گزارشی از کمک‌های ترکیه به فلسطین - خیبر

گزارشی از کمک‌های ترکیه به فلسطین

۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۱۱

ترکیه با وجود اینکه ثروتمندترین کشور جهان نیست تاکنون میلیاردها دلار کمک‌های بشر دوستانه به فلسطین داشته است.

به گزارش سرویس فلسطین پایگاه صهیون پژوهی خیبر، کمک به کشورهای ستم دیده، آسیب دیده، مظلوم، زلزله زده و یا سیل زده همواره در دنیا مطرح بوده و دولت‌ها بخشی از درآمد و هزینه خود را صرف کمک به این کشورها می‌کنند. یکی از کشورهای مظلوم در این بین، کشور غارت شده فلسطین است که بیش از ۷۰ سال با رژیم جعلی صهیونیستی درگیر است. در این میان کشورهای مختلفی به طرق مختلف به این کشور کمک‌های مالی و فکری و معنوی و … می‌کنند که ایران و ترکیه از این کشورها هستند. ایران یکی از کشورهایی است که به فلسطین کمک می‌کند اما جالب است بدانیم که کمک‌های مالی ایران به فلسطین بعد از کشورهایی مثل عربستان، مالزی و ترکیه می‌باشد.

نمونه‌های کمک‌های ترکیه به فلسطین

۱ – ترکیه به ۱۲۹ هزار خانواده فلسطینی در سال ۲۰۱۲ کمک کرده است.[۱] و کمک صد میلیون دلاری سالانه عربستان به فلسطین[۲] نشان دهنده این است که هزینه دیگر کشورها از ایران بیشتر است.

۲ – در گزارشی از عبدالله دوغان در خبرگزاری آناتولی آمده است: دفتر بنیاد همیاری‌های بشری ترکیه در قونیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: کمک‌های بشر دوستانه که توسط خیران این شهر جمع آوری شده بود به خانواده‌های فلسطینیانی که در جریان تظاهرات “بازگشت بزرگ” در نوار غزه شهید شدند، ارسال شد.

در ادامه بیانیه مذکور، همچنین آمده است بحران انسانی در نوار غزه که تحت محاصره اسرائیل است، ادامه دارد. کمک‌های بنیاد همیاری‌های بشری ترکیه به خانواده‌های شهدا و مجروحان فلسطینی در ماه مبارک رمضان نیز ادامه خواهد یافت.[۳]

۳ – در گزارشی که توسط یوسف هاتف و آیزه هیومیره آتلیگان تهیه شده است آژانس همکاری و همکاری ترکیه (TIKA) از سال ۲۰۰۵، زمانی که یک دفتر در فلسطین راه اندازی کرد، ۴۰۰ پروژه در سراسر غزه، اورشلیم و کرانه غربی انجام داده است.

این پروژه‌ها بر تسهیل پروژه‌های توسعه اجتماعی از جمله زیرساخت‌ها، بهداشت، آموزش و بازسازی آثار تاریخی در فلسطین تمرکز دارد.

فلسطین یکی از بزرگترین افراد سودمند TIKA است که ۳۰ درصد از کل کمک‌های خود را به مناطق خاورمیانه و آفریقا دریافت می‌کند.

در شهر بیت لحم شهر کرانه باختری، سیستم انرژی خورشیدی به خانواده‌های فلسطینی تهیه شد.

این پروژه توسط سازمان آزادی فلسطین (PLO) درخواست می‌شود که این پروژه تقریبا ۳۵۰ نفر برق را دریافت می‌کند.

این اجازه می‌دهد که ساکنین بتوانند پمپ آب و مخازن آب را در ابو زایتون کار کنند و حدود ۵۰۰ نفر آب را تامین کنند.

در سال ۲۰۱۵، سوخت به غزه فرستاده می‌شود تا کمبود انرژی ناشی از آسیب‌های ناشی از حملات اسرائیل را از بین ببرد.

یک کارخانه روغن زیتون که توسط TIKA در سال ۲۰۱۶ ساخته شده است، باعث تقویت صلح اقتصادی برای فلسطینی‌ها می‌شود.

این گیاه در آباسان الكبیرا، شهر كوچكی كه در بخش كشاورزی در خان یونس در نوار غزه رشد می‌كند، افتتاح شد. این پروژه توسط شهرداری محلی اجرا خواهد شد و هدف آن بهبود پردازش روغن زیتون در منطقه توسط یک مرکز تولید کنندگان زیتون در نوار غزه جنوبی است.

TIKA همچنین پروژه مسکن جمعی غزه را برای ساخت ۱۰۰۰ خانه پیش ساخته برای انجام نیاز به مسکن در نوار غزه آغاز کرد، که تقریبا ۱۳ درصد از کل خانه‌ها آسیب دیده بود.

مدارس ترکی

در سال ۲۰۰۸، وزارت آموزش و پرورش ملی در فلسطین و ترکیه در ساخت ۱۰ مدارس در فلسطین توافق کردند.

در سال ۲۰۱۴، TIKA یک چهارچوب کلاس چهارم الخلیل (Hebron) ترکیه را تاسیس کرد و تمام تجهیزات را برای مدرسه در منطقه اختصاص داده شده توسط شهرداری الخلیل (هبرون) ارائه داد.

مدرسه که ظرفیت ۵۵۰ دانش آموز دارد، در حال حاضر مدرن ترین شهر است.

در سال ۲۰۰۹، دانشکده ترکیه Tulkarim Rasim Kemal با ظرفیت ۱۶۰ دانش آموز ساخته شد و دانشکده ترکیه سینین حدود ۶۵۰ دانش آموز را در اختیار داشت.

به همین ترتیب، مدارس دخترانه در ترکیه در سال ۲۰۱۲ و مدارس دخترانه Nablus Nuri Pakdil یک سال بعد افتتاح شد – هر دو می‌توانند تقریبا ۵۰۰ دانش آموز را خدمت کنند.

مدرسه دختران رشادیه که ابتدا در سال ۱۹۱۱ توسط سلطان مهد رشاد عثمانی ساخته شد نیز بازسازی شد.

بر اساس درخواست، TIKA تجهیزات فنی مورد نیاز برای نصب یک آزمایشگاه کامپیوتری و دوربین امنیتی را در دبیرستان دختران کمپای شامیلی که دارای ۲۱ کلاس درس و ۵۵۷ دانش آموز است، ارائه کرد.

حمایت از سلامت

بیمارستان دوستی ترکیه-فلسطین که در اواخر سال ۲۰۱۵ ساخته شده و قرار است قبل از سال ۲۰۱۸ راه اندازی شود، در غزه قرار گرفته است.

در سال ۲۰۱۲، بیمارستان Turbas ترکیه، که اولین بیمارستان در ۴۰،۰۰۰ شهر با جمعیت از Tubas در غرب پارک است، ساخته شد و تجهیزات آن توسط TIKA عرضه شد.

این خدمات سالانه برای حدود ۴۰،۰۰۰ بیمار مبتلا به افرادی که از شهرهای همسایه می‌آیند ارائه می‌دهد.

این موسسه همچنین به تولید کنندگان اکسیژن به بیمارستان البره هلال احمر فلسطین و بیمارستان الهلی که در سال ۱۹۹۳ افتتاح شد، اهدا کرد. تجهیزات پزشکی نیز به بیمارستان اروپایی غزه ارائه شد.

حفاظت از آرشیو مسجد الاقصی: پروژه‌های TIKA در کشور شامل بازسازی گنبد راک، همچنین به عنوان Qubbat السقرا شناخته می‌شود که در داخل مجتمع مسجد الاقصی و پروژه خوابگاه دانشجویی ۴۰۰ دانشجوی دانشگاه القدس و همچنین راه اندازی مجدد جشن‌های نبی موسی (آرامگاه موسی) که توسط حمله ۱۹۶۷ اسرائیل به بیت المقدس شرقی پایان یافت.

در آرشیو مسجد الاقصی، نزدیک به ۶۰۰ نسخه اصلی، پرونده‌های دادگاه، گواهینامه‌ها و نامه هایی از زمان امپراتوری عثمانی در اورشلیم وجود دارد. اداره بنیاد بیت المقدس مسجد الاقصی برای حفظ این آرشیوها از TIKA درخواست کمک کرد.

در پاسخ، مواد مورد نیاز برای بایگانی تحت پروژه تقویت زیربنایی توسط TIKA ارائه شده است. علاوه بر این، یک ضبط کننده دیجیتال، سیستم‌های امنیتی و سیستم‌های اعلام حریق در ساختمان بایگانی نصب شد.

درخواست دیگری از شهرداری جبل العدل برای روشن شدن جاده‌ها و خیابان‌ها بود. وسایل نورپردازی مورد نیاز اهدا شد و ترافیک وسیله نقلیه و عابر پیاده به عنوان یک نتیجه امن تر شد.

از نظر کمک‌های غذایی و کمک‌های فصل زمستان برای افرادی که در محاصره غزه زندگی می‌کنند، TIKA همچنان تلاش‌های خود را برای اجرای سیاست‌های همکاری توسعه ترکیه ادامه می‌دهد.[۴]

۴ – به گزارش سایت (www.dailysabah.com) در سال‌های اخیر، ترکیه عملیات کمک‌های بشردوستانه خود را در بسیاری از کشورها مانند سوریه، یمن، میانمار، سومالی و بنگلادش افزایش داده است و همچنان به ارائه کمک مالی و بشردوستانه به فلسطین که تحت اشغال اسرائیل است، ادامه می‌دهد.

ترکیه کمک‌های بشردوستانه به میلیاردها دلار کمک کرده است با وجود اینکه این ثروتمندترین کشور جهان نیست.

براساس گزارش کمیتۀ جهانی انساندوستانه توسعه (DI) که در ماه ژوئن منتشر شد، ترکیه دومین بار پس از ایالات متحده در میان کشورهای کمک کننده کمک بشردوستانه در سال ۲۰۱۶ بود.

ترکیه ۶ میلیارد دلار کمک‌های بشردوستانه در سال ۲۰۱۶ را تأمین کرد، در حالیکه ایالات متحده ۶،۳ میلیارد دلار کمک کرد. ترکیه برای اولین بار رتبه اول را دارد، اگر درآمدهای ملی را در نظر بگیریم.

سازمان‌های غیر دولتی ترکیه و غیرنظامیان از سال ۲۰۱۳ به فلسطینی‌ها کمک مالی داده اند که ارزش کل آن ۳۲۴ میلیون دلار است.

هلال احمر ترکیه، آژانس همکاری و همکاری ترکیه (TİKA)، ادارۀ مدیریت بحران و مدیریت بحران (AFAD)، بنیاد امداد امدادی (İHH)، بنیاد کمک سداکاتاشی، بنیاد Türkiye Diyanet و دیگر سازمان ها، از جمله سازمان هایی هستند که به مردم نیازمند کمک می‌کنند.

از سال ۲۰۱۳، موسسات عمومی ترکیه مانند TİKA و AFAD، حدود ۲۴۳ میلیون دلار برای فلسطین تأمین کرده اند.

هلال احمر ترکیه به مبلغ ۲۷ میلیون دلار، ۳۷ میلیون دلار، بنیاد کمک ساتاکاشتی ۷ میلیون دلار و بنیاد دیاننت ۱۰ میلیون دلار کمک کرده است.

بنیاد دیاننت ساخت مساجد را در سرزمین‌های مختلف فلسطین تکمیل کرده و آنها را برای نماز آماده کرده است.[۵]

۵ – خبرگزاری آناتولی در گزارشی می‌نویسد: مدیریت حوادث اضطراری ترکیه (آفاد) در پی فراخوان سازمان ملل برای ارسال کمک‌های پزشکی فوری به غزه، کمک‌های جمع آوری شده از مردم به ارزش ۱٫۲ میلیون دلار را تسلیم مسئولان سازمان بهداشت جهانی کرد.

این کمک ها، پس از امضای سندی میان ارمان توپچو، کاردار موقت سرکنسولگری ترکیه در قدس و محمود داهر، رئیس دفتر نمایندگی سازمان بهداشت جهانی در غزه، به این منطقه ارسال شد.

توپچو در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی با اشاره به کشته شدن بیش از صد و زخمی شدن بالای ۱۳ هزار فلسطینی در اعتراضات پس از ۳۰ مارس در مرز غزه که در چارچوب تظاهرات بازگشت بزرگ برگزار شد، اظهار داشت که به ویژه در روز ۱۴ مه ۷۰ فلسطینی جان خود را از دست دادند. پس از این رویدادها سازمان ملل درخواست ارسال کمک‌ها فوری کرد و در همین راستا نیز آفاد ترکیه سریعا دست به کار شده و اعلام کردیم که حاضریم تمام کمک ۱٫۲ میلیون دلاری را تامین کنیم.

وی افزود: از طریق این کمک‌ها نیازهای حداقل ۱۶۵ هزار فلسطینی بیمار و مجروح تامین خواهد شد. همچنین بیش از ۳۵۰ هزار فلسطینی نیز به صورت غیرمستقیم از این کمک‌ها بهره مند خواهند شد.

توپچو ادامه داد: البته کمک‌های ما محدود به این نخواهد بود و تمام سازمان‌های دولتی درصدد کمک برآمده اند. به عنوان مثلا آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه (تیکا) با همکاری وزارت بهداشت فلسطین شروع به تامین تجهیزات درمانی و نیازهای دارویی کرده است. تیکا همچنین در حال رفع نیازهای درمانی کسانی که مجبور به درمان در خانه هایشان هستند، نیز است.[۶]

۶ – در گزارشی دیگر ترکیه به فلسطین برای مبارزه با مواد مخدر نیز کمک کرده است. احمد فرقان مرجان از آنکارا می‌نویسد: به گزارش آژانس همکاری و هماهنگی «تیکا»، در پی سفر مسئولان وزارت بهداشت و کشور تركيه به فلسطین، برنامه اى در زمینه مبارزه با مواد مخدر با همکاری این آژانس تهیه شد.

در این راستا با هدف آموزش نحوه کمک به معتادان، خط تماس اورژانسی برای راهنمایی و مشاوره جوانان و خانواده‌های فلسطینی احداث خواهد شد. این خدمات با پشتیبانی وزارت کشور فلسطین فعالیت خواهد کرد.

بدین ترتیب جوانان فلسطینی برای ترک اعتیاد بدون اینکه در معرض فشار اطرافیان و جامعه قرار گیرند، می‌توانند مستقیما از دفتر خط تماس اورژانسی برای مبارزه با مواد مخدر کمک بگیرند.[۷]

هیئت دولت فلسطین طی بیانیه ای از ترکیه بابت کمک‌های بشر دوستانه تقدیر و تشکر نمود.[۸]

نتیجه

نتیجه اینکه مطابق آماری که سازمان جهانی منتشر کرده است، ایران در میان بیست کشور اولی که به فلسطین کمک می‌کنند هیچ جایگاهی ندارد.[۹] در حالی که حمایت ایران از مظلومان جهان باعث مستحکم ترشدن جایگاه انقلاب اسلامی در بین کشورها و مردمان آزادی خواه جهان شده است و علی الخصوص حمایت از فلسطین (که اکثریت مردم آن را اهل تسنن شافعی تشکیل می‌دهند) جایگاه ایران را در بین اهل تسنن ارتقا بخشیده و ایران را به منادی وحدت شیعه و سنی  تبدیل کرده است و بسیاری از توطئه‌های دشمنان وحدت را خنثی نموده است.

[۱] . https://news.un.org/en/story/2012/08/416882-over-129000-palestinian-families-receive-food-aid-turkey

[۲] . http://http//www.maannews.net/eng/ViewDetails.aspx?ID=504653

[۳] . yon.ir/cS8hr

[۴] . https://www.aa.com.tr/en/middle-east/10-years-of-turkish-aid-in-palestine/1007113

[۵] . https://www.dailysabah.com/turkey/2017/12/14/turkeys-aid-to-palestine-up-in-past-4-years

[۶] . yon.ir/krxWY

[۷] . yon.ir/XL6RV

[۸] . yon.ir/SsDYe

[۹] . https://kheybar.net/?p=10504

 

مجید رحیمی

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=11806

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *