چشمانی به دنبال سرزمین معراج - خیبر

سلسله نشست‌های مطالعات و بررسی‌های راهبردی 4:

چشمانی به دنبال سرزمین معراج

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۶:۱۹
ریوران/فلسطین/اسرائیل/یهود/عربستان

آمریکا به‌عنوان پشتیبان اصلی اسرائیل در جهان تمام تلاش خود را می‌کند تا اسرائیل را به رسمیت جهانی برساند و اقدامات اخیر رئیس جمهور آمریکا به‌وضوح این مسئله را افشا می‌کند. عربستان حامی مالی اسرائیل، دریای سرخ و جزیره تیران را از مصر گرفته و درحال شهرک سازی برای آوارگان و مردمان فلسطینی است، عربستان با این کار به دنبال خالی کردن فلسطین برای یهودیان است.

به گزارش سرویس تاریخ پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، دکتر حسین رویوران در نشستی که موسسه بعثت در مسجد حضرت زینب پردیسان قم برگزار کرد، به سخنرانی پیرامون انتفاضه و قدس پرداخت. متن زیر بخش دوم از این سخنرانی است که خدمت مخاطبین محترم تقدیم می‌گردد. (برای مشاهده بخش اول کلیک کنید.)

من گاهی با برادران اهل سنت بحث می‌کنم، عمر عهد داد و ما از آن دفاع می‌کنیم ولی شما این کار را انجام نمی‌دهید. پس از بسته شدن عهد حتی یک یهودی در سرزمین قدس نبود و در آینده هم کسی از یهودیان نیاید. در چهارچوب روایت آخرالزمان، اینها  باید برگردند به سرزمین مقدس و مسیح که در عبری به او می‌گویند ماشیح، ظهور می‌کند و سپس دنیا را می‌گیرد.

آنچه در فسطین اتفاق افتاده است، جنبش صهیونیستی به روی کار آمده است و اینها را برگردانده است. یک سری یهودیان مثل ارتدوکس ها و ناتوری کارتا هستند که معتقدند این شرک است. خداوند گفته است که من انجام می‌دهم و نباید انسان انجام دهد و بنابراین این افراد شدیدا ضد صهیونیست هستند و معتقدند که صهیونیسم یک نوع شرک است.

اگر یهودیان به سرزمین موعود با اراده الهی برگردند و ماشیح ظهور می‌کند، این روایت یهودی را مسیحیان اعتقاد دارند. زمانی که بنی اسراییل به سرزمین فلسطین برگشتند و در اورشلیم (قدس) حاکم شدند و در آنجا معبد (هیکل) سلیمان را  برپا کردند مسیح ظهور می‌کند.

بخش زیادی از مسیحیان به آن اعتقاد ندارند. و شدت و ضعف وجود دارد، مثل کاتولیک‌ها می‌گویند که پاپ مقام نبوت دارد و چون پیغمبر دارند، زیاد به دنبال ظهور نیستند. اما جریانات منشعب از مسحیت یعنی پروتستان اعتقاد شدیدی به ظهور دارند و علاقه شدیدی هم دارند. از جمله کلیسایی که در انگلستان هست به نام کلیسای انگلیکان، این کلیسا به مانند حوزه علمیه در قم عمل می‌کند و در شهری در جنوب انگلیس به نام کانتربری وجود دارد، در این کلیسا تقربیا صدو خورده‌ای جمعیت دارد که در آمریکا حدود شصت میلیون هستند و در انگلیس حدود چهل میلیون مستقرند. این جریان به شدت به بحث ظهور علاقه‌مند است، چرا انگلستان وعده بالفور داد و کمک کرد تا فلسطین را دو دستی به اینها بدهد، چون به شدت معتقد به ظهور مسیح است و کلید ظهور را در دست بنی اسراییل می‌دانند.

 

ریوران/فلسطین/اسرائیل/یهود/عربستان

 

  • گامی‌ برای رسیدن به رسمیت جهانی

در سالگرد بالفور از خانم ترزرامی نخست وزیر انگلستان پرسیدند که شما یک جامعه را آواره کردید و باید از جامعه فلسطین عذرخواهی کنید، در جواب گفت: انگلستان برای تحقق یک وعده دینی چرا باید از کسی عذرخواهی می‌کند؟ وعده دینی!

انگلستان برای مسلط شدن اسرائیل بر فلسطین کمک می‌کند. ترامپ آمد و گفت که قدس برای اینها است، در ۱۹۹۳ قراردادی به اسلو بین فلسطین و اسرائیل بسته شد و چند موضوع مورد توافق نبود و قرار بود که بعدها درباره‌اش گفتگو کنند، شهرک‌ها در کرانه باختری، بازگشت آوارگان، مرز هم شامل مباحثی بود که حل نشد.

چرا ترامپ از این قرارداد عبور کرد و دستور داد تا سفارت را از تل آویو به سوی بیت‌المقدس ببرند؟ دستور ترامپ یک فرآیند است، متاسفانه کسانی که  ترامپ را به قدرت رساندند، نئوانجلیکان‌ها هستند. این‌ها چیزی در حدود هزار رادیو و ۱۲۰ تلویزیون دارند و بر روی ماهواره‌ها درباره ظهور صحبت می‌کنند و به شدت روی این مقوله کار می‌کنند.

بنابراین مقوله‌ مذکور بستر مذهبی هم دارد، هرچه گفتگو کردند، توقف شده بود، ترامپ که حامی جریان مسیحی حامی اسرائیل است، می‌خواهد این مقوله را حل کند و جامعه اسلامی را در مقابل یک عمل انجام شده قرار بدهد و بعد هم کل منطقه را علیه ایران متحد کند. دومین کار ترامپ به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان یک دولت یهودی است.

یکی از اقداماتی که آمریکا در دوسه روز گذشته انجام داد، پولی که به سازمان ملل می‌دهد، ۶۰-۷۰ سالی است که کمک می‌کند و یکی از کارها این است که کمک نکند تا بمیرند یا به جای دیگری بروند تا برنگردند. نزدیک به ۷ میلیون نفر جمعیت فلسطینی خاجر از فلسطین داریم و در داخل فلسطین هم ۶ میلیون نفر حضور دارند و جمعا ۱۳ میلیون نفر هستند.

اردن، سوریه، لبنان و … این آوارگان حضور دارند که حضرت زینب در کنار یکی از اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی است، صبرا، شتیلا و … اردوگاه‌‎هایی هست که فلسطینی‌ها حضور دارند و قطع کمک به اینها دیگر نه حق بازگشت دارند و نه اینکه می‌توانند خودشان را تامین کنند.

سومین قولی که ترامپ به اسرائیلی‌ها داده است، این است که شهرک‌هایی که در کرانه باختری که طبق قانون بین‌الملل منطقه اشغالی است، من به رسمیت می‌شناسم و در این صورت عملا از فلسطینی که ۲۰ درصد مانده است، دیگر جایی نمی‌ماند که برای فلسطینیان بتوانند حکومتی تشکیل بدهند.

به همین دلیل حزب لیکود به سرعت یک لایحه به کنست اسرائیل داده است که بیایند و شهرک‌ها را به اسرائیل ملحق کنند و قول هم گرفتند که اسرائیل آنها را به رسمیت بشناسد، اگر بگوییم اسرائیل یک کشور برای یهودیان است، همین الان در سرزمین‌های اشغالی یک میلیون و چهارصد هزار نفر حضور دارند و در نظر دارند تا  آنها را آواره کنند که غیر از کرانه باختری و نوار غزه است. در اینجا عربستان سعودی نقش پیدا می‌کند.

 

ریوران/فلسطین/اسرائیل/یهود/عربستان

 

  • عربستان یاری دهنده یهود برای رسمیت بخشی به اسرائیل

به نظر شما چرا عربستان جزیره تیران و دریای سرخ را از مصر گرفت؟ زیرا پروژه مشترکی بین مصر و عربستان وجود دارد و سهم مصر آن بود و سهم عربستان ساخت‌وساز شهرکی است تا در این پروژه در جزیره نیوم انجام می‌شود. عربستان نیروهای کار مورد نیاز خود را از آوارگان فلسطینیان تامین ‌کنند.

اتفاقی که در گذشته رخ داد و به عنوان جنایت شناخته شد، الان آنقدر ظریف عمل می‌کنند که دنبال آواره‌سازی میلیون‌ها نفر هستند تا به صورت مدرن و بی سروصدا آنها را آواره کنند. کتابی که اخیرا منتشر شد به نام آتش و خشم که در ارتباط با ترامپ است، بخشی به این مسئله می‌پردازد.

می‌گوید داماد آقای ترامپ یک یهودی به نام کوشنر است و تابعیت اسرائیل دارد و در اسرائیل خدمت نظام وظیفه انجام داده است و الان هم مشاور ویژه رییس جمهور می‌باشد و به عربستان سفر می‌کند. ملک سلمان پادشاه عربستان بوده ولیعهد میگرن است، ولیعهد بعدی محمد بن نایف بود و هیچ‌کاره بود.

در این سفر صحبت می‌کند که ما شما را بر سرکار می‌آوریم، به شرط اینکه اسرائیل را به رسمیت بشناسی و این کارها را هم برای اسرائیل انجام بدهید، او هم پذیرفت. اینکه محمد بن سلمان یکباره ولیعهد شد، در کتاب آتش و خشم به این مسئله اشاره می‌کند که ما این را آوردیم برای انجام ماموریت و نشان می‌دهد که دشمن در حال کار است.

 

ریوران/فلسطین/اسرائیل/یهود/عربستان

 

  • سرزمین معراج نباید جای یهودیان باشد

این سرزمین معراج و قبله نخستین است، در معرض تهدید است و وعده خدایی هست که ما اگر در جهت آزاد سازی‌اش حرکت کنیم، خداوند پیروزی را تضمین کرده است، باید برای این مسئله باور به وجود بیاید. زمانی که ترامپ اعلام کرد قدس را به‌عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد، بسیاری از مسلمانان از اندونزی تا مغرب تظاهرات کردند و این تظاهرات الان شاید مقداری افت کرده است.

آنها هم شرط بندی کرده‌‌اند که مقداری جامعه آرام شود تا گام بعدی را ترامپ بردارد و متاسفانه من اینجا می‌گویم که ما کمترین جامعه اسلامی بودیم که واکنش نشان داد. تا می‌گویی فلسطین، می‌گویند که اینها ناصبی نیستند؟ در سفری که به عمان داشتیم، می‌دانید که عمان ۷۰ درصدش اباضی هستند، بازمانده‌های خوارج همین‌ها هستند، یک سری در تونس و در جزیره‌ای به نام جره قرار دارند.

من از مراجع سوال کردم که ذبیحه آنها را می‌توان خورد؟ گفتند که دیگر ناصبی وجود ندارد و اباضی‌ها هیچ جسارتی به حضرت علی نمی‌کنند. زمانی که به عمان رفتم، به شدت به امامت اعتقاد دارند، شهری به نام سلاله امامی داشت و هیچ اباضی نیست مگر اینکه با این فرد بیعت کرده باشد.

تصورات غلطی که برخی درست کردند، فقط برای زمین زدن سیاست‌های جمهوری اسلامی در منطقه است. تقابلی است میان شر مطلق،  این جمله را از امام موسی صدر عاریه گرفتم، موجودی که همه‌اش شر است و افرادی که از اسراء دفاع می‌کنند، و اگر کاری نکنیم، قطعا باید در روز قیامت پاسخ دهیم. دفاع از مقدسات قطعی و این همه آیه‌های قران است. سرزمین هزاران پیامبر است، ابراهیم خلیل در شهر الخلیل است، یعقوب، اسحاق در آنجا هستند و بسیاری از داستان‌های قرآن در آن سرزمین قرار دارد.

متاسفانه مردم ما اطلاع دقیقی ندارند و پیوندی که باید اتفاق بیفتد تا در صحنه‌های دفاع از قدس پیش قدم باشند، نیستند، من استدعا می‌کنم از دوستان که قم مرکز علم است و حوزه بیشترین نقش را می‌تواند ایفا کند ، بحث سیاسی به نظام ما بر می‌گردد و اگر کاری نکنید عندالله مسئول هستید. دفاع از نظام و دفاع از اسلام یکی است. شایسته ما این است که در بحث فلسطین و قدس پیشقدم باشیم و جزء عبدا لنا باشیم.

سوال حضار: مسئولیت ما طلبه‌ها در مقطع قبل از انقلاب معلوم بود که امام موسی صدر افرادی را جمع می‌کردند و آن مطالب در اختیار طلاب قرار می‌گرفت. اما در حال حاضر باید چه کرد؟ امام در کتاب خودش فتوا داد که زکات فطره وجوبا به فلسطینیان بدهیم، الان من طلبه نوعی چه می‌دانیم و بی تفاوت هستیم.

رویوران: قصوری وجود دارد که گردن بنده هم هست، مثلی عرب‌ها دارند که راه صد فرسخی را با یک گام باید شروع کرد و این یک گام است و تصور من این است که باید ادامه پیدا کند. در دانشگاه تهران یک گرایش فلسطین برای دانشگاه جهان داریم و در اینجا جنبه دینی بیشتری پیدا کرد. در این قسمت همه ما مکلف هستیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=2591

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *