در رسانه‌­های انگلیس از داخل ماشین موریس­‌جانسون نخست‌­وزیر بریتانیا

عکس­‌های منتشر شده در رسانه‌­های انگلیس از داخل ماشین موریس­‌جانسون نخست‌­وزیر بریتانیا

 

او در همان حالت، پنج دقیقه آویزان بود تا او را به پایین آوردند. عکس داخل ماشین او و شلختگی زندگی او نیز یکی از مواردی است که سوژه رسانه­‌ها شده بود. اکنون او نخست وزیر بریتانیا شده است، هر چند او همیشه مدافع سرسخت اسرائیل بوده، اما با توجه به اینکه او مدافع سرسخت برگزیت و خروج از اتحادیه اروپا حتی بدون توافق است، این خروج بدون توافق، بریتانیا را با مشکلات بیشتر اقتصادی مواجه خواهد کرد، در نتیجه بخت «جرمی کوربن» رئیس حزب کارگر برای انتخاب به عنوان نخست­‌وزیری بیشتر خواهد شد. بسیاری از یهودیان بریتانیا معتقدند، «جرمی­‌کوربن» تهدیدی برای جامعه یهودیان بریتانیا است و از زمانی­‌که او به ریاست حزب کارگر انتخاب شده، احساسات ضد­یهودی مردم بریتانیا به حد انفجار رسیده است.

نویسنده مقاله روزنامه جورزالیم­‌پست اسرائیل، در ادامه نوشت: پدر­بزرگ مادری جانسون، «الیاس­اوریلاوی» (Elias Avery Lowe)، یهودی متولد مسکو و تاجر نساجی بود. او این مطلب را در سال ۲۰۰۷ در مصاحبه با هفته‌نامه یهودیان انگلیس موسوم به جویش کرونیکل (The Jewish Chronicle) مطرح کرده بود. موریس جانسون در این مصاحبه گفت:

هنگامی­که یهودیان با تهدید و حمله مواجه می‌­شوند، احساس می­‌کنم که من هم یک یهودی هستم. در این هنگام است که عصبانیت من را فرا می‌­گیرد.

هر چند سیاست مداران بریتانیایی به ندرت از کلمه صهیونیسم استفاده می­‌کنند، اما جانسون در سخنرانی‌­های پیش از انتخابات سال ۲۰۱۴ میلادی، خود را صهیونیست دو آتیشه معرفی کرد که عاشق رژیم اسرائیل است.

با این همه، او گاهی برای بدست آوردن قدرت و جلب آرای مردم، از فلسطینیان حمایت کرده است. جانسون در سال ۲۰۱۴ میلادی حملات اسرائیل به نوار غزه را نامتعارف، زشت و یک مصیبت دانست.

نویسنده روزنامه اسرائیلی جورزالیم در ادامه نوشت: در زمانیکه روز قدس هنوز در بریتانیا شناخته شده نبود و بوریس‌جانسون شهردار لندن بود، با وجود اعتراض یهودیان بریتانیا، اما جانسون مانع راهپیمایی روز قدس نشد، و فقط در سال آخر تصدی­اش بر کرسی شهرداری، از برافراشته شدن پرچم حزب­‌الله در راهپیمایی روز قدس لندن جلوگیری کرد.

در مقاله‌­ای دیگر، در روزنامه جورزالیم پست، به دیدگاه‌­های سیاست­مداران یهودی و اسرائیلی در مورد نخست وزیری بوریس‌جانسون، پرداخته شده است، از جمله نظر رئیس سازمان آژانس یهود (Jewish Agency)، اسحاق هرتزوگ (Isaac Herzog). رئیس این سازمان، در توئیتی خطاب به بوریس جانسون نوشت:

«من آرزوی موفقیت برای بوریس جانسون دارم. او دوست واقعی اسرائیل است. من به تو اعتماد دارم که به تلاش­‌هایت در جهت امنیت جامعه یهودیان بریتانیا ادامه خواهی داد. و روابط بریتانیا و اسرائیل را تقویت خواهی کرد.»

شایان ذکر است، در اظهار نظر­های متعدد دیگر، سیاست­مداران یهودی و صهیونیست، از اینکه جرمی کوربن بار دیگر، به نخست وزیری بریتانیا انتخاب نشد، اظهار خوشحالی کرده‌اند.

باید دید آینده سیاسی بریتانیا آیا همانند خیابان­‌های انگلیس، در روز قدس به دست ضد صهیونیست‌­ها خواهد افتاد، یا جرمی کوربن و حزب کارگر هم، همانند برخی سیاست‌مداران، در آینده از مواضع ضد‌‌صهیونیستی خود عقب‌­نشینی خواهند کرد. هر چند، تصدی پست نخست‌وزیری بریتانیا در آینده نزدیک توسط فردی ضدصهیونیست، امری خوش­‌بینانه و غیر­واقعی به نظر می‌­رسد، اما افکار عمومی مردم بریتانیا، هر روز بیشتر با جنایات رژیم اشغالگر صهیونیستی آشنا می‌­شود.

 

منبع:
https://www.jpost.com/International/5-Jewish-things-to-know-about-Boris-Johnson-596629
https://www.jpost.com/Diaspora/British-Jewry-cautious-as-Boris-Johnson-appointed-UK-PM-596593
نویسنده: ارسلان رفیعیان