جبهه مقاومت از زمان اشغال فلسطین تا امروز - خیبر

دوره علمی آموزشی صهیونیسم شناسی:

جبهه مقاومت از زمان اشغال فلسطین تا امروز

۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ۱۰:۲۰

از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران و با توجه به جهت‌گیری هوشمندانه و زیرکانه حضرت امام خمینی (ره) جهت مقابله با رژیم صهیونیستی، شرایط به‌کلی دگرگون شد و موضع‌گیری ایران اسلامی در مورد رژیم اشغالگر قدس تغییر اساسی کرده بود و یک‌ ایده‌ای جدید و با آرمان‌هایی نظام اسلامی در کشور ایران پایه‌گذاری شده بود که به‌تبع آن در مورد مبارزات علیه رژیم صهیونیستی هم تحول و دگرگونی به وجود آمده بود.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه صهیون‌پژوهی خیبر، اولین دوره صهیونیسم شناسی که تابستان سال ۱۳۹۷ در قم با حضور طلاب و فضلای علاقه‌مند و با تدریس برجسته‌ترین اساتید این حوزه برگزار گردید یکی از بهترین دوره‌ها در این زمینه است که ماحصل آن در مطلب ذیل تقدیم علاقه‌مندان می‌گردد. امیدواریم با مطالعه این مطلب مسائل روز مبتلابه جمهوری اسلامی و جهان تشیع و بلکه جهان اسلام با دشمن قدّار صهیونیسم بر همگان روشن گردد و با توجه ویژه به امر خطیر دشمن شناسی، نقشه‌های شوم دشمنان را از قبل تشخیص داده و نسبت بدان موضع‌گیری‌های جدی و کارآمد صورت گرفته و با اخذ تصمیمات درست و موضعگیری‌های صحیح و به‌هنگام از هرگونه نفوذ و ایجاد انحراف در مسیر حق جلوگیری گردد. متن حاضر مباحثی است که «دکتر احمد دستمالچیان» در دوره علمی آموزشی صهیونیسم شناسی در تابستان ۹۷ ایراد فرمودند:

برای جبهه مقاومت دو دوره تاریخی را می‌توان در نظر گرفت، یک دوره قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و دوره بعد هم تحولاتی که بعد از انقلاب اسلامی در مسیر مقاومت ایجادشده است.
جبهه مقاومت در دوران قبل از انقلاب اسلامی
قبل از انقلاب اسلامی ایران از زمانی که فلسطین اشغال‌شده بود، چند دوره را سپری کرده و با چند پدیده مواجه بودیم؛ یکی دورانی که عزالدین‌قسام اولین گروه‌های مسلح را تشکیل داد و مقاومت در داخل سرزمین‌های اشغالی علیه رژیم صهیونیستی شکل گرفت و عملیات مختلفی که معروف است را انجام داده‌اند.

دوران سید قطب و حسن البنا
دوره بعد پدیداری مرحوم سید قطب و حسن البنا است حسن البنا که تحت تأثیر سید قطب بود، می‌خواست تا یک جریان اسلامی و رادیکال را در مورد فلسطین اشغالی شکل دهد که آن زمان هم با مشکلاتی مواجه بود، ولی بعداً این تشکیلات به نام اخوان المسلمین شکل گرفت؛ مرکز اصلی این تشکیلات در مصر بود و آقای حسن البنا پایه‌گذار اخوان المسلمین شد. بعدها در طول زمان جبهه اخوان المسلمین با مشکلاتی مواجه شد، بعدازآن ما به دوران شکل‌گیری حماس می‌رسیم، هسته اولیه تشکیلات حماس نشئت‌گرفته از حرکت اخوان المسلمین و در داخل سرزمین‌های اشغالی است.

دوره ملی‌گرایی و ناسیونالیسم عربی
دوره بعدی دوره ملی‌گراها است؛ که با روی کار عبدالناصر در مصر شروع‌شده است که با کودتای نظامی به حاکمیت رسید؛ عبدالناصر پایه‌گذاری جنبش ملی‌گرایی و ناسیونالیستی عربی معروف به جنبش ناصری را علیه رژیم صهیونیستی به راه‌ انداخته بود که نهضت بسیار قوی و تأثیرگذاری بوده است، به‌ویژه در مصر و در کشورهای دیگر مانند یمن و لیبی تأثیراتی داشته است؛ جنبش ناصری مبارزه علیه رژیم صهیونیستی را به دست گرفت و مدتی هم این جنبش کار خود را انجام می‌داد و از درون این جنبش افراد سرشناسی مانند یاسر عرفات مطرح‌شده بود که تحت تأثیر جریان اخوانی‌ها بوده است؛ بعد از مدتی یاسر عرفات آمد و بر روی این موج‌سوار شد و تشکیلات آزادی‌بخش فلسطین را تشکیل داد؛ پس دوران ناصری دوران ملی‌گرایی است که حتی آثار آن تا بعد از انقلاب اسلامی هم ماندگار بود. یک جنبش دیگر هم در کنار جنبش ناصری ایجاد شد و جنبش حزب بعث در سوریه و عراق بود که به دست حافظ اسد و صدام حسین به وجود آمده بود؛ این‌ها هم یک دورانی داشتند که مباحثی را در رابطه با مسئله فلسطین مطرح می‌کردند و تشکیلات خاص خود را داشتند. پس مجموعاً دوران و سیر تاریخی جریان مقاومت قبل از اسلام همین چند مجموعه‌ای است که مطرح‌شده است.

دیدگاه اصلی این‌ گروه‌ها به‌صورت غالب بر اساس سرزمین و ناسیونالیسم بوده است و بر این اساس استوار بود که فلسطین چون یک سرزمین عربی است و مربوط به اعراب است و باید علیه اسرائیل قیام کنند و در آن زمان هیچ صحبتی از اسلام نبود؛ یعنی شما یک‌بار هم نمی‌شنوید که صحبت از این موضوع باشد که قدس به‌عنوان قبله مسلمین اشغال‌شده است یا فلسطین سرزمینی اسلامی است؛ شاخص‌ترین فرد در این جریان آقای یاسر عرفات بود؛ در جنبش ملی‌گرایی ناسیونالیستی اصل بر اساس آزادی سرزمین عربی فلسطین بود.

تحولات مقاومت در بعد از انقلاب اسلامی
از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران و با توجه به جهت‌گیری هوشمندانه و زیرکانه حضرت امام خمینی (ره) جهت مقابله با رژیم صهیونیستی، شرایط به‌کلی دگرگون شد و موضع‌گیری ایران اسلامی در مورد رژیم اشغالگر قدس تغییر اساسی کرده بود و یک‌ ایده‌ای جدید و با آرمان‌هایی نظام اسلامی در کشور ایران پایه‌گذاری شده بود که به‌تبع آن در مورد مبارزات علیه رژیم صهیونیستی هم تحول و دگرگونی به وجود آمده بود.

اقدامات امام (ره) بعد از انقلاب اسلامی
اولین کاری که حضرت امام خمینی (ره) در رابطه با مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی انجام داده‌اند، جهت‌گیری خاص ایشان بود؛ اولین اقدامی که جزء کارهای بزرگ و اولیه حضرت امام (ره) بود، نام‌گذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان به نام روز جهانی قدس بود. این نام‌گذاری را در ماه مبارک رمضان انجام شد و روز موردنظر جمعه قرار داده بودند و موضوع آن آزادسازی قدس به‌عنوان قبله اول مسلمین با سمت‌وسوی جهت‌گیری اسلامی است؛ در موضع مطرح‌شده از سمت امام خمینی (ره) بحث سرزمین نیست، بحث سرزمین زیرپوشش و تحت نام قدس به‌عنوان قبله اول مسلمین قرار می‌گیرد؛ پس قدس به‌عنوان قبله اول مسلمین و به‌عنوان تیتر قرار می‌گیرد، بعد مبارزات، تحتِ نام قدس شکل می‌گیرد.

بنابراین حتی مردمان فلسطین و حتی تشکیلاتی که به نام فلسطین و آن‌ها که داعیه‌دار این موضوع هستند، نمی‌توانند به‌تنهایی تصمیم بگیرند. قبل از انقلاب کشورهای عربی دائم تشکیل جلسه می‌داده‌اند؛ طرح سازش‌های مختلف مطرح می‌کردند، گروه‌های فلسطینی هرکدام تحت معنویات خودشان مذاکره می‌کردند؛ چون فکر می‌کردند فلسطین مربوط به قومیت عربی و مال عده‌ای خاص است، حضرت امام خمینی (ره) این نظریه را باطل کرد.

قدس قبله اول مسلمین است؛ همان‌طور که مکه قبله دوم مسلمین است. راجع به مکه می‌شود سازش کرد؟ مردم حجاز می‌توانند راجع به مکه مذاکره و واگذار کنند؟ مردم آنجا حق‌دارند چنین کاری کنند؟ حکم بطلان بزرگی بر جنبش ناسیونالیستی و ملی‌گرایی در مورد فلسطین بود. پانزده خرداد ۱۳۴۲ که به خاطر مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی، اصل نهضت در قم توسط امام (ره) کلید خورد؛ در این نهضت از اصلی‌ترین موضع‌گیری‌هایی که حضرت امام علیه شاه کردند، این بود که تو مزدور رژیم صهیونیستی و مزدور اسرائیلی هستی، این بود که خیلی به شاه برخورد و به دستور اربابانش دستور آن کشتار را داد.

پس ما باید جنبش آزادی‌بخش فلسطین را به دو دوره تقسیم کنیم؛ یکی مقاومت قبل از انقلاب و یکی مقاومت بعد از انقلاب اسلامی. آن چیزی که ازاینجا به بعد خیلی باید دقت کرد و تحولی که در مقاومت به وجود آمده است، بیشتر دقت کنیم، این است که این مقاومت چطور شکل گرفت و برای آن ساختار سازی شده و تا امروز به اینجا رسیده است.

شکل‌گیری و ساختار سازی مقاومت تا به امروز
موج اول جبهه مقاومت اسلامی تحت تأثیر انقلاب اسلامی

بعد از شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران، دو دوره در جهان اسلام بالأخص منطقه خاورمیانه داریم:
جنبش اول مربوط به ساختار سازی است؛ زمانی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، رژیم صهیونیستی در بیروت مشغول کشتار بود؛ دولت‌های دست‌نشانده در کشور عربی تشکیل داده بود و این‌قدر وقیح بود که در پایتخت کشور عربی، دولت عربی تشکیل داده بود. در چنین شرایط و جولانگاهی که رژیم صهیونیستی هر وقت اراده می‌کرد، دیوار صوتی آسمان هر کشور عربی بخصوص لبنان را می‌شکست، در این شرایط انقلاب اسلامی پیروز شد.

اولین مقاومتی که توسط جنبش عمل شکل گرفت؛ مرحوم چمران و امام موسی صدر و تشکیلات این‌ها بود که از درون همین جنبش عمل هسته‌های انقلابی مانند شهید سید عباس موسوی، سید حسن نصرالله و این‌ها بیرون آمده‌اند و با کمک موسوی، سید حسن نصرالله و این‌ها بیرون آمده‌اند و با کمک و راهنمایی تشکیلات ایران، هسته مقاومت حزب‌الله را تشکیل داده‌اند و اولین عملیات آزادی‌بخش حزب‌الله شروع شد. همان‌طور که می‌دانید، همان زمان نیروهای آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها در بیروت وجود داشتند؛ و به‌وسیله نیروهای مقاومت عملیات استشهادی انجام‌شده بود که از طریق شهید مغنیه طراحی و انجام شد، همچنین عملیاتی که علیه رژیم صهیونیستی در کوچه‌پس‌کوچه‌های بیروت انجام شد، طراح آن شخص شهید مغنیه بود، آن‌قدر عملیات انجام شد که هم جنبش شکل گرفت و هم عرصه را بر دشمن تنگ کرد.

از اولین کارهایی که انجام شد، این بود که نیروهای ماریس بخصوص آمریکایی‌ها از بیروت خارج شدند، بعد رژیم صهیونیستی تنها ماند. دوستان عملیات دیگری انجام داده‌اند که سبب شد که رژیم صهیونیستی خودش را جمع کند و از بیروت خارج شود و بعدازآن ترور بشیر قونیه رئیس دولت دست‌نشانده رژیم صهیونیستی بود؛ که در طول این دوران، به یک معنا در سال ۲۰۰۰ رژیم صهیونیستی به‌طور کامل از لبنان اخراج شد؛ یا به معنایی که می‌خواهیم از فصل دوم شروع کنیم مقاومت روزبه‌روز با کمک مستشاری ایران و مداومت شب و روزی که دوستان ایرانی و لبنانی گذاشتند، شکل ساختاری به خود گرفت.

نظام و ساختارهای تشکیلاتی جبهه مقاومت تحت تأثیر انقلاب اسلامی
از قوی‌ترین ساختارهای تشکیلاتی مقاومتی معاصر حزب‌الله است؛ این‌قدر قوی شده است و این‌قدر این تشکیلات توانسته است، موفقیت داشته باشد که هم ازنظر اطلاعاتی و هم ازنظر نظامی و سیاسی تنه به تنه ارتش چهارم جهان می‌زند و سالم خارج می‌شود. این مقاومتی که ما می‌گوییم در انتخابات اخیر معجزه کرد که در مجلس با اکثریت آراء آمد، در آن شرایط سنگین که درباره آن صحبت می‌کنیم، پس ساختار سازی شد.

شکل‌گیری جریان حماس تحت تأثیر جریان مقاومت حزب‌الله لبنان
به‌موازات حزب‌الله و با کمک آن دو جریان که در داخل فلسطین اشغالی هم‌زمان شروع به آماده‌سازی کردند؛ یکی جریان حماس که دوستان اخوانی متأثر از شاخه اخوان مصر، انور یاسین، سلمان برقه و شخصیت‌های مهمی که بودند، با کمک و مشورت دوستان حزب‌الله و ایران در داخل فلسطین هسته سازی و رشد کردند و عملیات بسیار متنوع و مهمی که انجام داده و رژیم صهیونیستی را در داخل به‌زانو درآوردند و جبهه مقاومت و جنبش اسلامی حماس شکل و ساختار منسجمی به خود گرفت. همه‌ این تحولات تحت تأثیر انقلاب اسلامی و با حرکت و جهت‌گیری اسلامی بود.

کاری به تحولات بعدی نداریم که داستان جدایی است، ولی آن چیزی که صحبت می‌کنیم ساختار سازی و شکل‌گیری است، حماس با کمک ایران تشکیل شد و آن چیزهایی مثل جنبش‌های اطلاعاتی و امنیتی و برخی سلاح‌هایی و یا ساخت سلاح به دست خود جبهه مقاومت در داخل مناطق درگیر با رژیم صهیونیستی که لازم بود به آن‌ها داده شود، داده شد. الآن بیشترین سلاح‌هایی که در داخل مناطق درگیر وجود دارد، توسط خودشان ساخته می‌شود، اعم از موشک و سلاح‌های دیگر که ساخت جبهه مقاومت اسلامی است.

پس مهم‌ترین کارهایی که جمهوری اسلامی ایران کرد، این نبود که ماهی بدهد، بلکه ماهیگیری به آن‌ها یاد داد. این تجربه بسیار بزرگی است که برای اینکه یک ساختار و یک تشکیلات بماند و بتواند روی پای خودش بایستد و مزدور نداشته باشد، لازم و ضروری بود.

برخلاف خیلی از تشکیلاتی که جنبش سعودی‌ها و بعثی‌ها داشتند و مزدور سازی می‌کردند، هرگز جمهوری اسلامی ایران این کار را نکرد؛ به آن‌ها گفت که باید مستقل باشید و روی پای خودتان بایستید، یادشان داد و تجربیات را منتقل کرد، آن چیزهایی که لازم بود به‌‌راحتی در اختیارشان گذاشت. جمهوری اسلامی هیچ‌گاه به این گروه‌ها نگفت که مطیع ما باشید، خودشان انتخاب کردند؛ دادن حس انتخاب در ساخت تشکیلات امکان بسیار بزرگی است، مثلاً مؤسسه محترم بعثت زحمت‌هایی می‌کشد و خرج‌هایی می‌کند و تلاش‌هایی می‌کند که دوستانی را جمع کند تا در کنار خودش داشته باشد؛ بعد دو کار این مؤسسه بعثت می‌کند و می‌گوید که حالا که من این‌قدر تلاش می‌کنم و زحمت می‌کشم شما باید آدم من باشید، یا می‌گوید که شما در مورد بعثت مختار هستید که اگر خوبی دیدید در جای دیگر تبلیغ کنید و منویاتِ بعثت را پیروی کنید و جمهوری اسلامی ایران این کار را کرد؛ در تشکیلات سازی بسیار دست‌ودل‌باز عمل کرد و خودش هم کنار بود و تا مدتی دوستان ایرانی ازجمله من در جلسات شورای حزب‌الله شرکت می‌کردم و آن چیزهایی را که باید منتقل کنم با دستور مرکز منتقل می‌کردم. پس در فلسطین اشغالی، حماس تشکیل شد و با آن گستره بسیار زیاد مردمی که پیدا کرد و داخل عمق چالش با جنبش صاف بعد از سازشی که انجام شد و به اینجا رسید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
لینک خبر : https://kheybar.net/?p=19438

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *