یهود ستیزی در قاره آمريكا
بايد توجه داشت كه امروزه واژه یهود ستیزی صرفاً به معني رفتارها و اعمال ضديهودي نيست بلكه دامنه آن تا هرگونه انتقاد و اقدامي كه عليه اسرائيل، صهيونيسم و حتي طرفداري از ملت فلسطين باشد، گسترش پيدا كرده و به تبع آن نوعي حاشيه امنيتي براي دولت اسرائيل ايجاد شده است.پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، واژه يهودستيزي كه پس از جنگ جهاني دوم بيشتر مورد استفاده قرار گرفت، اشاره به ظلم‌هاي منتسب به نازي‌ها در قبال قوم يهود دارد. اگرچه در ابتدا كار ويژه‌اي تاريخي براي واژه مذكور قابل تصور بود و در حقيقت مخالفت با سلطه يهوديان را دربرمي‌گرفت، اما به مرور زمان اين واژه در ادبيات گروه­‌هاي صهيونيستي جايگاه خود را تثبيت كرد.

حربه سياسي

شايد تاكنون هيچ واژه‌اي به اندازه یهود ستیزی به عنوان يك حربه سياسي مورد استفاده صهيونيست‌ها و اسرائيل قرار نگرفته است. آنها با استفاده از اين واژه و گسترش هر روزه مصاديق آن، توانسته‌اند كه در كشورهاي ديگر اعمال نفوذ كرده و در سرزمين‌­هاي فلسطيني به اشغالگري بپردازند.

بايد توجه داشت كه امروزه واژه یهود ستیزی صرفاً به معني رفتارها و اعمال ضديهودي نيست بلكه دامنه آن تا هرگونه انتقاد و اقدامي كه عليه اسرائيل، صهيونيسم و حتي طرفداري از ملت فلسطين باشد، گسترش پيدا كرده و به تبع آن نوعي حاشيه امنيتي براي دولت اسرائيل ايجاد شده است.

از مهمترين سازمان­‌هايي كه در سطوح ملي، منطقه‌اي و جهاني به رصد اخبار و رويدادهاي به اصطلاح یهود ستیزی مي‌پردازند، مي‌توان موارد زير را نام برد:

  • كنگره يهوديان اوراسيا(۲)
  • كنگره يهوديان اروپا(۳)

این کنگره‌ها در سطوح منطقه‌اي فعاليت مي‌كنند و هر ساله گزارش جامعي از رويدادهاي یهود‌ستیزی در حوزه‌هاي مربوط به خود را ارائه مي‌دهند.

انجمن «ضدافترا»(۴)، مؤسسه «استفن روث»(۵)، انجمن هماهنگي مبارزه با یهود‌ستیزی(۶) و «بناي بريث»(۷) در مقياس بين‌المللي و فرامنطقه‌اي به جمع‌آوري رويدادهاي یهود ستیزی پرداخته و گزارش­‌هاي مفصلي را در اين زمينه منتشر مي‌كنند كه مي‌توان به گزارش انجمن ضدافترا در مورد آمريكا و سازمان بناي بريث در مورد كانادا در سال ۲۰۰۶ اشاره كرد.

براساس مفاد گزارش‌هاي تهيه شده توسط سازمان‌­هاي مذكور، ميزان خشونت عليه يهوديان به ويژه در كشورهاي اروپايي و آمريكايي همواره با رشد روبرو بوده است.

اقدامات ضداسرائيلي

لازم به ذكر است كه يكي از دلايل ضديت با صهيونيسم، منازعه اسرائيل و فلسطين است، به نحوي كه هرگاه رژيم اشغالگر قدس به اعمال غيرانساني و خشونت‌آميز بيشتري نسبت به مردم فلسطين دست زده است در مقابل، ميزان اقدامات ضداسرائيلي در سراسر جهان رو به افزايش رفته است.

به عنوان نمونه با شروع جنگ اسرائيل عليه لبنان و حزب‌الله در ماه جولاي ۲۰۰۶، موج حوادث یهود ستیزی در آمريكا افزايش يافت و حتي به كشته شدن يك يهودي در فدراسيون يهودي سياتل انجاميد.(۸) به نحوي كه براساس فهرست سالانه انجمن «ضدافترا»، افزايش يهودستيزي در سطح جهان به عنوان يكي از ۱۰ موضوع مهم يهوديان و اسرائيل در سال ۲۰۰۶ ذكر شد كه در كنار مسائلي همچون: حمله به اسرائيل از شمال و جنوب و ربوده شدن ۲ سرباز اسرائيلي، تهديد اسرائيل از سوي ايران، تحريم اسرائيل و… قرار گرفت.(۹)

در راستاي همين مطلب كميته يهوديان آمريكا سالانه در رابطه با موضوعات گوناگون از يهوديان اين كشور نظرسنجي به عمل مي‌آورد. در نظرسنجي سال ۲۰۰۶ اغلب يهوديان اذعان داشته‌اند كه موضوع یهود ستیزی در آمريكا يك مسئله جدي است كه سال به سال شديدتر مي‌شود. (۱۰)

 

پي‌نوشت‌
۱- www. eajc.org
۲- www. eurojewishcong. org
۳- www. adl.org
۴- www. tau.ac.il
۵- www.antisemitism.org
۶- www. bnaibrith.org
۷- آژانس يهود (۲۴/۵/۱۳۸۵)
۸- براي آشنايي با جزييات بيشتر به سايت www.adl.org مورخ (۱/۱۰/۱۳۸۵) مراجعه كنيد.
۹- براي آشنايي با جزييات بيشتر به www.ajc.org مورخ (۶/۸/۱۳۸۵) مراجعه كنيد.