چرا ما فلسطینی‌تر از فلسطینی‌ها باشیم؟ - خیبر

چرا ما فلسطینی‌تر از فلسطینی‌ها باشیم؟

۱۷ آبان ۱۳۹۷ ۱۸:۴۵

امام خمینی(ره) معتقد بود تمام کسانی که می‌گویند هم فلسطین هم اسرائیل این خیانت است هیچ حکومتی حتی در یک کیلومتر مربع هم نباید به نام اسرائیل باقی بماند شعار انقلاب اسلامی این است که فلسطین برای فلسطینی‌ها است و مسیحیان و یهودیان فلسطینی در کنار مسلمین حق دارند به اماکن مقدس خود بروند اما میلیون‌ها اشغالگری که به این سرزمین هجوم آورده‌اند باید از اینجا بروند. سرنوشت فلسطین را باید ملت و مردم خود فلسطین مشخص کنند.

به گزارش سرویس فلسطین و مقاومت پایگاه صهیون پژوهی خیبر،مسئله‌ی فلسطین یکی از موضوعات اساسی  مهم گفتمان انقلاب اسلامی است. این موضوع با وجود تمام بی‌مهری‌هایی که نسبت به ابعاد مختلف آن شده است ازسوی امامین انقلاب مورد توجه ویژه قرار گرفته است و در کلمات این دو بزرگوار جایگاهی مهم دارد.

مصاحبه‌ی پیش‌رو برگرفته از سخنان استاد «حسن رحیم‌پورازغدی» است در جمع علمای ممالک اسلامی. ایشان در این جلسه مسئله‌ی فلسطین را از ابعاد مختلف مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهند.

خیبر: آیا دیدگاه و مبنای انقلاب اسلامی در رابطه با مسئله‌ی فلسطین در طول انقلاب تغییر کرده است؟ آیا گفتگو از اهمیت مسئله‌ی فلسطین موضوعی جدید است در گفتمان انقلاب اسلامی؟

جمهوری اسلامی ایران وطن دوم همه‌ی آزادی‌خواهان و انقلابیون جهان است. سرنوشت انقلاب ما از ابتدا با فلسطین گره خورده بود. امام خمینی(ره) در کنار شعار علیه شاه شعار علیه اسرائیل، آمریکا و انگلیس می‌داد. هنوز انقلاب پیروز نشده بود که مردم شعار می‌دادند «امروز ایران فردا فلسطین» در همان روز‌هایی که رژیم صهیونیستی داشت تشکیل می‌شد شهید سید مجتبی نواب صفوی از ایران به قاهره رفت و در آنجا سخنرانی کرد و اعلام کرد از همین جا جهاد را شروع کنیم بعدها یاسر عرفات گفت من در آن سخنرانی تصمیم به مبارزه گرفتم نواب در آن سخنرانی از من پرسید اهل کجا هستی؟ گفتم فلسطین گفت اینجا(قاهره) چه می‌کنی؟ گفتم مهندسی می‌خوانم شهید نواب گفت «فلسطین الان مهندس نمی‌خواهد مجاهد می‌خواهد.»

پس از همان ابتدا «مسئله فلسطین» یکی از اصول و مبانی مهم انقلاب اسلامی بوده است.

خیبر: به نظر شما جمهوری اسلامی ایران در رابطه با مسئله‌ی فلسطین دایه مهربان‌تر از مادرنشده است؟

از همان ابتدا افرادی هستند که می‌گویند «چرا ما فلسطینی‌تر از فلسطینی‌ها باشیم؟» وقتی خود فلسطینی‌ها سازش کردند و تسلیم شدند چرا ما دائما بگوییم «مرگ بر اسرائیل»، امام خمینی و امام خامنه‌ای هر دو بزرگوار اعلام کردند «فلسطین مسئله‌ی فلسطینی نیست فلسطین مسئله‌ی اسلامی است»[i] از سوی دیگر افرادی گفتند فلسطین مسئله‌ای عربی است ما ایرانی هستیم و این موضوع به ما هیچ ارتباطی ندارد امام در پاسخ این‌ها نیز فرمودند: «فلسطین مسئله‌ای اسلامی است نه عربی»


افرادی در جمهوری اسلامی شعار دادند «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» اما انقلاب اسلامی از ابتدا شعارش این بود که سرنوشت ایران، لبنان، غزه و تمام امت اسلامی یک جا باید اصلاح شود، همان طور که ایران منهای اسلام شرک و انحراف است عرب منهای اسلام هم شرک است کسانی که در کشورهای دیگر بجای الامة الاسلامیة دائما الامةالعربیة می‌گویند و یا سخن از پان‌فارسیسم یا پان‌عربیسم می‌گویند همه‌ی اینها به یک اندازه منحرف از اسلام هستند.


خیبر: اگر تمام مردم فلسطین در یک زمانی صلح کامل را بپزیرند و تسلیم شوند در این حالت موضع انقلاب اسلامی چگونه خواهد بود؟

امام خمینی(ره) فرمودند اگر یک روز تمام مردم فلسطین قدس را به صهیونیسم‌ها بپردازند که البته چنین روزی نخواهد آمد ما بازهم به مبارزه علیه صهیونیسم ادامه خواهیم داد.

امام خمینی(ره) از ابتدا گفت که به گروه‌های چپ و کمونیستی فلسطینی اعتنا نکنید البته با آن‌ها دشمنی نکنید ولی آزادی قدس به دست آن‌ها اتفاق نخواهد افتاد همچنین گروه‌های قومی عربی در فلسطین قابل اتکا نیستند فقط باید یک نهضت اسلامی با شعار الله‌اکبر صورت بگیرد و فقط با شعار توحید و به نام خداست که می‌شود فلسطین را آزاد کرد ما باید کمک کنیم یک جریان اسلامی در فلسطین بوجود بیایید با مبنای توحید ناب، امام معتقد بود پیروزی بدون نام اسلام شکست است  و با نام اسلام حرکت کردن حتی اگر به شکست موقتی بیانجامد پیروزی است.

خیبر: به نظر شما اگر فلسطین با رژیم اسرائیل به توافق برسد که دو دولت در این سرزمین حکومت کند؟ مسئله‌ی فلسطین حل می‌شود؟

امام خمینی(ره) معتقد بود تمام کسانی که می‌گویند هم فلسطین هم اسرائیل این خیانت است هیچ حکومتی حتی در یک کیلومتر مربع هم نباید به نام اسرائیل باقی بماند شعار انقلاب اسلامی این است که فلسطین برای فلسطینی‌ها است و مسیحیان و یهودیان فلسطینی در کنار مسلمین حق دارند به اماکن مقدس خود بروند اما ملیون‌ها اشغالگری که به این سرزمین هجوم آورده‌اند باید از اینجا بروند. سرنوشت فلسطین را باید ملت و مردم خود فلسطین مشخص کنند.

امام در زمان شاه اعلام کرد دولت ایران و دولت‌های عربی بجز معدود کشورهایی به ملت فلسطین خیانت کردند به همین جهت بر همه‌ی مسلمین واجب است که قیام کنند و حکومت‌های فاسد خود را که دستنشانده‌ی آمریکا و انگلیس هستند و متحد با اسرائیل هستند را از بین ببرند و حکمت‌های مردمی و اسلامی بنا کنند.

[i] بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در افتتاحیه‌ی همایش غزه‌ ۸۸/۱۲/۲

 

تهیه و تنظیم: مجید رحیمی

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=14423

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *