چرا بيت‌المقدس براي مسلمانان و جهان اسلام قداست و اهميت دارد؟ - خیبر

یادداشت اهمیت و قداست بیت‌المقدس-قسمت اول

چرا بيت‌المقدس براي مسلمانان و جهان اسلام قداست و اهميت دارد؟

۱۲ آذر ۱۳۹۷ ۲۳:۳۸

سرزمین فلسطین به لحاظ مقام و موقعیت مذهبی خاصی که در میان مسلمانان و مسیحیان و یهودیان داشته و دارد، به عنوان سرزمینی مقدس مطرح شده و همواره در میان پیروان این ادیان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. هیچ مسأله‌ای در جهان اسلام و در بین پیروان دیگر ادیان، اهمیتی به اندازه مسأله فلسطین نیافته است.

به گزارش سرویس فلسطین و مقاومت پایگاه صهیون پژوهی خیبر،  فلسطین سرزمینی است مقدس که در بین سه دین از ادیان بزرگ معاصر یعنی اسلام، مسیحیت و یهودیت اهمیت فراوانی دارد و بسیار مقدس شمرده می‌شود. هیچ سرزمین دیگری در دنیا به قداست آن یافت نمی‌شود. اما این سرزمین به ویژه شهر بیت المقدس که به برکت وجود اماکن مقدسۀ بسیار در آن، قداست ویژه‌ای یافته است تاکنون متحمل رنج و دشواری فراوانی شده است. بیشترین کشتار انسانها و تبعید و آوارگی را در طول تاریخ، در بین اهالی فلسطین مشاهده می‌کنیم. معابد سه‌گانه این شهر مقدس (معبد سلیمان، کلیسای قیامت و مسجدالاقصی) نوعاً توسط پیروان ادیان دیگر مورد هجوم قرارگرفته است. در این میان یهودیان در رابطه با تجاوز به حریم مردم فلسطین، مقام اول را دارند و در این راستا مسیحیان به دلیل به راه انداختن جنگ‌های صلیبی علیه مسلمانان در مقام دوم قرار می‌گیرند در حالی که به روایت تاریخ، مسلمانان در این سرزمین کارنامۀ قابل دفاع و درخشانی داشته‌اند و ثابت کرده‌اند که دین‌داران می‌توانند در کنار یکدیگر به صورت مسالمت آمیز زندگی کنند.

این تفاوت فاحش به این دلیل بوده که پیروان دو دین، یهودیت و مسیحیت در دوران حضور و سلسلۀ خود بر این سرزمین همواره قرائت‌های غیر رحمانی، فاشیستی، ارتجاعی و بنیادگرایانه و نژادپرستی را مدنظر خود قرار داده‌اند و قدس را تنها برای خود خواسته‌اند و به ویژه پس از ظهور جنبش صهیونیسم در جهان و برنامه‌ریزی آنها برای سلطه بر فلسطین، این نوع قرائت فاشیستی، نژادپرستانه و بنیادگرایانه و ارتجاعی از دین یهود، موجب شد تا بزرگترین فاجعه انسانی در سرزمین مقدس فلسطین به وقوع بپیوندد و قدس در چنگال صهیونیسم نژادپرست گرفتار آید و مردم فلسطین توسط این قوم بی‌ریشه، یا آواره شده و یا در سخت‌ترین شرایط، زندگی دوزخی خود را سپری کند. ژرفای این تراژدی را می‌توان در اوضاع و شرایط فلسطینیان  که در حقیقت دوزخیان این سرزمین مقدس به شمار می‌آیند.

سرزمین مقدس

این سرزمین به لحاظ مقام و موقعیت مذهبی خاصی که در میان مسلمانان و مسیحیان و یهودیان داشته و دارد، به عنوان سرزمینی مقدس مطرح شده و همواره در میان این پیروان این ادیان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. هیچ مسأله‌ای در جهان اسلام و در بین پیروان دیگر ادیان، اهمیتی به اندازه مسأله فلسطین نیافته است. اهمیت ویژه فلسطین در میان مسلمانان، بیشتر به لحاظ وجود امکنۀ مقدّسه در آن سرزمین است. از آن جمله می‌توان به شهر ایلیا اشاره کرد که پس از فتح فلسطین به همت مسلمانان، بیت المقدس نام‌گذاری شده است.

بیت‌المقدس یا قدس شریف، سرزمینی است که در بین سه دین از ادیان بزرگ معاصر یعنی اسلام، مسیحیت و یهودیت‌که دارای پیروان کلان در جهان هستند، اهمیت بسیار دارد و مقدس شمرده می‌شود. ویژگی که برای بیت المقدس به لحاظ دینی می‌توان برشمرد این است که هیچ نقطه‌ای در جهان از لحاظ تقدس مثل قدس نمی‌باشد حتی جایی مانند مکه یا مدینه، علی‌رغم همه تقدس و اهمیتی که دارند، باز تنها در نزد پیروان یک دین (اسلام) محترم شمرده می‌شود. در حالی که قدس برای هر سه دین بزرگ آسمانی دارای تقدس بوده و از اهمیت طراز اول در نزد آنان برخوردار است.

مطالبی که در پی می‌آید به خوبی بیانگر تقدس این سرزمین می‌باشد.

برگزیده شدن نام مسجدالاقصی توسط خداوند    

همانطور که شهر بیت المقدس در طول تاریخ نامهای متعددی مثل یبوس، یورشالیم ـ اورشلیم، ایلیا، بیت همیقداش، بیت المقدس، قدس و… داشته است، پرستشگاه، کهن و مهم آن نیز که اکنون نزد ما مسلمانان حرم شریف و مسجدالاقصی نامیده می‌شود، در طول تاریخ نامهایی مثل هیکل حضرت سلیمان و… داشته است.

از آن‌جا که این پرستشگاه را حضرت داوود و حضرت سلیمان به فرمان خداوند بنیان نهادند تا موحدان در آن‌جا به عبادت خداوند بپردازند، مسلمانان نیز مثل همه موحدان تاریخ به آن توجه داشتند. به همین دلیل، ابتدا به سوی آن نماز برپا می‌کردند.

نام «مسجدالاقصی» را نخستین بار خداوند بزرگ بر این مکان مقدس و پرستشگاه کهن تاریخ نهاد. مسجدالاقص از جهت دیگری هم برای مسلمانان حائز اهمیت است و آن، قداست و اهمیت اسراء و معراج پیامبر اکرم(ص) است که از مسجدالحرام به قصد مسجدالاقصی و از آنجا به آسمانها صورت پذیرفت.

خداوند تبارک و تعالی در آیه اول سوره اسراء که موضوع معراج حضرت رسول اکرم(ص) را مطرح کرده است، چنین می‌فرماید:

سُبحانَ الَّذی أَسری بِعَبدِهِ لَیلاً مِنَ المَسجِدِ الحَرامِ إِلَی المَسجِدِ الأَقصَی الَّذی بارَکنا حَولَهُ ِلنَریهُ مِن آیاتِنا اِنَهُ هوَالسَّمیعُ البَصیر.

 پاک و منزه است خدایی که در میان شبی بنده خود (حضرت محمد(ص) ) را از مسجد الحرام به مسجدالاقصایی که پیرامونش را (به حضور و قدوم خاصان) مبارک ساخت، سیر داد تا آیات خدا را به او بنمایاند. به درستی که خداوند شنوا و بیناست.

بنابراین فلسطین، سرزمینی است که در آن اولین قبله مسلمین، قرار دارد. افزون بر آن، دومین مسجد اسلام، سومین حرم شریف (بعد از مکه و مدینه) قرار دارد و بنا به فرموده امام علی(ع) یکی از چهار قصر بهشتی در دنیا (مسجدالحرام، مسجدالنبی(ص)، مسجد بیت المقدس و مسجد کوفه) است. این شهر به یکسان برای پیروان هر سه دین ابراهیمی، مقدس است و قبله امت‌های پیشین نیز بوده است۱. در سیزده سال اول بعثت ـ که پیامبر(ص) در مکه زندگی می‌کردند و نیز تا هفده ماه بعد از هجرت به مدینه، آن حضرت و مسلمانان به سوی مسجدالاقصی نماز می‌گذارند.

مسجد الاقصی از جهت دیگری هم برای مسلمانان حائز اهمیت است و آن، قداست و اهمیت اسراء و معراج پیامبر اکرم(ص) است که از مسجدالحرام به قصد مسجدالاقصی و از آنجا به آسمان‌ها صورت پذیرفت. قرآن کریم در این باره می‌فرماید: (سُبحانَ الَّذی أَسری بِعَبدِهِ لَیلاً مِنَ المَسجِدِ الحَرامِ إِلَی المَسجِدِ الأَقصَی الَّذی بارَکنا حَولَهُ)۲؛ «پاک و منزه است خدای که بنده‌اش را در یک شب از مسجدالحرام به مسجدالاقصی ـ که گرداگردش را پربرکت ساختیم ـ برد، تا آیات خود را به او نشان دهیم…»

۱ – دایرة المعارف تشیع، ج۳، ص۵۵۸٫

۲ – اسراء (۱۷)، آیه ۱٫

 

قسمت دوم این یادداشت را در لینک زیر مطالعه کنید:

اهمیت و جایگاه بیت‌المقدس در قرآن و روایات اهلبیت‌ «علیهم السلام»

 

مجید صفاتاج

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=15828

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *