کتاب اعترافات یک جنایتکار اقتصادی - خیبر

کتاب اعترافات یک جنایتکار اقتصادی

۱۲ آذر ۱۳۹۷ ۱۱:۵۹

جان پركینز می‌نویسد: جنایتكاران اقتصادی حرفه‌ای‌هایی با حقوق بالا هستند كه از كشورهای اطراف و اكناف جهان هزارها میلیارد دلار كلاهبرداری می‌كنند. ابزار كار آنان گزارش‌های مالی متقلبانه، دستكاری در نتایج انتخابات، متوسل شدن به ارتشا و ارضای غرایز افراد، خشونت و تهدید، و ارتكاب به قتل است.

به گزارش پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، کتاب «اعترافات یک جنایتکار اقتصادی» نوشته جان پرکینز به عنوان اولین جلد مجموعه «پشت پرده مخملین» در ایران ترجمه و منتشر شده است. نشر اختران این کتاب را در ۴۲۰ صفحه منتشر کرده‌ و مهرداد شهابی و میرمحمود نبوی مترجمین این کتاب هستند.

 

اطلاعات نویسنده:

جان پرکینز (به انگلیسی: John Perkins) نویسنده آمریکایی است. شهرت او بیشتر به خاطر کتاب اعترافات یک جنایتکار اقتصادی است که در سال ۲۰۰۴ منتشر کرد.

او سال ۱۹۴۵ در شهر هانور در نیو همپشیر در ایالات متحده آمریکا به دنیا آمد. حرفه او در آغاز به طوری که در کتابش تحت عنوان اعترافات یک جنایتکار اقتصادی می‌گوید، کار در عرصه امور مالی و اقتصادی برای سازمان‌هایی نظیر سازمان امنیت ملی و شرکت‌های چند ملیتی بوده‌است. او پس از حادثه ۱۱ سپتامبر تصمیم می‌گیرد به کار نویسندگی روی بیاورد و به عنوان فردی که از درون نظام بر خاسته، ترفندهای ایالات متحده آمریکا و شرکت‌های چند ملیتی را برای تسلط بر جهان افشا کند. او سال‌ها پیش از حادثه ۱۱ سپتامبر می‌خواست کتاب اعترافات یک جنایتکار اقتصادی را بنویسد ولی همواره او را تطمیع می‌کردند و با تهدید و رشوه مانع افشاگری‌های او می‌شدند؛ ولی سرانجام او با نوشتن اعترافات یک جنایتکار اقتصادی به جهان ادبیات و فعالیت‌های اجتماعی و طبیعت دوستانه روی می‌آورد. در مورد نوشتن کتاب اعترافات یک جنایتکار اقتصادی دخترش به او می‌گوید: «نگران نباش پاپا، اکر اتفاقی برای تو روی داد، من ادامه می‌دهم، بخاطر بچه‌هایم که باید در امنیت در این کشور زندگی کنند». نظریه جان پرکینز حادثه ۱۱ سپتامبر را با تمام جنایاتی که ایالات متحده آمریکا با تکیه به افرادی مثل خود او در جهان مرتکب شده‌است، مرتبط می‌داند. او در یک خانواده قدیمی پروتستان کلوینیست یا اخلاق چنین آئینی پرورش یافته‌است.

جان پركینز می‌نویسد: جنایتكاران اقتصادی حرفه‌ای‌هایی با حقوق بالا هستند كه از كشورهای اطراف و اكناف جهان هزارها میلیارد دلار كلاهبرداری می‌كنند. ابزار كار آنان گزارش‌های مالی متقلبانه، دستكاری در نتایج انتخابات، متوسل شدن به ارتشا و ارضای غرایز افراد، خشونت و تهدید، و ارتكاب به قتل است.

 

نگاهی به کتاب

این کتاب شرح زندگی کسی است که به اتفاق به جای اینکه در نهادهای امنیتی آمریکا مشغول به کار شود در یک شرکت پیمانکاری مهندسی معروف شروع به کار کرد. این شرکت پروژه‌های زیربنایی در کشورهای مختلف از جمله کشورهای در حال توسعه اجرا می‌کرد. آن چیزی که فعالیت این شرکت را غیرمتعارف می‌ساخت این بود که منابع اجرای این پروژه‌های زیربنایی از محل وام‌ها و کمک‌هایی تامین می‌شد. نویسنده کتاب در این شرکت مسؤولیت داشته تا طرح توجیهی این پروژه‌ها را تهیه کند و اعداد و ارقام را طوری دستکاری کند که انجام آنها قطعا توجیه داشته باشد و به این ترتیب این پروژه نصیب شرکت شود. به همین دلیل فعالیت این شرکت همسو با فعالیت وزارت خارجه آمریکا بوده است.

 در واقع کتاب می‌خواهد به خواننده این پیام را منتقل کند که بخش خصوصی آمریکا با وزارت خارجه آن در تعامل هستند و به شکلی هماهنگ عمل می‌کنند. اگر وزارت خارجه آمریکا روابط حسنه‌ای با یک کشور برقرار می‌کند و به عنوان امتیاز وام‌هایی را در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌دهد همزمان پیمانکاران آمریکایی در بخش خصوصی را گسیل می‌دارد تا این وام‌ها را در جهت پروژه‌های‌شان هزینه کنند. به عبارت دیگر پول مذکور مجددا به جیب شرکت‌های آمریکایی برگردد.

ادعای دومی که وی بر ادعای اول اضافه می‌کند این است که کشورها در ابتدا از دریافت این وام‌ها خوشحال هستند، اما بعد از مدتی بهره این وام‌ها بر دوش آنها باقی می‌ماند. شایان ذکر است که نویسنده بی‌فایده بودن این پروژه‌ها را مفروض می‌گیرد و منافع احتمالی ناشی از اجرای این پروژه‌ها را خیلی برجسته نمی‌کند و صرفا منافع شرکت‌های آمریکایی را برجسته می‌سازد.

کتابی که به عمق فساد لیبرالیسم تاخته و به ساده ترین شکل ممکن جنایات اقتصادی ایالات متحده علیه کشورهای درحال توسعه را افشا می‌کند طوری که حتی کسانی که چندان هم به علم اقتصاد مسلط نیستند هم می‌توانند کتاب را درک کنند. آمار و ارقامی که در کتاب داده می‌شود بسیار وحشتناک تر از تصور بیشتر مردم است.

پرکینز در این کتاب خود را یک جنایتکار اقتصادی می‌نامد. کاری که از وی خواسته‌اند بسیار ساده است. باید به کشورهای جهان سومی که خواهان پیشرفت و رشد اقتصادی هستند برود، پیش بینی‌های اقتصادی لازم برای پیشرفت آن کشور را انجام دهد، سپس پیش بینی‌ها را دستکاری کرده و بسیار بیشتر از مقدار واقعی اعلام کند، کشور مذبور را مجبور به گرفتن وام‌های کلان با بهره‌های سنگین از ایالات متحده کند و بازگردد. بعد از آن شرکت‌های چند ملیتی می‌دانند چطور تا آخرین قطره از این گاو شیرده را بدوشند و سپس با حجم عظیمی از نارضایتی عمومی که ایجاد کرده اند از آن کشور خارج شوند و پشت سرشان یک کشور ورشکسته باقی بگذارند. برای نمونه اتفاقی که برای کشور اکوادور افتاد. در این کتاب از کشور اندونزی، عربستان، شاهنشاه ایران، پاناما، کلمبیا، عراق، ونزوئلا، اکوادور نیز سخن به میان آمده است.

 

سعید ابوالقاضی

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=15812

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *