چرا جمهوري اسلامي ايران از فلسطين حمایت مي‌كند؟ - خیبر

مصاحبه اختصاصی پایگاه صهیون پژوهی خیبر با استاد مجید صفاتاج

چرا جمهوري اسلامي ايران از فلسطين حمایت مي‌كند؟

۱۶ آذر ۱۳۹۷ ۰۹:۱۸

اصول و قوانين نظام و انقلاب اسلامي، ناشي از آموزه‌هاي دين مبين اسلام است؛ لذا از بدو شكل گيري تاكنون، اهداف خود را منحصر به برپايي حكومت اسلامي در ايران نكرده است؛ بلكه خود را موظف به آزادي و بيداري ساير ملل مظلوم جهان و حمايت از حقوق آنان مي‌داند. براساس تحقق عملي حاكميت ملي، دولت به نمايندگي از تمام افراد مردم، موظف به ايفاي «تعهد برادرانه نسبت به همه مسلمانان» است. به همين جهت، ضمن آن‌كه «موظف است سياست كلي خود را بر پايه ائتلاف و اتحاد ملل اسلامي قرار دهد.» در اعمال سياست خارجي «دفاع از همه مسلمانان» را بايد وجهه همت خود سازد.

به گزارش سرویس فلسطین و مقاومت پایگاه صهیون پژوهی خیبر، مدت زماني است كه در جامعه اسلامي ايران توسط ابزارهاي رسانه‌اي و دستگاه‌هاي تبليغاتي غرب و نظام سلطه جهاني تبليغ مي‌شود كه با توجه به اوضاع نابسامان اقتصادي مردم ايران و تورم فزاينده‌اي كه در آن وجود دارد چرا جمهوري اسلامي ايران با وجود اين گونه مشكلات خود به مردم فلسطين كمك مالي و حتي از نهضت آن حمايت تسليحاتي مي‌كند،القاء اين نوع تبليغات به مردم ايران هر چند هدفي جز تأمين امنيت پايدار رژيم جعلي صهيونيستي و تداوم سياست‌هاي توسعه طلبانه تروريستي و تجاوزكارانه اين رژيم در منطقه از سوي نظام سلطه جهاني و جلوگيري از پيام جهاني انقلاب اسلامي ايران در بيداري ملل مسلمان منطقه ندارد اما بر بخشي از مردم ناآگاه به مسائل منطقه و يا جريان‌هاي سياسي غربگرا در ايران تأثيراتي داشته است. به جهت تبیین و توضیح این مسئله از استاد دکتر مجید صفاتاج نویسنده، پژوهشگر، مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل خاورمیانه درخواست کردیم ایشان به عنوان یکی از پژوهشگران مطرح «مسئله فلسطین» زمانی را به ما اختصاص بدهند تا در رابطه با موضوعات مطرح شده با استاد گفتگویی داشته باشیم؛ ایشان نیز در کمال تواضع درخواست ما را پذیرفتند و کمال همکاری را با پایگاه صهیون پژوهی خیبر داشتند. مصاحبه پیش‌رو یکی از نتایج گفتگوهای این پایگاه با استاد مجید صفاتاج می‌باشد.

خیبر: ضرورت دفاع و حمایت از مسئله فلسطین چیست؟

استاد صفاتاج: ملت ايران ملتي است مسلمان و نظام برگرفته از اراده ملي اين ملت نيز نظامي است اسلامي و برگرفته از آموزه‌هاي ديني و قرآني. بنابراين جمهوري اسلامي ايران بنابر اصول مندرج در قانون اساسي جمهوري اسلامي ضروري است در سياست گذاري‌هاي داخلي و خارجي خود به آموزه‌هاي ديني به ويژه قرآن مجيد تمسك جويد. قضيه فلسطين و حمايت جمهوري اسلامي ايران از ملت مسلمان آن نيز بخشي از آن مي‌باشد. قرآن مجيد در آيات متعددي بر حمايت از ملل مظلوم تأكيد ورزيده است كه به چند مورد آن اشاره مي‌كنيم:

  • أُذِنَ لِلَّذينَ يُقاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَ إِنَّ اللَّهَ عَلى‏ نَصْرِهِمْ لَقَديرٌ الَّذينَ أُخْرِجُوا مِنْ دِيارِهِمْ بِغَيْرِ حَقٍّ إِلاَّ أَنْ يَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ وَ لَوْ لا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوامِعُ وَ بِيَعٌ وَ صَلَواتٌ وَ مَساجِدُ يُذْكَرُ فيهَا اسْمُ اللَّهِ كَثيراً وَ لَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزيزٌ[۱] در اين آيه علت اذن در جهاد را «مظلوميت» و مورد ظلم قرار گرفتن و اخراج از كاشانه و آواره ساختن مؤمنان از وطن خود از سوي ستمگران مي‌داند.
  • وَ لَمَنِ انْتَصَرَ بَعْدَ ظُلْمِهِ فَأُولئِكَ ما عَلَيْهِمْ مِنْ سَبيلٍ إِنَّمَا السَّبيلُ عَلَى الَّذينَ يَظْلِمُونَ النَّاسَ وَ يَبْغُونَ فِي الْأَرْضِ بِغَيْرِ الْحَقِّ أُولئِكَ لَهُمْ عَذابٌ أَليم[۲]

كساني كه بعد از آنكه مورد ظلم قرار گرفتند، ياري بطلبند، ايرادي بر آنان نيست، ايراد و مجازات بر كساني است كه به مردم ستم مي‌كنند و در زمين به ناحق ظلم روا مي‌دارند.

  • وَ ما لَكُمْ لا تُقاتِلُونَ في‏ سَبيلِ اللَّهِ وَ الْمُسْتَضْعَفينَ مِنَ الرِّجالِ وَ النِّساءِ وَ الْوِلْدانِ الَّذينَ يَقُولُونَ رَبَّنا أَخْرِجْنا مِنْ هذِهِ الْقَرْيَةِ الظَّالِمِ أَهْلُها وَ اجْعَلْ لَنا مِنْ لَدُنْكَ وَلِيًّا وَ اجْعَلْ لَنا مِنْ لَدُنْكَ نَصيراً[۳]

چرا در راه خدا و براي رهايي مردان و زنان و كودكاني كه [به دست ستمگران تضعيف شده‌اند] پيكار نمي‌كنيد؟! همان افراد [ستمديده‌اي] كه مي‌گويند: پروردگار ما را از اين شهر (مكه) كه اهلش ستمگرند، بيرون ببر، و از طرف خود براي ما سرپذستي قرار ده و از جانب خود، يارو ياوري براي ما تعيين فرما.

درسنت نبوي(ص) و ائمه معصومين(علیهم السلام) نيز سفارش زيادي به اين امر شده است؛ چه اين كه در اسلام، مسئوليت مقابله با تهديد و ارعاب وظيفه‌اي همگاني است كه بايد يكپارچه، در برابر عوامل تهديد و ارعاب بايستد و از مظلوم دفاع كنند و خصم ظالم باشند. دستور نوراني اميرالمؤمنين علي بن ابيطالب(ع) مبني بر اين كه «همواره با خصم ظالم بجنگید و يار و ياور مظلوم باشيد» همواره بر تارك عالم مي‌درخشد و بيانگر تعالي اصول حقوقي اسلام و حقانيت اين نظام حقوقي مي‌باشد. پيامبر عظيم الشأن اسلام(ص) نيز فرمود: «هر كس فرياد دادخواهي هر مظلومي ـ اعم از مسلمان يا غيرمسلمان ـ را بشنود كه مسلمين را به ياري مي‌طلبد، اما به كمك او نشتابد، مسلمان نيست.» و در روايت ديگر فرمود: «ياري نمودن ضعيفان، بهترين و بافضيلت‌ترين صدقه‌ها است.» براساس بعضي از روايات ديگر، مسلمانان بايد به حل معضلات و گره‌گشايي يكديگر اهتمام ورزند و در اين راستا تلاش كنند؛ وگرنه از زمره مسلمان واقعي خارج هستند.

از جهت ديگر نيز بايد به چند نكته اساسي توجه كرد:

براساس اصول و مباني اسلام، جامعه اسلامي پيكره واحدي است و مسلمين نمي‌توانند در قبال ساير مسلمانان بي تفاوت باشند. پيامبر اسلام(ص) مي‌فرمايد: «من اصبح و لم يهتم بامور المسلمين فليس بمسلم.» و «من سمع رجلاً ينادي يا للمسلمين فلم يجبه فليس بمسلم.» و «مثل المؤمنين في توادّهم و تراحمهم و تعاطفهم كمثل الجسد، اذا اشتكي بعضهم تداعي سائرهم بالسهر و الحمي.» حكايت مؤمنان در دوستي و مهرباني، چون اعضاي يك پيكر است؛ وقتي يكي از آنها رنجور شود، ديگران به مراقبت و حمايت از او همداستان مي‌شوند.[۴]

اين همبستگي عميق اسلامي، تعاون اسلامي را نيز به همراه دارد؛ بدين معنا كه مسلمانان در كليه امور و شوؤن مشترك اجتماعي، اقتصادي و سياسي خود، موظف به همكاري و همياري يكديگرند. تعاليم مذكور در چارچوب عقيده و ايمان، بسيار كارساز است و مجموعه امت اسلامي را ـ از مشرق تا مغرب عالم ـ همچون دانه‌هاي تسبيح به يكديگر پيوند مي‌دهد.

اصول و قوانين نظام و انقلاب اسلامي، ناشي از آموزه‌هاي دين مبين اسلام است؛ لذا از بدو شكل گيري تاكنون، اهداف خود را منحصر به برپايي حكومت اسلامي در ايران نكرده است؛ بلكه خود را موظف به آزادي و بيداري ساير ملل مظلوم جهان و حمايت از حقوق آنان مي‌داند. براساس تحقق عملي حاكميت ملي، دولت به نمايندگي از تمام افراد مردم، موظف به ايفاي «تعهد برادرانه نسبت به همه مسلمانان» است. به همين جهت، ضمن آن‌كه «موظف است سياست كلي خود را بر پايه ائتلاف و اتحاد ملل اسلامي قرار دهد.» در اعمال سياست خارجي «دفاع از همه مسلمانان» را بايد وجهه همت خود سازد.[۵]

بر اين اساس جمهوري اسلامي ايران، حمايت‌هاي بي دريغ مادي و معنوي خود را در ـ حد امكانات و شرايط بين‌المللي ـ از ملت‌هاي مظلوم به عمل آورده است (مانند حمايت از مردم ستمديده آفريقاي جنوبي، از مسلمانان بوسني ـ هرزگوين، افغانستان، قفقاز، لبنان و فلسطين و …)

خیبر: حمایت از مسئله‌ی فلسطین از جهت سیاست‌های بین‌الملل چه فائده وسودی برای جمهوری اسلامی ایران دارد؟

استاد صفاتاج: از آن جا كه مشكل اسرائيل مربوط به همه جهان اسلام است و تمامي مسلمانان را تهديد می‌کند، نجات ملت فلسطين و تشكيل دولت مستقل و طرد و نابودي اسرائيل، پيوسته مورد اهتمام مسئولان، مردم و نظام جمهوري اسلامي ايران بوده است و در اين جهت، تدابير قانوني و انواع حمايت‌هاي مالي، معنوي، تبليغاتي و… صورت گرفته است. هدف صهیونیسم جهانی نابودی کامل اسلام ناب است به همین جهت دشمنی این رژیم جعلی محدود به فلسین نمی‌شود؛ اما در حال حاضر به جهت توجه صهیونیسم جهانی به سرزمین فلسطین این ملت و سرزمین موضوعیت پیدا می‌کند.

خیبر، قانون و سیاست حمايت از مردم فلسطين در جمهوری اسلامی ایران بر چه اساس و معیارهایی می‌باشد؟

استاد صفاتاج: قانون حمايت از انقلاب اسلامي مردم فلسطين (مصوب ۱۹/۲/۶۹ مجلس شوراي اسلامي) خطوط اصلي سياست حمايت از مردم فلسطين را چنين مقرر داشته است:

۱- اعتقاد بر تعلق فلسطين به ملت فلسطين و غاصب بودن اسرائيل و حمايت از مردم ستمديده، آواره و مبارز فلسطين تا رسيدن به حقوق حقّه خويش به هر نحو ممكن (ماده ۱)؛

۲- تشكيل صندوق كمك‌هاي انساني جهت حمايت از مردم فلسطين، آوارگان و مبارزان فلسطيني؛

۳- حمايت معنوي و مادي از خانواده شهدا، جانبازان، اسرا و مفقودان سرزمين‌هاي اشغالي به وسيله بنياد شهيد؛

۴- اعطاي بورس تحصيلي دانشگاهي به داوطلبان فلسطيني؛

۵- تشكيل كميته دائم نظارت بر اجرا، پيگيري و هماهنگي‌هاي لازم نسبت به امور فلسطين و ارائه گزارش به مجلس شوراي اسلامي؛

۶- حمايت‌هاي تبليغاتي مؤثر برون مرزي از سوي سازمان‌هاي مربوط (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي)

۷- تعيين و پيشنهاد رسميت «بيت المقدس» به عنوان موطن و مركز دولت اسلامي در تبعيد فلسطين به كشورهاي اسلامي؛

۸- تحريم رابطه اقتصادي نسبت به تمام مؤسسات و شركت‌هاي وابسته به صهيونيست‌ها در سطح جهان.

اين مواضع فرهنگي، سياسي و اقتصادي، حداكثر حمايتي است كه در حال حاضر جمهوري اسلامي ايران از فلسطينيان آواره و اخراج شده از كشورشان به عمل مي‌آورد.[۶]

 

[۱] – حج(۲۲)، آيه ۴۰و۳۹

[۲] – شوري(۴۲)، آيه ۴۲و۴۱

[۳] – نساء(۴)، آيه ۷۵

[۴] – نهج الفصاحه، ش۲۷۱۲

[۵] – قانون اساسي، اصول۶،۱۱،۵۶،۱۵۳

[۶] – براي آگاهي بيشتر ر. ك. جهان اسلام از ديدگاه امام خميني، مؤسسه نشر آثار امام خميني، فلسطين از ديدگاه امام خميني، مؤسسه نشر آثار امام خميني.

 

ادامه دارد…

 

تهیه و تنظیم: مجید رحیمی

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=15983

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *