چرا ما از مردم فلسطين که گفته می‌شود ناصبی هستند حمايت می‌كنيم؟ - خیبر

چرا ما از مردم فلسطين که گفته می‌شود ناصبی هستند حمايت می‌كنيم؟

۰۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۸:۳۲

ناصبي يعني كسي كه علي را دشمن مي‏‌دارد. سني مسلمان است ولي ناصبي كافر است، نجس است. ما با ناصبي نمي‏توانيم معامله مسلمان بكنيم. حال يك كسي مي‏آيد مي‏گويد اين‏ فلسطيني‌ها ناصبي هستند. هيچ فكر نمي‏كنند كه اين، حرفي است كه يهودي‌ها جعل كرده‏‌ا‌ند. در هر جايي يك حرف جعل مي‏كنند براي اينكه احساس همدردي‏ نسبت به فلسطينيها را از بين ببرند.

به گزارش سرویس قرآن و عترت پایگاه صهیون پژوهی خیبر، در مورد شبهه ناصبي بودن مردم فلسطين، شهيد مطهري در سال ۱۳۴۹ سخناني داشته‌اند. ایشان در کتاب آشنایی با قرآن جلد چهارم بیان می‌کنند:


«يك وقتي شايع بود و شايد هنوز هم در ميان بعضيها شايع است‏، يك وقتي ديدم يك كسي مي‏‌گفت: اين فلسطينيها ناصبي هستند. ناصبي‏ يعني دشمن علي عليه السلام. ناصبي غير از سني است. سني يعني كسي كه‏ خليفه بلا فصل را ابوبكر مي‏‌داند و علي عليه السلام را خليفه چهارم مي‏داند و معتقد نيست كه پيغمبر شخصي را بعد از خود به عنوان خليفه نصب كرده است‏. مي‏گويد پيغمبر كسي را به خلافت نصب نكرد و مردم هم ابوبكر را انتخاب‏ كردند. سني براي اميرالمؤمنين احترام قائل است چون او را خليفه چهارم و پيشواي چهارم مي‏داند و علي را دوست دارد.

ناصبي يعني كسي كه علي را دشمن مي‏‌دارد. سني مسلمان است ولي ناصبي كافر است، نجس است. ما با ناصبي نمي‏توانيم معامله مسلمان بكنيم. حال يك كسي مي‏آيد مي‏گويد اين‏ فلسطيني‌ها ناصبي هستند. آن يكي مي‏گويد. اين به آن مي‏گويد، او هم يك‏ جاي ديگر تكرار مي‏كند و همين طور. اگر ناصبي باشند كافرند و در درجه‏ يهوديها قرار مي‏گيرند. هيچ فكر نمي‏كنند كه اين، حرفي است كه يهودي‌ها جعل كرده‏‌ا‌ند. در هر جايي يك حرف جعل مي‏كنند براي اينكه احساس همدردي‏ نسبت به فلسطينيها را از بين ببرند.

مي‌‏دانند مردم ايران شيعه‏‌اند و شيعه‏ دوستدار علي و معتقد است هر كس دشمن علي باشد كافر است، براي اينكه‏ احساس همدردي را از بين ببرند، اين مطلب را جعل مي‏كنند. در صورتي كه‏ ما يكي از سالهايي كه مكه رفته بوديم، فلسطينيها را زياد مي‏ديديم، يكي‏ از آنها آمد به من گفت: فلان مسأله از مسائل حج حكمش چيست؟ بعد گفت‏ من شيعه هستم، اين رفقايم سني‏‌اند. معلوم شد داخل اينها شيعه هم وجود دارد. بعد خودشان مي‏گفتند بين ما شيعه و سني هست. شيعه هم زياد داريم‏. همين ليلا خالد(چريك فلسطيني كه در چند عمليات هواپيما ربايي شركت داشت) معروف، شيعه است. در چندين نطق و سخنراني خودش‏ در مصر گفته من شيعه‏‌ام.

دشمن يهودي يك عده مزدوري را كه دارد، مأمور مي‏كند و مي‏گويد: شما پخش كنيد كه اينها ناصبي‏‌اند.

بيشتر مردم فلسطين، پيرو مذهب شافعي هستند و اتفاقاً، ابوعبدالله محمدابن ادريس شافعي، رهبر اين فرقه، متولد غزه بوده است. در مورد شافعي بودن مردم فلسطين مي توانيد به اين منبع رجوع کنيد: «الموسوعة الميسرة في الاديان و المذاهب المعاصرة، مانع بن حماد الجهني، ج ۲، ص ۱۲۴» جالب اينجاست که در ميان فرقه هاي چهارگانه اهل سنت، نزديک ترين فرقه به تشيع از نظر علاقه و احترام به اهل بيت و احکام فقهي، همين فرقه شافعي است.

شافعيان به تبعيت از امام شافعي نسبت به اهل بيت به ويژه امام حسين عليه‌السلام ارادت ويژه دارند. علاقه امام شافعي به خاندان رسالت باعث نزديكي هر چه بيشتر پيروان اين مذهب با شيعيان علي ابن ابي‌طالب عليه‌السلام شده است. شافعي همچنان كه درباره علي عليه‌السلام اشعار نغز و پرمغزي سروده درباره واقعه عاشورا نيز اشعاري زيبا و جانسوز دارد.
از سوي ديگر بسياري از مردم مسلمان فلسطين شيعه مي باشند که همواره ارتباط خود با لبنان به عنوان يکي از مراکز مهم شيعي را حفظ کردند و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي نيز اين ارتباط تنگ تر شد.جهاد اسلامي به عنوان شيعي ترين جنبش فلسطيني پيوند مستحکمي را با حزب الله و ايران برقرار کرد و به همين واسطه نقش مهمي را در گسترش شيعه در اين کشور داشت.شهيد فتحي شقاقي دبير کل پيشين اين جنبش و حامي جدي انقلاب اسلامي بارها اعلام کرد که از دهه هفتاد بود که با اسلام انقلابي از طريق آثار امام خميني و آيت الله سيد محمد باقر صدر آشنا شديم.علاوه بر جهاد اسلامي، جنبش هاي ملي و ديني ديگري با صبغه شيعي در فلسطين شکل گرفت که بيشتر کارکرد فرهنگي و اجتماعي دارند.

 

تهیه و تنظیم: مجید رحیمی

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=12243

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *