گزارشی از کتاب «دانشنامه صهیونیسم و اسرائیل» - خیبر

گزارشی از کتاب «دانشنامه صهیونیسم و اسرائیل»

۳۱ شهریور ۱۳۹۷ ۰۷:۰۸

«دانشنامه صهیونیسم و اسرائیل» به عنوان یک مرجع و اثر علمی و تحقیقی می‌تواند نیاز علمی محققان پژوهشگران و علاقه‌مندان در این حوزه را برطرف کرده و اطلاعات را به راحتی در اختیار آنان قرار دهد.

به گزارش سرویس فرهنگی پایگاه صهیون پژوهی خیبر، زمانی که جنبش صهیونیسم در اواخر قرن نوزدهم میلادی پاگرفت، در ۱۸۹۷م اولین کنگره خود به رهبری تئودور هرتزل را برگزار کرد. او و دوستانش اگر چه به ظاهر با هدف تشکیل دولت مستقل یهود گرد هم جمع شدند، ولی در باطن به دنبال حکمرانی بر تمام جهان بودند.

دقیقاً بعد از این اجلاس، تفکر و جریان صهیونیسم که پیشتازان آن یهودیان بودند روز به روز در کشورهای بزرگ استعماری مثل انگلیس، فرانسه و آلمان  و حتی آمریکا بیشتر نفوذ کردند. آن‌ها در جوامع مختلف نفوذ و دست به اصلاحات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و … می‌زدند. ساختارها را به شکلی تغییر می‌دادند که از جهت اقتصادی وابسته، از جهت فرهنگی و اجتماعی منحرف و مبتذل و از جهت سیاسی اهداف آنان را تامین کند. در نهایت تلاش آن‌ها به ثمر رسید و در ۱۹۴۸م فرزند نامشروعش، رژیم صهیونیستی اسرائیل از این دامن متولد شد که جز بدبختی و نکبت برای جوامع اسلامی چیزی دیگری به ارمغان نیاورد.

بعد از تشکیل این رژیم، مردم فلسطین نه تنها به زور از کشور خود بیرون رانده شدند، بلکه بسیاری از آنان به بدترین شکل ممکن قتل عام شدند. کشورهای همسایه مثل لبنان، سوریه و اردن نیز مورد تجاوز قرار گرفتند. به دنبال آن افراد زیادی در سراسر دنیا به دلیل مخالفت با این رژیم و جنبش صهیونیسم مورد تعرض و آزار و اذیت قرار گرفتند.

اگر خوب دقت شود از زمان حضور رژیم صهیونیستی در منطقه منطقه جنوب غرب آسیا یا به عبارتی دولت‌های مسلمان، دیگر روی آرامش و امنیت را ندیدند و هر بار به شکلی خون مسلمین در منطقه ریخته می‌شود. لذا در حال حاضر بزرگترین دشمن مسلمین همانطور که خدای متعال در قرآن فرمود۱ یهودیان صهیونیسم هستند. بنابراین از آنجایی که مقابله و مبارزه با دشمن واجب است، با مشخص شدن آن باید او را خوب بشناسیم. پس از باب مقدمه واجب لازم است که مسلمین و جامعه مسلمین صهیونیسم را به خوبی بشناسند.

دقیقاً با همین استدلال و دیدگاه استاد مجید صفاتاج تمام اطلاعات مربوط به این جریان را در شش جلد و با عنوان «دانشنامه صهیونیسم و اسرائیل» جمع آوری نمودند.

استاد صفاتاج ضمن استدلال بیان شده در تهیه چنین دایرةالمعارفی، اهداف دیگری را در ضمن مقدمه‌ای در ابتدای جلد اول این مجموعه بیان می‌کند که عبارتند از: ۱- شناساندن صهیونیسم در ابعاد مختلف نظامی، سیاسی، فرهنگی، هنری و میزان نفوذ آن در جوامع و نهادهای مختلف ۲- تهیه یک منبع و مرجع اطلاع رسانی و تاریخی برای اینکه پشتوانه‌ای باشد برای تدبیر و برنامه ریزی مسئولان ۳- مقابله با تحریف تاریخ، نشر اباطیل ونیز توهمات و ادعای صهیونیسم که توسط رسانه‌ها و موسسات وابسته منتشر می‌شود.

این دانشنامه به بیش از ۲۰۰۰ موضوع مختلف مثل: شخصیت‌های برجسته و تاثیرگزار این جریان، جنگ‌ها و جنایات، فرقه‌ها و احزاب، عقاید و آداب و رسوم، موسسات و رسانه‌های وابسته، نفوذ در کشورهای مختلف، ساختار حکومتی رژیم اسرائیل و ….می‌پردازد.

لذا «دانشنامه صهیونیسم و اسرائیل» به عنوان یک مرجع و اثر علمی و تحقیقی می‌تواند نیاز علمی محققان پژوهشگران و علاقه‌مندان در این حوزه را برطرف کرده و اطلاعات را به راحتی در اختیار آنان قرار دهد.

پی‌نوشت:

  1. لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَداوَةً لِلَّذينَ آمَنُوا الْيَهُودَ وَ الَّذينَ أَشْرَکُوا.(مائده/۸۲).

 

میلاد پورعسگری

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=12153

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *