طارق خوری اشتباه مجری زن یک شبکه ماهواره‌ای را خیانت خواند

یک اشتباه لفظی یا یک خیانت آشکار
«مملکت شکننده» با امضای بهجت سلیمان در پاسخ به اشتباه سهوی «ارتش اشغال‌گر سوریه».. درگیری شدید در عمان و دمشق پس از اشتباه مجری اردنی که از آن عذرخواهی هم کرد و نماینده پارلمان؛ طارق خوری سخن از «خیانت» می‌گوید و خواستار تحقیق در این باره است.پایگاه صهیون پژوهی خیبر، نماینده پارلمان اردن در پی توصیف «ارتش سوریه» به «ارتش اشغال‌گر» توسط مجری یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای، عذرخواهی را کافی ندانست. طارق خوری که به نیروهای سوریه نزدیک است، برنامه پخش شده از شبکه رسمی ماهواره‌ای اردن را «جنایت، خیانت و خطای آشکار» توصیف کرد. طارق خوری خواستار چیزی بیشتر از عذرخواهی شد.

نماینده پارلمان اردن خواستار تحقیق شد و به طور کلی اینگونه بی‌حرمتی‌ها را غیر قابل پذیرش و در چارچوب خیانت به میهن و منافع اردن دانست. پیش از این مجری این شبکه ماهواره‌ای از این اشتباه سهوی که ارتش سوریه را ارتش اشغال‌گر خوانده بود، عذرخواهی کرده و گفته بود که اتاق خبر پر از اخبار اشغال‌گری اسرائیل بود.

اشتباه سهوی مجری این شبکه و موضع‌گیری‌ او و آن شبکه ماهواره‌ای، پس از آنکه با برخورد سخت صدها سیاست‌مدار و فعال اردنی مواجه شد، هیاهوی گسترده‌ای در اردن به راه انداخت. ماجرا با پاسخ تند و تحریک‌آمیز یک شخصیت جنجالی سوری پایان یافت.

ژنرال بهجت سلیمان سفیر سابق سوریه در عمان در توئیتی در این باره، اردن را مملکت شکننده توصیف کرد. سلیمان مشهور به گفته‌های خشمگینانه و سخره‌آمیز بر ضد اردن است، به ویژه از چند سال پیش که مقامات سوریه تصمیم گرفتند او را از عمان فرا بخوانند.

ده‌ها تن از طریق شبکه‌های اجتماعی خواستار توقف این فتنه و عذرخواهی علنی شبکه ماهواره‌ای شدند مبنی بر اینکه آن یک اشتباه سهوی و غیر ارادی بوده است. جهاد مومنی روزنامه‌نگار اردنی گفت اشتباه این مجری غیر ارادی بوده و اشاره کرد علیرغم پناه دادن به یک میلیون شهروند سوری به عنوان پناهنده، رسانه‌های رسمی سوریه به اردن و غیر اردن به صورت روزانه توهین می‌کنند. دولت اردن در این خصوص واکنشی نشان نداد.

از چند ماه پیش روابط اردن و سوریه دچار بحران شدید شده است، بگونه‌ای که سوریه مبادلات تجاری و صادرات خود به اردن را قطع کرده است.

ترجمه: پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر

……………………

پایان مطلب/۱۰۲