کودتا در سودان / دولت عمرالبشیر به خط پایان رسید - خیبر

کودتا در سودان / دولت عمرالبشیر به خط پایان رسید

۲۳ فروردین ۱۳۹۸ ۰۹:۳۱

در واقع آنچه باعث انفجار خشم مردم سودان شد، نابسامانی شرایط معیشتی، گرانی، افزایش قیمت نان و کالاهای اساسی است و در عین حال نمی‌توان سوء مدیریت، فساد، سیاست‌ها و ائتلاف‌های خارجی سودان به رهبری «عمر البشیر»، وزرای ارشد و معاونان وی را نادیده گرفت.

به گزارش پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر به نقل از  الوقت، در حالی که مردم سودان از ماه دسامبر سال گذشته میلادی تظاهرات های ضد دولتی را علیه عمر البشیر رئیس جمهوری این کشور آغاز کرده اند، حال منابع آگاه اعلام کرده‌اند که ارتش سودان عمر البشیر را از همه مناصب خود برکنار و کابینه این کشور را نیز منحل اعلام کرده است.

از سوی دیگر برخی منابع دیگر گفته‌اند که عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان زیر فشار ارتش از سمت خود استعفا داد. این خبر را منابعی از درون دولت سودان و نیز یکی از وزرای کابینه البشیر روز پنج‌شنبه ۲۲ فروردین تأیید کردند. این منابع به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که هم اکنون مشورت‌هایی برای تشکیل «شورای انتقالی» در جریان است.

عادل محجوب حسین، وزیر اقتصاد سودان با اعلام این خبر به شبکه تلویزیونی الحدث دوبی گفت: «مشورت‌هایی در جریان است تا با تشکیل یک شورای نظامی تکلیف قدرت پس از استعفای بشیر معلوم شود.»

رسانه‌های محلی سودان نیز به نقل از مقام‌های سازمان اطلاعات و امنیت این کشور گزارش داده‌اند که تمامی زندانیان سیاسی در سراسر کشور آزاد شده‌اند.

گفته شده سربازان ارتش سودان به محل ریاست‌جمهوری در پایتخت، خارطوم یورش برده‌اند. رویترز به نقل از منابع موثق می‌نویسد که در زمان حمله سربازان، عمر البشیر «تحت حفاظت شدید» نیروهای امنیتی قرار داشته است.

رادیو و تلویزیون سودان نیز امروز بدون توضیح بیشتر، اعلام کرد «نیروهای مسلح به زودی بیانیه مهمی صادر خواهند کرد». به دنبال اعلام این خبر، شمار زیادی از مردم در برابر مقر ریاست جمهوری تجمع کرده‌ و منتظر اعلام این بیانیه هستند.

گزارش‌ها و اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی است نظامیان سودان در نقاط کلیدی خارطوم، پایتخت، مستقر و وارد ساختمان رادیو و تلویزیون شده‌اند و کاخ ریاست جمهوری را به محاصره در آورده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش رسیده از خارطوم هزاران نفری که به خیابان‌های پایتخت سرازیر شده‌اند شعار سر می‌دهند: «سقوط کرد، ما پیروز شدیم.»

اعتراضات سودان از کجا شروع شد؟

سرآغاز اعتراضات سودان از اوایل دی ماه سال گذشته و زمانی بود که دانش آموزان و کارگران راه آهن در شهر «عطبره » برای خوردن صبحانه به غذاخوری‌ها رفتند اما متوجه شدند نان کمیاب و گران شده است و به همین دلیل شروع به بستن خیابان های منتهی به ساختمان تلویزیون کردند. این اقدام به شکل گیری اعتراضات در دیگر خیابان‌ها و گسترش دامنه آن به دیگر شهرها و طی بیش از سه ماه گذشته شد.

در واقع آنچه باعث انفجار خشم مردم سودان شد، نابسامانی شرایط معیشتی، گرانی، افزایش قیمت نان و کالاهای اساسی است و در عین حال نمی‌توان سوء مدیریت، فساد، سیاست‌ها و ائتلاف‌های خارجی سودان به رهبری «عمر البشیر»، وزرای ارشد و معاونان وی را نادیده گرفت.

در واقع سودان از مدت ها پیش با بحران اقتصادی مواجه است و شواهد و قرائن حاکی از آن است که این بحران در آینده نزدیک قابل حل شدن نیست.

براین اساس عامل اقتصادی بدون تردید نقش اساسی را در شکل‌گیری اولیه اعتراضات و افزایش نارضایتی‌ها ایفا کرد.

 از سوی دیگر سیاست خارجی حکومت عمرالبشیر بویژه طی چند سال گذشته به شدت نامتوازن و بی‌ثبات بوده است.

عمر حسن احمد البشیر رئیس جمهور کنونی سودان و رئیس حزب کنگره  در سال ۱۹۸۹ در زمانی که یک سرهنگ ارتش سودان بود رهبری کودتای بدون خونریزی را برعهده گرفت، اما در این مدت سیاست خارجی سودان بسیار بی ثبات و پرفراز و نشیب بوده است.

البشیر مدت‌ها به دلیل کمک و پناه دادن به تروریست‌ها مورد انتقاد قرار داشت و اسامه بن لادن به مدت پنج سال در سودان زندگی و کار می‌کرد و تنها در می۱۹۹۶ بود که از این کشور اخراج شد.

از سوی دیگر دیوان بین‌المللی کیفری مستقر در لاهه در ۴ فوریه سال ۲۰۰۹ میلادی و در اقدامی بی‌سابقه حکم بازداشت عمر البشیر را به اتهام ارتکاب «جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت» در جریان جنگ دارفور، صادر کرد.

همچنین در اوایل سپتامبر۲۰۱۴، دولت سودان طی تصمیمی عجیب و بدون مقدمه، تعطیلی مراکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سودان را اعلام کرد و یکسال بعد همزمان با آغاز حملات هوایی سعودی علیه یمن ، موسوم به عملیات «طوفان قاطعیت» در ۲۵ مارس(۶ فروردین ۱۳۹۴) ، سودان از اولین کشورهایی بود که به ائتلاف عربستان پیوست.

در واقع عمرالبشیر سعی کرد با دادن امتیازاتی برای خود در منطقه حامی بیابد و از طریق همراهی با عربستان از مزایای این همراهی برخوردار باشد.

البشیر بسیار امیدوار بود تا پس از سرسپردگی به رهبران ریاض در جریان جنگ علیه یمن بواسطه نزدیکی به عربستان و آمریکا، هم محاصره اقتصادی و سیاسی تحمیلی آمریکا پایان یابد و هم میلیاردها دلار به صورت کمک بلاعوض، کمک مالی و یا وام و سرمایه‌گذاری به سودان جهت نجات این کشور از بحران اقتصادی ارائه شود اما این پیش‌بینی‌های البشیر درست از آب درنیامد و کمک‌های مالی که سودان در مجموع از عربستان، امارات و قطر دریافت کرد در مقایسه با کمک ۵۰ میلیارد دلاری اعراب خلیج فارس به مصر بسیار ناچیز بود و در عمل دردی از دردهای سودان را دوا نکرد.

همچنین البشیر انتظار داشت به محض نزدیکی به محور ریاض-واشنگتن در جنگ علیه یمن، دیوان کیفری بین‌المللی نیز دیگر او را تحت تعقیب قرار نخواهد داد، اما این هدف نیز به بن بست خورد و عمر البشیر همچنان تحت تعقیب بین‌المللی دیوان کیفری قرار دارد.

به عبارت دیگر با وجود آن که سودان تلاش بسیاری برای نزدیکی و همراهی با ریاض کرد، اما نه تنها این نزدیکی نتیجه‌ای برای او در بر نداشت، بلکه در حال حاضر نیز که در داخل به بن بست برخورد کرده، هیچکدام از متحدان عربی سودان از جمله امارات و عربستان برای حمایت از او وارد عمل نشده‌اند.

لذا سیاست خارجی حکومت عمرالبشیر طی چند سال گذشته نه دوایی برای اقتصاد بیمار سودان شد و نه متحدی قابل اطمینان را برای عمرالبشیر دست و پا کرد و در این شرایط است که البشیر در داخل تحت فشار برای تغییر حکومت قرار گرفت، اما در خارج نیز صدای یاری نشنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=20488

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *